Tworzenie stron internetowych zgodnie z zasadami SEO

Tworzenie stron internetowych zgodnie z zasadami SEO

30 marca 2020, godz. 12:52
Udostępnij: Kopiuj link

Własna strona internetowa jest w dzisiejszych czasach obowiązkowym elementem marketingu każdej firmy. Dzięki niej użytkownicy sieci zapoznają się z usługami i produktami przedsiębiorstwa. Strona może być doskonałym kanałem sprzedaży i promocji. Jednak, aby prawidłowo spełniała swoje funkcje, musi być widoczna w wynikach wyszukiwania. Na wysokie pozycje w organicznych wynikach wpływ ma wiele czynników, znaczna ich część związana jest z budową strony www. Dlatego już na etapie tworzenia witryny należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które później będą miały znaczenie dla jej pozycjonowania.

1. Wybór serwera – krokiem poprzedzającym tworzenie stron internetowych jest wybór serwera. Serwer to komputer o dużej mocy obliczeniowej ze stałym podłączeniem do internetu. Od parametrów serwera zależy między innymi prędkość ładowania się strony – czynnik brany pod uwagę podczas tworzenia SERP-ów, czyli rankingów stron internetowych. Znaczenie ma nie tylko wydajność serwera, ale także rodzaj hostingu. Wiele firm decyduje się na korzystanie z najtańszej możliwości — serwera współdzielonego. Taka usługa oznacza, że na tym samym serwerze przechowywane są pliki kilku stron www. Witryny te dzielą nie tylko przestrzeń dysku, ale także adres IP. Ma to o tyle znaczenie, że jeśli na tym samym serwerze znajduje się strona, którą wyszukiwarka uznała za mało wiarygodną lub wręcz szkodliwą, to wszystkie strony mające ten sam adres IP będą traktowane przez Google jako wysoce podejrzane, przez co nie osiągną wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Wybierając serwer, warto zdecydować się na rozwiązanie dedykowane, aby nie dzielić z innymi stronami adresu IP.

2. Wersja mobilna – kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, rozpoczynając projektowanie stron internetowych, jest ich responsywność. Od kiedy w 2018 r. Google wprowadziło algorytm Mobile First strony, które nie są przystosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, nie mogą osiągnąć wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Badania pokazują, że użytkownicy najczęściej korzystają z internetu za pośrednictwem smartfonów i tabletów, dlatego Google chce im prezentować witryny, które mogą obejrzeć mobilnie. Projekt strony powinien zakładać jej responsywność nie tylko ze względu na algorytmy wyszukiwarek, ale także mając na uwadze cele marketingowe. Sokoro, większość internautów przegląda strony i dokonuje zakupów przez urządzenia mobilne, to nieresponsywna strona sprawi, że potencjalni klienci nie będą mogli zapoznać się z ofertą firmy i dokonają zakupu u konkurencji. To oznacza mniejsze zyski dla przedsiębiorstw, których strony www nie są mobilne.

3. Czysty kod i jasna struktura – projektując stronę internetową, należy szczególną uwagę zwrócić na przejrzystość jej struktury. Powinna być ona czytelna, łatwa w nawigacji i ułożona logicznie, tak by zarówno użytkownik, jak i robot indeksujący nie miał kłopotu z poruszaniem się po niej. Drugą ważną kwestia jest czystość kodu. Czysty kod: zawiera małe pliki, odstępy między segmentami, maksymalnie studwudziestoznakowe wiersze, spacje wokół operatorów i wcięcia oddzielające bloki, spójne formatowanie, kolejność metod i funkcji jest uszeregowana rosnąco w odniesieniu do ich szczegółowości. Jakość kodu ma duże znaczenie dla pozycjonowania strony.

Podczas projektowania stron warto pamiętać, aby zawrzeć w metadanych słowa kluczowe, na które strona ma być pozycjonowana. Szczególną wagę należy też przywiązywać do zdjęć, aby nie były one zbyt ciężkie, bo mogłoby to wydłużyć czas ładowania się strony, co jak już wspomniano, ma wpływ na jej pozycjonowanie.

Potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu własnej strony? Sprawdź: https://brandbay.pl/projektowanie-stron-www

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu