5 warunków, na które musisz zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy

5 warunków, na które musisz zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy

22 czerwca 2020, godz. 8:23
Udostępnij: Kopiuj link

Nieoczekiwane wydatki są w stanie zachwiać nawet najbardziej przemyślanym i najstaranniej prowadzonym budżetem domowym. Zdarza się, że pieniądze gromadzone dotychczas w formie oszczędności okazują się po prostu niewystarczające. Co zrobić w sytuacji, gdy dodatkowa gotówka staje się pilną potrzebą? Warto zdecydować się na kredyt gotówkowy i szukać takiej oferty, gdzie oprocentowanie proponowane przez bank rzeczywiście będzie atrakcyjne? A może korzystniejszym rozwiązaniem są szybkie pożyczki, czyli tzw. chwilówki? Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytania, które zadają sobie potencjalni kredytobiorcy.

1. Miej pewność, od kogo pożyczasz
Zdajesz sobie sprawę, że korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania wymaga odpowiedzialności? Wiesz też, że nierozważnie zaciągane kredyty gotówkowe doprowadziły wielu do tzw. spirali zadłużeń? Jeśli tak, musisz odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie: do kogo lepiej zwrócić się o wsparcie? Instytucje pozabankowe nie są najlepszym wyborem. Zdecydowanie pewniejszym partnerem są banki, których działalność regulują dość szczegółowe przepisy. Restrykcyjne ustawodawstwo chroni też przyszłych kredytobiorców oraz ich interesy. W razie zaistnienia jakiejkolwiek sytuacji spornej bank chętniej przystąpi do rozmów i wystąpi z propozycją satysfakcjonującego rozwiązania.

2. Dopasuj rodzaj do celu kredytu
Dlaczego kredyt gotówkowy to dla wielu najbardziej interesująca opcja? Ponieważ nie trzeba uściślać, na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze. Można dzięki temu swobodnie realizować dowolne potrzeby jak np. nowy sprzęt elektroniczny czy egzotyczne wakacje. Jeśli jednak rozważasz remont mieszkania czy zakup samochodu, najpierw zrób dobre rozeznanie. Być może dany bank zaproponuje Ci tzw. kredyt celowy - odpowiednio dostosowany do okoliczności. Najbardziej zależy Ci na czasie? W takim razie rozważ kredyt gotówkowy z możliwością dopełnienia wszystkich formalności drogą online. Za przykład posłuży bank Santander - środki można mieć na koncie nawet po minucie od złożenia wniosku.

3. Zadbaj o zdolność kredytową
Liczysz na dogodne dla siebie warunki spłaty i atrakcyjne oprocentowanie? Nie chcesz, by raty były nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu? Słusznie. Miej przy tym na uwadze, że banki również chcą się zabezpieczyć i potrzebują pewności, że dotrzymasz postanowień umowy i zwrócisz należne środki na czas. Decyzję o przyznaniu kredytu poprzedza analiza aktualnie uzyskiwanych dochodów, pod uwagę bierze się także wiek, formę zatrudnienia czy miesięczne koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Zadbaj o wiarygodność oraz rzetelność przedkładanych dokumentów. Nie trzeba być zamożnym, by otrzymać wsparcie - wystarczy wykazać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by być terminowym.

4. Porównuj bieżące oferty
Warto uzbroić się w cierpliwość i dokonać wnikliwej analizy dostępnych możliwości. Jak wiadomo, konkurencja na rynku usług bankowych jest niezwykle duża. To stawia potencjalnych kredytobiorców w relatywnie dobrym położeniu, przy czym brak czujności może ich kosztować niemałe pieniądze - wszystko z tytułu różnic między poszczególnymi ofertami. Pamiętaj też, że niższe oprocentowanie to nie jedyny koszt. Liczą się także odsetki, prowizja, marża czy wysokość ubezpieczenia.

5. Reguluj zobowiązania na czas
Poważnie rozważasz kredyt gotówkowy? Pamiętaj, że wszelkie nieopłacone rachunki czy też zaległe zobowiązania z tytułu posiadania karty kredytowej, będą poważną przeszkodą. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nie dopuszczać do powstawania żadnych zadłużeń. Każda tego typu sytuacja może mieć realny wpływ na finalną ocenę potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli po złożeniu wniosku bank nie wyrazi wątpliwości co do tego, że zainteresowany panuje nad swoimi finansami, a ponadto spełnia wszystkie wymogi formalne, to szanse na pozytywną decyzję są naprawdę spore.

Podsumowując
Nie sposób ukryć, że kredyty gotówkowe to obecnie jedne z najpopularniejszych produktów bankowych. Łatwa dostępność, możliwość rozłożenia zobowiązania na długi okres spłaty, atrakcyjna wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, to zalety, obok których nie sposób przejść obojętnie. Klucz to umiejętność wyboru prawdziwie dobrej oferty i zdolność do przestrzegania postanowień umowy - wówczas można cieszyć się z dodatkowych środków, niczego się nie obawiając.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu