Działamy w sieci - nie zostawiamy Czytelnika

Działamy w sieci - nie zostawiamy Czytelnika

25.08.2020 8:29
K.L.
Czytanie treści strony dostępne

Warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, teatrzyk Kamishibai oraz kukiełkowy, zadania dla czytelników, propozycje książkowe to dotychczasowe działania, które Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy prowadzi online podczas epidemii koronawirusa. Nasza biblioteka nie pozwala o sobie zapomnieć. Na różnorodne sposoby dba o to, by spędzać ten czas literacko, kreatywnie i w kontakcie z kulturą. Robimy wszystko, aby biblioteka okazała się pożyteczną i inspirującą instytucją. Przez ostatnie miesiące nie mogąc spotykać się na zajęciach, warsztatach oraz spotkaniach z książką, staramy się rozwijać kontakt w formie online.

W ramach piątkowych spotkań pod hasłem Kultura w Twoim Domu dzieciaki słuchały i oglądały
teatrzyki Kamishibai („Bajki o gąsienicy, która stała się motylem...", „Bajka o złotym jajku”, „Bajka o Prawdziwym Szewczyku Dratewce”, „W Czarnej Hańczy”, „Smok Wawelski. Historia prawdziwa”, „Legenda o Królu Kruków”, „Podspodek – opowiastka filozoficzna”, ”Historia o zwykłym kosmicie, który stał się niezwykłym uczniem”), teatrzyki kukiełkowe („Kto odczaruje Pamelkę”, „Klejnotowe wróżki” oraz „Calineczka”), a także inscenizację wiersza M. Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”.

„Bez Was nie ma Nas" to cykl spotkań, gdzie projektami plastycznymi i rękodzielniczymi inspirujemy rodziców do wspólnego spędzania czasu ze swoimi pociechami. Na warsztatach plastycznych dzieciaki przeżyły niesamowitą przygodę rysowania zwierzątek techniką figur geometrycznych węglem rysunkowym. Nauczyły się również jak powstaje animacja poklatkowa. Powstał krótki film animowany "O zwierzętach odradzających się w czasie pandemii”, którego bohaterami były zwierzątka rysowane podczas warsztatów plastycznych online. W czasie naszych środowych spotkań na Dzień Matki nasi artyści-widzowie przygotowali wyjątkowy prezent, który z pewnością wywołał uśmiech na twarzy każdej mamy, ponieważ nie ma nic lepszego niż prezent od serca. Nic nie sprawia większej radości, jak własnoręcznie wykonana laurka. Na wirtualnych wakacyjnych warsztatach rękodzielniczych wspólnie zrobiliśmy Flower box czyli kwiaty w pudełku, a następnie w kreatywny sposób wyczarowaliśmy zielony ogród w szkle.

Jak co roku z przyjemnością włączyliśmy się w XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Nie mogliśmy się spotkać z naszymi młodszymi Czytelnikami, jak co roku w bibliotece z powodu sytuacji epidemicznej dlatego po raz pierwszy akcja odbyła się w przestrzeni wirtualnej. W ramach akcji odbyły się 3 spotkania, podczas których czytano bajkę „Ryjcio” autorstwa naszej lubliniczanki Justyny Kierat.

Przygotowaliśmy cotygodniowe „Zadania dla Czytelników” – łącznie było ich 13 (Pokaż książkę z podpisem autora; Najstarsza książka w Twojej kolekcji; Twoja ulubiona książka z dzieciństwa; Książka, która pomogła przetrwać trudne chwile; Książka, którą chciałabyś/chciałbyś otrzymać w prezencie; Dlaczego kochamy czytać książki; Najgrubsza książka w Twojej domowej biblioteczce; Książka, która Cię rozśmieszyła...; Z czym kojarzy Ci się biblioteka?; Książka z bohaterem, o tym samym imieniu co Twoje...; Twoja ulubiona gra planszowa...; Jakie według Ciebie są zalety Czytania?; Jaką książkę reporterską polecasz innym Czytelnikom?). Na zadania Czytelnicy udzielali odpowiedzi w komentarzu posta.

Krótkie filmiki z przeczytanym wierszem lub opowiadaniem, które zostały udostępnione zamkniętym grupom odbiorców (przedszkolakom i ich rodzicom) na Facebooku lub WhatsAppie wiersz o wiośnie i opowiadania o zawodach Marii Konopnickiej; Wirtualny spacer po Filii Nr 3 z omówieniem zasad korzystania z zasobów bibliotecznych; nagranie z życzeniami dla dzieci z okazji Dnia Dziecka oraz wiersze o wakacjach M. Konopnickiej.
Mnóstwo wyświetleń, tysiące polubień i komentarzy przekonuje nas o potrzebie rozwijania takiej - jedynie możliwej dzisiaj działalności.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu