Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze samopoczucie?

Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze samopoczucie

2 grudnia 2020, godz. 12:21
Udostępnij: Kopiuj link

Stwierdzenie, że nasze otoczenie wywiera na nas wpływ i powoduje w nas zmiany, chyba nikogo dzisiaj nie zdziwi. Wszystko, co nas otacza, kształtuje nas i zmienia, chcemy tego czy nie. Mówimy tutaj o ludziach, sytuacjach oraz… wnętrzach. Nic dziwnego, gdyż przez 90% swojego czasu przebywamy w pomieszczeniu.

W domu spędzamy ogromną część swojego życia, a jego wnętrze oddziałuje na nas nieustannie. Nasi przodkowie o tym doskonale wiedzieli, wyrażając tę wiedzę w przysłowiach: “Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.”, “Mój dom jest moją twierdzą”, “Nie ma to, jak we własnym domu”.

Niestety, nie wszyscy czują się w swoim domu szczęśliwie i komfortowo. W dzisiejszych czasach dla wielu osób dom jest miejscem, w którym nie lubią przebywać. Dlaczego tak się dzieje?

1.Wystrój wnętrza a komfort psychiczny

Miejsce, w którym mieszkamy, powinno zaspokajać nasze podstawowe potrzeby. Do nich także należy potrzeba otaczania się pięknem. W ładnym, czystym, zadbanym mieszkaniu człowiek czuje się dużo lepiej, niż w zagraconym, obstawionym byle jakimi meblami miejscu. 


Ogromną rolę odgrywają:

  • oświetlenie, 
  • wykończenie ścian, 
  • meble,
  • kolory we wnętrzu. 

Przyjrzyjmy się im dokładniej.

2.Kolory we wnętrzu

90% natychmiastowych opinii o jakimś produkcie zależy od jego koloru. Tak samo postrzegamy nasze domy - przede wszystkim pod kątem koloru.
Kolory, dominujące w naszym otoczeniu, wywierają wpływ na nasz układ nerwowy - pobudzają, uspokajają, pomagają się skupić lub sygnalizują o niebezpieczeństwie.


To zupełnie nie oznacza, że z niektórych kolorów należy w ogóle zrezygnować. Na przykład agresywny czerwony, używany jako kolor podstawowy, będzie działał drażniąco i męcząco, natomiast w roli koloru akcentującego sprawdzi się znakomicie: okaże lekkie działanie mobilizujące, poprawi humor i apetyt.


3.Wykończenie ścian

Pomimo kolorów ważne są także materiały. Przyjemna w dotyku faktura ścian, mebli i tekstyliów pomoże poczuć się komfortowo.
W przypadku ścian najlepiej sprawdzą się faktury “ciepłe” w dotyku: drewno, bambus oraz tapety. Ich powierzchnia pozwala na przyjemne doznania sensoryczne, a wygląd poprawia samopoczucie. 
Drewno i bambus wymagają dobrze zaplanowanego wnętrza, gdyż odnajdują się nie w każdym stylu. Wybór tapet natomiast jest tak szeroki, że ściany w mieszkaniu mogą wyglądać dokładnie tak, jak sobie wymarzysz.


Wybierając tapety, dodatkowo należy zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Dom nie stanie się spełnieniem marzeń, jeżeli pokrycie ścian będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia. Przed zakupem warto poprosić producenta o okazanie certyfikatu, potwierdzającego spełnienie wszystkich wymogów higienicznych. 

4.Meble

W przemyślanym wnętrzu meble są wygodne, funkcjonalne i pasują do ogólnego wystroju. 
Bardzo ważnym czynnikiem są także preferencje osobiste. Jeśli dosłownie zakochasz się w kanapie, pomyśl, jak najlepiej wpasować ją we wnętrze. 
Ciekawym pomysłem może być wcześniejsze wybranie mebli, a dopiero potem dopasowanie do nich materiałów wykończeniowych. Dużo łatwiejsze jest znalezienie tapety z odpowiednim motywem, niż foteli pasujących do koloru ścian.

5.Oświetlenie

Oświetlenie jest w stanie zrobić przytulnym niezbyt przemyślane wnętrze, ale także potrafi zepsuć nawet wystrój, skopiowany z modnego katalogu. Tak więc planowanie oświetlenia - 100% poważna sprawa. 

Planując oświetlenie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy:
Jedna lampa już nie wystarczy. Każda strefa we wnętrzu potrzebuje swojego dodatkowego źródła światła, takiego jak lampka nocna przy łóżku, kinkiety obok kanapy czy punktowe oświetlenie pod szafkami w kuchni. To sprawi, że użytkowanie pomieszczeń w domu stanie się bardziej komfortowe.
Poprawnie dobrane oświetlenie pozwoli wyeksponować najładniejsze miejsca i ukryć wady. Lampy z kloszem wizualnie obniżą sufit, a wiszące lampy sufitowe sprawią, że pokój będzie się wydawał wyższy. Oświetlenie punktowe “zmniejsza” pomieszczenie, a jaskrawe światło oraz odbijający je sufit “powiększą” mały pokój. 
 


W planowaniu wnętrza należy pamiętać, aby każdy z jego elementów podobał się osobiście Tobie - dzięki temu możesz stworzyć dom, do którego będzie się chciało wracać. A zespół Uwalls.pl służy pomocą w spełnieniu Twoich marzeń.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu