Gdzie szukać pomocy dla osób uzależnionych?

Gdzie szukać pomocy dla osób uzależnionych?

9 lipca 2021, godz. 13:13
Udostępnij: Kopiuj link

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób walczyć z uzależnieniem. Nie ma się temu, co dziwić, gdyż uzależnienia stanowią bardzo powszechny problem. Borykają się z nimi osoby w różnym wieku i różnej płci. Warto wiedzieć, w jaki sposób leczy się poszczególne uzależnienia. Wówczas będziemy mieć świadomość tego, gdzie udać się z problemem.

Jakie są najczęstsze przyczyny uzależnień?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są najpowszechniejsze przyczyny uzależnień. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Może być to chęć przypodobania się grupie. W ten sposób w uzależnienia bardzo często wpadają osoby młode. Chcą one wypróbować jakiejś substancji, aby zaimponować swoim rówieśnikom. 
Znacznie powszechniejszą grupę przyczyn uzależnienia od alkoholu stanowią problemy osobiste. Mogą mieć one naprawdę przeróżny charakter. Najczęstsze są problemy zdrowotne, a także problemy w związku. Wiele osób wpada w uzależnienie także z powodu problemów w pracy. 

Bez względu na przyczynę uzależnienia, z problemem tym można skutecznie walczyć. Wiele zależy od tego, kiedy rozpoczniemy walkę. Im szybciej, tym większa szansa na całkowite pokonanie uzależnienia. Szczególnie destrukcyjne, zarówno dla ciała, jak i dla psychiki jest uzależnienie od narkotyków oraz od alkoholu.

Kiedy wystarczy terapia ambulatoryjna?
W niektórych przypadkach wystarczająca jest ambulatoryjna terapia uzależnień. W ten sposób można leczyć niektóre z uzależnień od alkoholu, narkotyków, gier czy hazardu. Wiele jednak zależy od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj, im bardziej złożony problem, tym większe prawdopodobieństwo tego, że terapia ambulatoryjna się nie powiedzie. Zawsze warto jednak spróbować. Na czym polega leczenie ambulatoryjne uzależnień? 

To przede wszystkim psychoterapia prowadzona pod czujnym okiem doświadczonego specjalisty. Powinien być to psychoterapeuta, który ma spore doświadczenie w walce z uzależnieniami od alkoholu, gier czy substancji psychoaktywnych. Oprócz psychoterapii, która odbywa się przynajmniej raz w tygodniu, konieczne mogą okazać się konsultacje z doświadczonym lekarzem psychiatrą. Leczenie ambulatoryjne może przybierać także formę spotkań AA.

A może ośrodek zamknięty?
W wielu przypadkach terapia ambulatoryjne to za mało. Wskazane może więc okazać się leczenie w ośrodku zamkniętym. Okazuje się, że leczenie uzależnień w ośrodku zamkniętym jest wyjątkowo trudne i żmudne. 
Konieczny jest między innymi detoks. Bez tego niemożliwe będzie niestety wyjście z uzależnienia. Wskazane będzie również pozostawanie pod opieką psychologa szpitalnego oraz lekarzy psychiatrów. Nie sposób nie zauważyć, że terapia w ośrodku zamkniętym może trwać nawet kilka miesięcy. 

Po wyjściu z ośrodka zamkniętego leczenie nie jest najczęściej zakończone. Konieczne jest pozostawanie pod opieką dobrego psychoterapeuty. Bardzo ważnym elementem terapii jest również unikanie alkoholu czy narkotyków. Należy zrezygnować z czynnika, który spowodował u nas uzależnienie. W przeciwnym bowiem razie problem może powrócić jak przysłowiowy bumerang.

Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-uzaleznien-terapia/

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu