Czternasta emerytura będzie wypłacana bez składania wniosku

Czternasta emerytura będzie wypłacana bez składania wniosku

10 września 2021, godz. 10:36
ZUS
Udostępnij: Kopiuj link

Wypłata czternastej emerytury odbywa się bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu.

Czternasta emeryturę otrzymają osoby, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, czyli m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Wysokość czternastej emerytury wynosi 1250,88 zł. Nie wszyscy otrzymają ją w pełnej kwocie. Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, pełną kwotę otrzymają osoby, które spełniają konkretne wymogi:

– Zgodnie z przepisami pełną kwotę „czternastki” otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają to dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zatem jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3000 zł, to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie pomniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł. Co ważne – osoba, której kwota emerytury, bądź renty przekroczy 4150,88 zł brutto, nie będzie miała czternastej emerytury.

Nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie, aby otrzymać świadczenie. „Czternastka” będzie wypłacana z urzędu. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu