news

Czy układać panele pod szafkami w kuchni?

29 grudnia 2021, godz. 13:46
Udostępnij: Kopiuj link

Projektowanie otwartych kuchni często połączonych z salonem sprawiło, że z ciasnych, dusznych i zagraconych klitek stały się jedną z reprezentacyjnych części domu. Dlatego tak ważne jest dobranie podłogi, która zachwyci, ale także będzie spełniała swoją funkcję użytkową, a jak wiemy podłoga w kuchni narażona jest na szereg uciążliwości. Z naszego artykułu dowiesz się czy panele są dobrym wyborem do kuchni, czy kłaść je pod kuchennymi szafkami oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Podłoga w kuchni – czy panele to dobry wybór?

Podłoga w kuchni jest miejscem narażonym na szereg uciążliwości. Ciągły kontakt z rozlanymi płynami, spadającym jedzeniem, dużym obciążeniem i częstym myciem. Aby cieszyć się piękną podłogą przez długi czas musimy rozsądnie podejść do wyboru kuchennej posadzki. Jeszcze do niedawna bezkonkurencyjne były płytki ceramiczne, które obecnie dzielą podium z panelami.

Wybór paneli jest dobrym rozwiązaniem z wielu względów. Szczególnie panele winylowe odporne są na chłonięcie zabrudzeń, nie wymagają cyklinowania czy lakierowania, łatwo utrzymać je w czystości, nie przyciągają kurzu, więc idealnie sprawdzą się gdy mamy w domu alergika. Sprzątanie posadzki ogranicza się do odkurzania i mycia.

Co więcej, doskonale spełniają swoją funkcję estetyczną. Szeroki wybór paneli gwarantuje idealny dobór podłogi do stylu panującego w mieszkaniu. Kuchnia stanie się miejscem przytulnym i eleganckim. Coraz częściej swoją strukturą przypominają drewno, gwarantując wyjątkowy klimat we wnętrzu. Kluczowy jest jednak wybór podłogi o parametrach i właściwościach zapewniających użytkowanie przez długie lata.

Kupuj świadomie – parametry i właściwości

Przy wyborze paneli podłogowych zwróćmy uwagę na kluczowe parametry, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się podłogą w kuchni przez długie lata. Uwzględnijmy klasę ścieralności, która mówi nam o tym jak bardzo panele odporne są na użytkowanie. Im wyższe oznaczenie tym wyższa klasa. Do kuchni najlepsze będę te zaczynające się od klasy AC3 w górę. Zwróćmy również uwagę na grubość, która do pomieszczeń silnie użytkowanych powinna wynosić powyżej 8 mm, a także klasę użyteczności. Do pomieszczeń typu kuchnia wybierajmy panele z oznaczeniem 23. Na koniec przyjrzymy się z czego panel został wykonany. Najczęściej mamy do czynienia z połączniem drewna oraz płyt HDF. Laminowane i powleczone specjalną warstwą żywicy.

Czy układać panele pod szafkami w kuchni?

Układanie paneli pod kuchennymi szafkami budzi wiele kontrowersji. Wybierając płytki do kuchni z reguły mamy znacznie mniej wątpliwości dlatego najlepiej wszystkie kwestie sporne, w tym wycięcia ewentualnych dylatacji, pozostawmy w rękach fachowców zajmujących się montażem paneli. Jeśli jednak robimy to samodzielnie warto szczegółowo zapoznać się z instrukcją układania podłogi i warunkami gwarancji. W przypadku niewykonania dylatacji reklamacja nie zostanie uwzględniona. Pamiętajmy, że w przypadku ciężkich i dużych szafek kuchennych nie powinniśmy układać pod nimi paneli. Panele montowane są w sposób pływający, dlatego w przypadku sporego obciążenia nie jest możliwa prawidłowa praca podłogi. Prawidłowo wykonane nacięcie nie będzie widoczne, a my będziemy pewni, że spełnimy warunki gwarancji i przez wiele lat będziemy cieszyć się piękną podłogą.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu