Na co trzeba uważać, kupując mieszkanie z drugiej ręki?

Na co trzeba uważać, kupując mieszkanie z drugiej ręki?

19 kwietnia 2022, godz. 8:35
Udostępnij: Kopiuj link

Lokale z rynku wtórnego cieszą się olbrzymią popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – zwykle wyróżnia je atrakcyjna lokalizacja oraz ustawne wnętrze. Jednak takie nieruchomości mogą być źródłem wielu problemów, warto o nich wiedzieć jeszcze przed zakupem. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Mogłoby się wydawać, że sprzedaż mieszkania, która odbywa się w obecności notariusza, jest transakcją bezpieczną. Jednak nie zawsze tak jest. Kupno mieszkania to zwykle ogromna inwestycja, dlatego warto zadbać, aby odbyła się w sposób prawidłowy. Dotychczasowy właściciel powinien udzielić wszelkich koniecznych informacji oraz przedstawić dokumentację. Jakie pytania warto zadać i co trzeba sprawdzić przed zakupem?

Przez agencję czy bezpośrednio?

W serwisach ogłoszeniowych możemy znaleźć różne typy ofert.  Mieszkanie można kupić bezpośrednio od właściciela lub za pośrednictwem agencji nieruchomości. Możliwość filtrowania ogłoszeń ze względu na to kryterium daje np. portal adresowo - https://adresowo.pl/mieszkania/lubliniec-K/. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Zakup mieszkania bezpośrednio od właściciela jest tańszy – nie płacimy wówczas prowizji. Jednak opieka biura nieruchomości może być warta swojej ceny, szczególnie w przypadku niedoświadczonych kupców. Agent powinien poinformować kupującego o wszystkich niezbędnych dokumentach, które musi przedstawić sprzedawca. Odpowie także na wszelkie pytania dotyczące przebiegu sprzedaży. Przed zakupem warto jednak sprawdzić opinie o danym biurze nieruchomości.

Sytuacja prawna

W mediach pojawiają się przypadki osób, które kupiły mieszkanie obciążone prawnie. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, jednak czasem do nich dochodzi. Jeśli wcześniej dokładnie nie sprawdzimy stanu prawnego nieruchomości, to może się okazać, że roszczenia do mieszkania mają inne osoby. Warto także upewnić się, że w mieszkaniu nikt nie przebywa i nie ma tam zameldowanych osób. Polskie prawo chroni takich mieszkańców i w niektórych przypadkach eksmitowanie dzikiego lokatora może być bardzo trudne i wymaga poświęcenia dużego nakładu czasu i finansów. Jeśli jakieś kwestie są niejasne, to warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w takich sprawach.

Stan budynku

Kupujący zwykle dokładnie ogląda mieszkanie przed zakupem. Jednak warto także zapoznać się z kondycją całego budynku. Dobrym pomysłem będzie, zasięgniecie informacji bezpośrednio w jednostce zarządzającej nieruchomością, np. we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej. Warto zapytać o przewidywane prace remontowe i konserwacyjne. Może się okazać, że przeprowadzimy generalny remont łazienki, a za kilka miesięcy planowana jest wymiana pionów, która może uszkodzić nowe płytki. Dlatego wizyta w administracji budynku, który chcemy kupić, jest bardzo ważna. Można także spróbować podpytać innych mieszkańców budynku jak się w nim mieszka. Warto dowiedzieć się, czy nie ma problemów z wentylacją, wilgocią lub osiadaniem konstrukcji oraz czy okolica jest spokojna i bezpieczna.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu