Marszałkowski Budżet Obywatelski. Zobacz zadania z powiatu lublinieckiego

Marszałkowski Budżet Obywatelski. Zobacz zadania z powiatu lublinieckiego

28 lipca 2022, godz. 10:26
graf. i inf. UMWS
Udostępnij: Kopiuj link

Zakończył się kolejny etap weryfikacji zadań zgłoszonych w ramach IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Na listę dopuszczonych do głosowania trafiło 105 zadań zgłoszonych przez mieszkańców. Zamieszczamy listę projektów w powiecie lublinieckim.

W IV edycji MBO do rozdysponowania jest 5 mln złotych, w tym 2,5 mln na zadania w puli EKO oraz 2,5 mln zł na zadania w puli REGIO. Powiat lubliniecki znajduje się w puli REGIO wraz z powiatami: gliwickim, tarnogórskim oraz miastami na prawach powiatu: Bytom, Gliwice. W tej puli do głosowania zostało dopuszczonych 19 zadań na łączną kwotę 2 314 255 zł. 

Głosowanie zaplanowane jest między 24 sierpnia a 12 września. Pełną listę zadań można znaleźć >TUTAJ<.

Lista zadań dopuszczonych do głosowania z powiatu lublinieckiego


„ZIELONE, ZADBANE I BEZPIECZNE!” - Zakup ogrodowego sprzętu wielofunkcyjnego do obsługi zabytkowego terenu Zespołu Pałacowo – Parkowego w Koszęcinie

Szacunkowy koszt: 169 000,00 PLN 

Opis projektu:
Celem zadania jest zapewnienie mieszkańcom Koszęcina i wszystkim odwiedzającym zabytkowy kompleks w Koszęcinie, zielonej, zadbanej i bezpiecznej przestrzeni do odpoczynku i rekreacji. Zadanie będzie polegało na zakupie profesjonalnego, wielofunkcyjnego traktorka wraz z niezbędnym osprzętem: agregatem koszącym do trawy z koszem zbierającym, pługiem do odgarniania śniegu oraz zamiatarką. Sprzęt będzie służył właściwemu utrzymaniu terenów zielonych, dróg, alejek, chodników oraz dziedzińca zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koszęciński pałac wraz z parkiem jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków pod nr A/81 i stanowi jeden z największych w Polsce zespołów pałacowo-parkowych z okresu neoklasycyzmu. Jest to duży obszar, który wymaga ciągłego i właściwego dbania o zielone tereny parkowe i infrastrukturę wokół. 


Poprawa atrakcyjności rekreacyjno-turystycznej zabytkowego Zespołu pałacowo-parkowego w Kochcicach

Szacunkowy koszt: 359 246,00 PLN 

Opis projektu:
Składany Wniosek o tytule "Poprawa atrakcyjności rekreacyjno-turystycznej zabytkowego Zespołu pałacowo-parkowego w Kochcicach" ma charakter przede wszystkim prospołeczny, ale w równym zakresie - prozdrowotny, sportowo-turystyczny, ekologiczny oraz kulturalno-edukacyjny, a Jego realizacja będzie służyć nie tylko poszerzeniu spektrum prowadzonej przez Ośrodek Rehabilitacyjny działalności medycznej o charakterze rehabilitacyjnym, ale także wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego w obszarach: Zdrowie i polityka społeczna, Turystyka i Sport, Środowisko oraz Kultura i Edukacja. Równie ważnym jest, że Jego realizacja będzie służyć społeczności lokalnej ościennych miejscowości, ale także w dużej mierze mieszkańcom całego województwa śląskiego. 


Sportowy Śląsk - Turniej Karate Kyokushin Kenbukai wraz z wydarzeniami towarzyszącymi

Szacunkowy koszt: 50 000,00 PLN 

Opis projektu:
Zadanie polega na organizacji turnieju sportowego w Karate Kyokushin Kenbukai na hali sportowej w Woźnikach oraz wydarzeń towarzyszących na salach sportowych w Lubszy i Kamienicy. Uczestnikami turnieju będą osoby zamieszkałe w Województwie Śląskim. Rozegrane będą konkurencje: Kata juniorów i seniorów (kobiet i mężczyzn), Kumite juniorów i seniorów (kobiet i mężczyzn). Wydarzeniami towarzyszącymi będą zawody sportowe dla uczestników oraz publiczności turnieju, mieszkańców Województwa Śląskiego, w tym Powiatu Lublinieckiego i Gminy Woźniki w grach zespołowych oraz zajęciach rekreacyjnych. 


Wychowanie komunikacyjne dla uczniów szkół z powiatów: gliwickiego, lublinieckiego, tarnogórskiego oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice w zakresie zasad dotyczących ruchu drogowego oraz technik udzielania pierwszej pomocy.

Szacunkowy koszt:
157 043,00 PLN 

Opis projektu:
Cel zadania to zapoznanie dzieci i młodzieży powyżej 10-go roku życia z procedurami uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, zdobycie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz udzielania pierwszej pomocy. Zadanie będzie przeznaczone dla uczniów szkół z powiatów: gliwickiego, lublinieckiego, tarnogórskiego oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice. Zadanie będzie polegało na przeprowadzeniu warsztatów teoretycznych oraz praktycznych na symulatorach oraz fantomach, którego efektem końcowym będzie odbycie próbnego egzaminu teoretycznego w Oddziale Terenowym WORD Katowice w Bytomiu. Podczas zajęć uczestnicy poznają funkcjonowanie ośrodka egzaminowania, odbędą próbny egzamin teoretyczny zaznajomią się z zasadami egzaminu praktycznego na kartę rowerową, kategorię AM prawa jazdy oraz wezmą udział w egzaminie z udzielania pierwszej pomocy. 


Utworzenie miejsc postojowych na terenie Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu z przeznaczeniem dla pracowników, rodzin pacjentów oraz mieszkańców Powiatu Lublinieckiego

Szacunkowy koszt: 287 506,00 PLN 

Opis projektu:
Przedmiotem zadania jest utworzenie kilkudziesięciu miejsc postojowych przy poszczególnych budynkach Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu, przeznaczonych głównie dla pracowników Szpitala jak również dla osób odwiedzających pacjentów przebywających w tutejszym Szpitalu oraz mieszkańców Powiatu Lublinieckiego, korzystających z usług świadczonych przez Szpital. Wzdłuż głównych dróg dojazdowych powstaną miejsca postojowe dla samochodów osobowych, samochodów elektrycznych jak również dla samochodów, którymi poruszają się osoby ze szczególnymi potrzebami. 


Spływy kajakowe rzekami podregionu nr 4

Szacunkowy koszt: 37 000,00 PLN 

Opis projektu:
Celem zadania jest organizowanie zajęć sportowych na wodzie, w tym nauki wiosłowania i praktycznego bezpiecznego radzenia sobie w trakcie spływów rzekami. Kierowany jest dla zainteresowanych mieszkańców miejscowości położonych na terenie podregionu 4. Planuje się uzyskać pozytywny rezultat pro-sportowy ( a także prozdrowotny i turystyczny) poprzez zainteresowanie spędzaniem czasu na łonie przyrody. 

Lista zadań niedopuszczonych do głosowania z powiatu lublinieckiego

Nowoczesne, ledowe, dwupunktowe doświetlenie obszaru istniejących przejść dla pieszych, za pomocą lamp o specjalnych cechach oświetleniowych, w ciągu drogi wojewódzkiej NR 907 w Tworogu, Koszęcinie i w Boronowie. 

Szacunkowy koszt: 375 000,00 PLN

Doświetlenie przejść dla pieszych lampami LED to z daleka wyraźnie widoczna informacja dla kierowcy, że pieszy znajduje się w pobliżu lub na przejściu dla pieszych. Doświetlenie LED poprawia widoczność pieszego i zwiększa jego bezpieczeństwo, pozwala kierowcom na podjęcie odpowiedniej reakcji w momencie gdy pieszy znajduje się w okolicy przejścia dla pieszych. Stałe doświetlenie drogowe przejścia dla pieszych zasilane z sieci gminnej daje gwarancje działania lamp o odpowiedniej stałej mocy. Szczególnie ważne jest to w okresie jesienno-zimowy kiedy warunki atmosferyczne znacznie utrudniają widoczność pieszym i kierowcom. Przedstawione powyżej rozwiązanie, zdaniem specjalistów Wojewódz. Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach oraz odpowiedzialnych za zarządzanie drogami przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich jest bardzo efektywną formą poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. 

Uzasadnienie o niedopuszczeniu do głosowania:
90 % przedmiotowych przejść dla pieszych objętych zadaniem, zlokalizowanych jest na działkach ewidencyjnych nie stanowiących mienia Województwa Śląskiego, a zgodnie z § 3 ust. 9 regulaminu Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłaszane zadanie może być realizowane wyłącznie na mieniu Województwa.

Zarząd Województwa rozpatrzy odwołania od niedopuszczenia zadania do głosowania nie później niż do dnia rozpoczęcia głosowania.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu