PIT 28 – do kiedy należy go złożyć i w jakim terminie zapłacić podatek w 2023 roku?

PIT 28 – do kiedy należy go złożyć i w jakim terminie zapłacić podatek w 2023 roku?

13 września 2022, godz. 7:52
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Nie da się ukryć, że 2022 rok przyniósł podatnikom (zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom) wiele zmian. Czy obejmują one sposób rozliczania się z fiskusem, jeśli składasz deklarację na druku PIT-28? W zasadzie nie, jednak kilka niuansów uległo zmianie. Opowiemy o tym w naszym artykule.

Program PITax.pl został stworzony do bezbłędnego rozliczenia PIT

Dla kogo jest PIT-28?

Na początek warto przypomnieć, dla kogo przeznaczony jest PIT-28 2022. Otóż jest to deklaracja podatkowa, którą powinny wypełnić wszystkie osoby, prowadzące indywidualną, pozarolniczą działalność gospodarczą – rozliczaną w formie ryczałtu, w formie spółki cywilnej bądź spółki jawnej.

Ryczałt jest natomiast jedną z form opodatkowania działalności gospodarczej, którą to formę wybiera sobie sam przedsiębiorca.

Ponadto PIT-28 2022 muszą wypełnić podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z takich źródeł, jak: z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy. Można się w ten sposób rozliczyć również z dochodów ze sprzedaży produktów rolnych. Pod jednym warunkiem: muszą one pochodzić z własnych upraw i chowu oraz oczywiście być opodatkowane ryczałtem.

Warto także wiedzieć, że dostępne są dwa warianty tejże deklaracji. Mianowicie: PIT-28 i PIT-28S. Pierwsza z form przeznaczona jest do wypełnienia przez podatnika, który zamierza rozliczyć przychody, osiągnięte w poprzednim roku podatkowym. Druga natomiast jest deklaracją, składaną po śmierci przedsiębiorcy, korzystającego z opodatkowania w formie ryczałtu.

Do kiedy należy złożyć PIT-28 – ważne terminy w 2023 roku

Warto wiedzieć, że od roku 2023 będzie można składać deklarację PIT-28 2022 w takim samym terminie jak pozostałe rozliczenia. Dokładny termin składania PIT-u to: od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. 

Bardzo ważne jest złożenie zeznania w wyznaczonym terminie. W przeciwnym wypadku na spóźnialskiego podatnika nakładane są nieprzyjemne konsekwencje karno-skarbowe. Jest to coś, czego z całą pewnością każdy przedsiębiorca chce uniknąć.

Do kiedy należy zapłacić podatek za 2022 rok? 

Kolejny ważny termin, o którym musisz pamiętać, to termin płatności podatku. Jeśli zostanie ci naliczony podatek, to koniecznie musisz uiścić jego kwotę do dnia do 2 maja 2023 roku.

Pamiętaj też, aby uregulować należność w odpowiedniej formie. Obecnie można to zrobić, wykorzystując do tego celu przypisany tylko do ciebie mikrorachunek. Jeżeli natomiast uzyskujesz dochody z różnych źródeł (np. działalność gospodarcza i najem), to najlepiej uregulować podatek za pomocą osobnych płatności. Nie będzie wówczas wątpliwości, czego dotyczy przelew.

Intuicyjna aplikacja PITax.pl podpowie, jakie odliczenia możesz stosować

Jak wypełnić i złożyć PIT-28?

PIT-28 należy rozliczać wyłącznie indywidualnie. Druki można pobrać przez Internet (z rządowej platformy internetowej podatki.gov) lub na miejscu w Urzędzie Skarbowym.

Samodzielne uzupełnianie druku nie należy jednak do przyjemności, a ponadto pojawia się ryzyko popełnienia błędu. Pamiętaj, że nawet drobny błąd może pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje – w najlepszym wypadku będziesz musiał składać korektę.

Dobrym sposobem jest skorzystanie z programu do wypełniania PIT. Masz wówczas pewność, że deklaracja PIT-28 jest aktualną wersją formularza. Program jest intuicyjny i przeprowadzi cię przez cały proces.

Wypełnione zeznanie składa się do stosownego Urzędu Skarbowego przez platformę internetową. Obecnie większość podatników preferuje właśnie tę formę dostarczania deklaracji do fiskusa. Jest to łatwy sposób, który dodatkowo gwarantuje szybszy zwrot podatku (jeżeli takowy ci przysługuje) – zwykle jest bowiem wypłacany w ciągu około 45 dni. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu