Jak prawidłowo przeprowadzić cyklinowanie podłogi?

Jak prawidłowo przeprowadzić cyklinowanie podłogi?

5 października 2022, godz. 7:16
fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Cyklinowanie drewnianych posadzek to proces, który wymaga doświadczenia, wiedzy oraz niezbędnych do tego maszyn. Fachowcy niewątpliwie umiejętnie poradzą sobie z odnowieniem naszej drewnianej posadzki i tym samym przywrócą jej świetny wygląd na długie lata. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by zabieg ten był efektywny.

Cyklinowanie drewnianych posadzek to proces, który wymaga doświadczenia, wiedzy oraz niezbędnych do tego maszyn. Fachowcy niewątpliwie umiejętnie poradzą sobie z odnowieniem naszej drewnianej posadzki i tym samym przywrócą jej świetny wygląd na długie lata. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by zabieg ten był efektywny.

Drewniane podłogi, czyli ponadczasowe piękno

Bardzo chętnie wybieramy drewno jako uzupełnienie naszego mieszkania. Oczywiście drewniana posadzka dość sporo kosztuje, ale niewątpliwie jest warta inwestycji. Drewno ma to do siebie, że pasuje do każdego stylu i aranżacji wnętrz, a także bardzo łatwo można je komponować z różnymi dodatkami. Ponadto drewnianą posadzkę możemy również poddać renowacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wtedy też mamy pewność, że wcale nie musimy inwestować w nową podłogę, a jedynie powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą nam w ocenie stanów naszej drewnianej podłogi oraz dokładnie dobiorę plan działania związane z renowacją. Należy również pamiętać o tym, że podłoga jest wizytówką zarówno domu, jak i mieszkania, a bardzo często określa się ją również mianem pierwszego mebla. Niestety wraz z eksploatacją ulega ona zniszczeniu. Drewno jednak ma to do siebie, że może przetrwać bardzo długie lata. Kiedy jednak dochodzi do zniszczenia powłok lakierniczych lub innych materiałów zabezpieczających naszą drewnianą podkładkę, doprowadzamy do zarysowań, wgłębień oraz wgnieceń widocznych na parkiecie lub deskach.  By móc przywrócić drewnianej podłodze świetny wygląd, koniecznie należy ją odnowić. Jedynym zabiegiem renowacyjny, który umożliwia nam nadanie posadzce świetnego wyglądu, jest cyklinowanie podłogi.

Na czym polega renowacja parkietu?

Zarówno parkiet, jak i drewniana podłoga z czasem po prostu niszczeją. Wynika to oczywiście z eksploatacji i niewątpliwie w niektórych miejscach zauważymy, że doszło do większych uszkodzeń naszej posadzki, a inne z kolei prezentują się całkiem świetnie. By móc cieszyć się pięknem, które jest charakterystyczne dla drewna, powinniśmy przeprowadzić cyklinowanie. W celu używa się cykliniarki, która bezpyłowo pozbawia posadzkę nawierzchniowej i zniszczonej warstwy, a także również zeszli powołuje wierzchnią warstwę drewna. Dlatego też podczas wyboru desek lub pakietu na naszą podłogę, Warto zwrócić uwagę na ich grubość. Oznacza to więc, że nie należy wybierać zbyt cienkich desek, gdyż przyszłościowo być może będą one wymagały cyklinowania. Możemy zatem wyjść z założenia, że przy grubości warstwy użytkowej minimum 5 mm w przypadku naszej posadzki, można ją będzie cyklinować około trzech lub nawet czterech razy przez całą jej żywotność. na tym etapie warto zaznaczyć, że średnio cyklinowanie odbywa się raz na 15 lat, lub nawet zdecydowanie później. Oczywiście wszystko zależy od stanu parkietu, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać.

Przeprowadzając ten zabieg renowacyjny, najpierw używamy papieru ściernego o granulacji 24 lub 36. W tym celu zeszlifujemy wierzchnią warstwą zabezpieczającą oraz zniszczoną warstwę drewnianej posadzki.  w dalszym etapie wybieramy papier ścierny o granulacji 120, co ma na celu zadbanie o wygładzenie naszej powierzchni podłogi. Oczywiście prowadzone prace powinny odbywać się niezwykle starannie, dlatego też warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale poradzą sobie z tym zadaniem. Jeżeli samodzielnie będziemy chcieli wykonać to zadanie, a nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, możemy doprowadzić do powstania różnych nierówności i ubytków w naszym parkiecie lub deskach.

Ponadto warto wspomnieć, że po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy na tym etapie można również uzupełnić różnego rodzaju ubytki w postaci wymiany klepek lub uzupełnieniu powstaniu szpary w tym celu stosuje się specjalną masę szpachlową dedykowaną do drewna.

Podsumowanie

Mimo tego, że cyklinowanie podłogi odbywa się dość szybko, wymaga ono od nas odpowiedniego przygotowania. Niewątpliwie należy zadbać o pozostawienie podłogi bez różnego rodzaju mebli. Powinniśmy także zdemontować listwy przypodłogowe i wszelkie elementy dekoracyjne znajdujące się na ścianach. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu