news

Na co zwrócić uwagę dekorując

24 października 2022, godz. 10:34
Udostępnij: Kopiuj link

Dekorując salon stajemy przed wieloma dylematami. Są one przede wszystkim związane z nadmiarem opcji, pomysłów, ciekawy rozwiązań, których nie sposób wypróbować wszystkich. Przeglądamy niezliczone inspiracje, zaczynają nam się pojawiać w głowie coraz to nowe pomysły, a jednak, nie jesteśmy w stanie się zdecydować. Niestety, nie każdy z nich sprawdzi się w każdym z salonów. Należy umieć wybierać i wiedzieć co przy tym wyborze jest ważne.    

Zwracaj uwagę na przestrzeń jaką dysponujesz

Krok ten powinien poprzedzać wszelkie inne, związane już bardziej bezpośrednio z samym designem. Przemyślenia wymaga kwestia zaaranżowania przestrzeni – w tym celu, musimy ją poznać oraz posiadać umiejętności jej aranżacji (pomoże nam z tym kurs AutoCADa). Dokonaj dokładnych pomiarów pomieszczenia jakie chcesz udekorować, zapisz położenie okien, drzwi, wszelkie jego specyficzne elementy jak skosy, wnęki itp. Jeśli już występują w nim meble, dodatkowe elementy instalacji, uwzględnij je także. Pomoże Ci to osadzić Twoje plany w konkretnym kontekście. W następnych krokach będziesz mógł/a zastanowić się czy w tę przestrzeń wymagane jest wprowadzenie zmian, czy może jest ona odpowiednia dla naszych założeń i preferowanych rozwiązań. Jeśli nie, one też na tym etapie mogą ulec zmianą.

Pomyśl o stylu

Styl w jakim zaaranżujesz tę przestrzeń nie polega wyłącznie na wpisaniu się w konkretny, uznawany kanon. Oczywiście wpisanie się w ramy minimalizmu, modernizmu czy może abstrakcyjnych przestrzeni jest wartościowym doświadczeniem. Znając pewne ramy, możemy dobierać dekoracje spełniające przyjęte założenia. Nie musisz się jednak obrać wyłącznie wśród nich – styl powinien być Twoim stylem, unikatową reprezentacją Twoich preferencji, doświadczeń, historii i zmysłu artystycznego. Nie bój się eksperymentować, kreuj się swoim wewnętrznym głosem. Jeśli dekorujesz salon dla siebie, czy siebie oraz bliskich, miej na uwadze to, by był on przestrzenią atrakcyjną dla tych, którzy będą ją użytkować.

Wykorzystuj „sztuczki” designu

Dysponujesz niewielką powierzchnią? Nic nie szkodzi! Odpowiednio aranżując meble oraz dobierając akcesoria i barwy możesz ją optycznie powiększyć. W pomieszczeniu jest ciemno? Zadbaj o jak największą ilość naturalnego światła odsłaniając pomieszczenie i dają światłu „wejść” do niego. Dodatkowo możesz posługiwać się lustrami, dodatkowymi elementami oświetlenia, konkretnymi barwami mebli. Wszystkie te sztuczki warto znać i wyciągnąć je niczym as z rękawa, gdy mogą ona znaleźć swoją użyteczność.

Wyjątkowe przedmioty, czynią wyjątkowe wnętrza

Zachęcamy też do przemyślenia kwestii sztuki, prac artystycznych, rękodzieła wytworzonego podczas warsztatów, których implementacja w przestrzeń doda jej unikatowego charakteru. Mogą być one zarówno subtelnym uzupełnieniem naszego wnętrza jak i dominantą tej kompozycji. Liczą się tu kształty, gra wielkością, barwą oraz tym, jak bardzo przykuć one mogą wzrok osób zapraszanych do salonu. Jeden, unikatowy element to odważny manifest, który wzbudzi duże wrażenie.

Sposobów na dobranie elementów jest wiele

Poszukując wystroju swojego salonu przyjrzyj się zarówno wyprzedażą w salonach, meblach z odzysku, czy tym, które od lat zalegają na strychu. Niekiedy drobna renowacja może dać niesamowite efekty. Unikatowe wyposażenie w stylu vintage to nie obciach, a coraz częściej element luksusu. Takie akcenty można komponować w całościowe kompozycje w tym stylu, jak i zastosować je jako kontrast do modernistycznego dekoru.

Twórz złożoną, przemyślaną kompozycję

Pomyśl o pokoju dziennym nie tylko jako jednej, osobnej powierzchni, ale także jego kontekście i sposobie w jaki łączy się z resztą pomieszczenia. Jeśli jest to pokój np. łączony z aneksem kuchennym, bądź pokój przejściowy, rozważ zastosowanie spójnych barw, bądź też kontrastowych.  Pomieszczenia możesz w ten sposób odpowiednio łączyć ze sobą, nadając im spójnego wymiaru bądź odwrotnie, podkreślać ich niezależności i osobne funkcje. Jest to kwestia gustu oraz podkreślenia tego, jakiej funkcji ma służyć dany pokój.

Dekoracje to nie tylko przedmioty

Coraz częściej spotkać się możemy z trendem „miejskiej dżungli” która podkreśla i dysponuje bogactwem zieleni – w postaci roślin, w przestrzeni mieszkalnej. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne ze względu na funkcje oczyszczania powietrze jakie zapewniają rośliny, niektóre z nich są szczególnie rekomendowane, gdyż np. poprawiają one komfort snu. Dodatkowo, pokój staje się zupełnie odmienną kompozycją, pełną unikatowych kształtów, elementów odstających, zwisających, pnących się oraz dodających spójności i połącznie pomiędzy meblami. Ta wielowymiarowość oraz bogactwo przyjemnego dla oka koloru budzi duże wrażenie. Wymagają one oczywiście większej pielęgnacji niż meble, ale naszym zdaniem, efekt jest tego wart!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu