Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Szkolenie Śląskich Terytorialsów. Prowadzą je byli komandosi jednostki z Lublińca

Szkolenie Śląskich Terytorialsów pod okiem byłych komandosów jednostki z Lublińca

15 listopada 2022, godz. 8:58
inf. pras. 13 ŚBOT
Udostępnij: Kopiuj link

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej doskonali umiejętności przywódcze biorąc przykład ze swojego patrona. Kurs Wawelberga to projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu wyszkolenia dowódców i instruktorów odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń. Szkolenie prowadzą byli komandosi jednostki specjalnej z Lublińca – obecnie żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Uczestnicy kursu zdobywają doświadczenie między innymi z procedur wojskowych, „zrywania kontaktu”, wzywania wsparcia z powietrza i wyjścia z zasadzki. 

- Kurs Wawelberga łączy idee, które przyświecały patronowi 13ŚBOT w tworzeniu Grupy, gdzie doświadczeni żołnierze zawodowi szkolili ochotników z wyzwaniami współczesnego pola walki. Cieszy nas, że możemy dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi żołnierzami. – mówi jeden z instruktorów.

zdj. nadesłane: 13. ŚBOT

- Szkolenie otworzyło mi umysł na nowe doświadczenia, dzięki którym mogę realizować zadania w wybrany przez siebie sposób. Nauczyło mnie też lepszego „manuala” na broni, bezpiecznego posługiwania się nią oraz efektywniejszego strzelania. Ponadto - nowej taktyki, której wcześniej nie znałem, nowych procedur. Wykorzystuję to wszystko w praktyce i muszę przyznać, że świetnie się sprawdza. – dodaje jeden z uczestników poprzedniej edycji kursu.

Patron 13 ŚBOT płk dypl. Tadeusz Puszczyński ps. Konrad Wawelberg wyspecjalizował się w działaniach nieregularnych wspomagających oddziały wojskowe. Jego umiejętności zostały wykorzystane w III powstaniu śląskim. Działania Grupy Wawelberga zaskoczyły Niemców bardziej niż wybuch II powstania śląskiego.

Tadeusz Puszczyński od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o Niepodległość. Grupa Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków.

- Kurs Wawelberg łączy idee i pokazuje jakie duże znaczenie ma terytorialność żołnierzy. Tadeusz Puszczyński wykorzystał bowiem bojowe doświadczenie zawodowych żołnierzy oraz potencjał ochotników z danego województwa, którzy mają dużą przewagę, jeśli chodzi o znajomość terenu i społeczności” - podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Galeria: Szkolenie Śląskich Terytorialsów

zdj. nadesłane: 13. ŚBOT zdj. nadesłane: 13. ŚBOT zdj. nadesłane: 13. ŚBOT zdj. nadesłane: 13. ŚBOT
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu