Wycinanie laserowe w metalu — najważniejsze informacje

Wycinanie laserowe w metalu – najważniejsze informacje

4 stycznia 2023, godz. 8:01
Na zlecenie Metikam sp z o.o.
Udostępnij: Kopiuj link

Mimo iż sposobów cięcia metali jest wiele, to właśnie wycinanie laserem w metalu cieszy się największą popularnością. Nic w tym dziwnego — wycinanie laserem w metalu ma zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad. W tym artykule dowiesz się więcej o tej technice cięcia metalu i zrozumiesz, dlaczego swoimi właściwościami niemal wyparła pozostałe techniki

Najważniejsze zalety cięcia laserem

Metoda cięcia metalu laserem ma wiele do zaoferowania. Dlaczego warto wybrać właśnie tę metodę? 

Uniwersalność

Metoda ta jest niezwykle ceniona za uniwersalność w rozumieniu doboru ciętego materiału. Cięcie laserem jest bowiem odpowiednie dla większości rodzajów metalu. 

Precyzja

W tej kwestii cięcie laserem nie ma sobie równych. Jest to bowiem najbardziej precyzyjna metoda wycinania w metalu, pozwalająca otrzymać każde, nawet najmniejsze elementy o dowolnym stopniu skomplikowania. 

Szybkość i automatyzacja

Z kolei szybkość działania i ogromne możliwości automatyzacji postawiły metodę cięcia laserem na pierwszym miejscu w przemyśle i wszędzie tam, gdzie minimalizacja czasu pracy i możliwość automatyzacji produkcji jest niezwykle ważna. 

Bezpieczeństwo pracowników i środowiska

Wisienką na torcie zalet cięcia laserem jest zdecydowanie bezpieczeństwo pracy. Na domiar dobrego, metoda ta charakteryzuje się niską emisyjnością, dzięki czemu jest bezpieczna nie tylko dla pracowników, ale i dla środowiska. 

Dostępne rodzaje laserów

Podczas korzystania z tej metody obróbki metalu, możemy zastosować różne rozwiązania, jeśli chodzi o używany laser. Najważniejsze z nich to laser w technologii CO2 oraz FIBER. 

Technologia  CO2 ma za sobą swoje czasy świetności. Doskonale sprawdza się do obróbki stali nierdzewnej czy konstrukcyjnej. Niestety jednak technologia oparta na mieszaninie gazów (CO2, azot, hel) charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem energetycznym. Dla przedsiębiorstw szukających oszczędności lepszym wyjściem może okazać się laser w technologii FIBER. FIBER cechuje energooszczędność. Co ciekawe, mimo oszczędności energii wcale nie traci na tym szybkość pracy. Dzięki temu technologia FIBER niezmiennie zdobywa na popularności. 

Dostępne techniki cięcia laserowego w metalu

Oprócz doboru lasera, warto znać charakterystykę technik wykrawania dla gwarancji najlepszych efektów. W metodzie cięcia laserem wyróżniamy: 

Cięcie przez topienie i wydmuchiwanie

Metoda ta doskonale sprawdzi się w pracy z materiałem odpornym na korozję. Polega na silnym oddziaływaniu na element metalowy, zamieniając materiał ze stanu stałego w ciekły. Następnie, silnym podmuchem gazów, stopiony materiał zostanie usunięty ze szczeliny. Co ważne, metoda ta jest wolna od spalania materiału. 

Cięcie przez wypalanie

W przeciwieństwie to metody cięcia przez topienie i wydmuchiwanie, przy tej metodzie jest obecne spalanie materiału. W cięciu przez wypalanie stosowana jest dodatkowa energia w postaci zastosowania tlenu. Materiał poddany obróbce jest wypalany pod jego wpływem lub pod wpływem mieszaniny gazów z udziałem tlenu. Dodatkowa energia, jaką daje, to tak naprawdę krótszy czas działania i mniej zużytej energii. 

Cięcie przez tworzenie pęknięć 

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na tworzeniu pęknięć — a zatem drobnych przerw w materiale. Materiał poddany tej technice powinien mieć nie mniej niż 1 mm grubości. 

Cięcie przez odparowanie

Ta metoda nie należy do najbardziej wydajnych, pochłania bowiem znacznie więcej energii niż chociażby w przypadku topnienia. Dlaczego jest więc używane? Z uwagi na specyfikę materiałów, których temperatura topnienia i wrzenia jest zbyt zbliżona, przez co inne metody zostają wykluczone. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu