„Amerykański marynarz” oszukał mieszkankę powiatu lublinieckiego. Straciła ponad 167 tys. zł

„Amerykański marynarz” oszukał mieszkankę powiatu lublinieckiego. Kobieta straciła ponad 167 tys. zł

4 stycznia 2023, godz. 9:57
Lubliniec.info, KPP Lubliniec/ zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Ponad 167 tys. złotych – tyle straciła 70-letnia mieszkanka powiatu lublinieckiego. Za pośrednictwem aplikacji Messenger nawiązała ona znajomość z mężczyzną, który podawał się za wdowca, pracownika statku. Jak się okazało był to oszust, który w okresie kilku miesięcy wyciągnął od kobiety sporą sumę pieniędzy. Policja apeluje o rozwagę i ostrzega przed oszustami.

Poniżej zamieszczamy całą historię opisaną przez Komendę Powiatową Policji w Lublińcu:

„Policjanci lublinieckiej komendy prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padła 70-letnia mieszkanka powiatu lublinieckiego. Z kobietą w maju ubiegłego roku za pomocą aplikacji Messenger nawiązał znajomość pewien mężczyzna, podający się za amerykańskiego wdowca, który 6 lat temu stracił żonę. Mężczyzna pisał, że w Stanach Zjednoczonych ma dom, a obecnie jest zatrudniony na statku. Oszust nawiązał z kobietą bliskie relacje. Pisał do niej o życiu, pracy, o rodzącym się do kobiety uczuciu. 

Po prawie dwóch tygodniach znajomości rzekomy marynarz wysłał do oszukanej kobiety wiadomość, że obawia się straty swoich ciężko zarobionych na statku pieniędzy. Poprosił siedemdziesięciolatkę o to, aby odebrała w Polsce paczkę wysłaną z Włoch, która będzie zawierała jego oszczędności. Następnie mężczyzna poinformował kobietę, że nadał przesyłkę, którą w Polsce odebrał jego agent. 

Wkrótce potem z kobietą za pośrednictwem tej samej platformy skomunikował się „pośrednik”, o którym wspominał oszust. Poinformował on zgłaszającą, że nie zostały wyrobione wszystkie dokumenty niezbędne do tego, aby odebrać paczkę. Wersja pełnomocnika została potem potwierdzona przez znajomego kobiety. Pośrednik poinformował pokrzywdzoną, że za ich sporządzenie, potrzebna będzie wpłata ponad 10 000 zł. 

Niczego niepodejrzewająca kobieta przelała na wskazany numer rachunku pieniądze. I tak w okresie od maja do grudnia 2022 roku sukcesywnie wpłaciła na konto oszusta 167 169,05 zł. Aby realizować wymagane przelewy, poszkodowana mieszkanka powiatu lublinieckiego w jednym z banków wzięła kredyty na łączną kwotę 125 000 zł. Po kolejnej wiadomości zawierającej żądanie przelewu kobieta zorientowała się, że nie korespondowała z amerykańskim marynarzem, tylko z oszustem, a całą sprawę zgłosiła w lublinieckiej komendzie. Policjanci Wydziału Kryminalnego prowadzą w tej sprawie postępowanie przygotowawcze.

Policjanci ostrzegają! Zawierając nowe znajomości, należy być bardzo ostrożnym. Oszuści bez wahania wykorzystają ludzką samotność oraz chęć niesienia pomocy. Musimy bardzo uważać na osoby poznane za pośrednictwem platform społecznościowych oraz komunikatorów. Internetowi przestępcy zazwyczaj działają według utartych schematów. Nawiązują kontakt z ofiarą, zdobywają jej zaufanie, przedstawiając fałszywe historie z życia, budują intymne relacje, obiecują wspólną przyszłość. Po uzyskaniu swojego celu, czyli zdobyciu pieniędzy, zwyczajnie znikają” – czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu