Jak modnie urządzić garderobę?

Jak modnie urządzić garderobę?

10 stycznia 2023, godz. 7:29
Materiał zewnętrzny / zdj. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Praktyczna i funkcjonalna garderoba nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce w sypialni, ale i zwiększa komfort dobierania codziennych stylizacji. W teorii przeznaczyć można na nią dowolne pomieszczenie, zwykle jednak, aby bez problemu można było się przebierać, potrzebujemy 1,5 m2 wolnej przestrzeni. Dlatego na garderobę przeznaczmy pomieszczenie o powierzchni przynajmniej 3,5 m2. Co jeszcze warto wiedzieć podczas urządzania wymarzonej garderoby?

Zadbaj o wymiary

Każda garderoba powinna mieć przejście, dzięki któremu dotrzemy do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Najwygodniej, aby miało ono 80-90 cm. Drzwi do garderoby nie mogą być węższe niż 70 cm - jeśli mamy mało miejsca świetnie sprawdzą się drzwi przesuwne. Biorąc pod uwagę wymiary większości standardowych szaf, ostateczna szerokość garderoby powinna mieć przynajmniej 140 cm. Znacznie łatwiej jest urządzać pomeiszczenie na planie kwadratu niż pomieszczenie podłużne i wąskie. Jeśli w przyszłej garderobie pojawia się skośna ściana, pamiętajmy o tym podczas wyboru mebli.

Wyposażenie garderoby

W garderobie zdecydowaną podstawą są odpowiednie meble i organizery. Należy umieścić w niej szafę, szafki, regały, półeczki i wszystkie inne meble, które będą dla nas praktyczne. Jako że garderoba jest osobnym pomieszczeniem, szafki nie muszą być zamykane - mogą nie posiadać drzwi i mieć charakter otwarty. Dzięki temu będzie ona optycznie większa i przestronniejsza.

Wybierając zabudowę lub szafki do garderoby stawiajmy na te, które mają wiele przedziałów, szuflad lub półek. Dzięki temu będziemy mogli tematycznie posortować swoje ubrania, oddzielając koszulki po domu od elegantszych bluzek lub sweterków. Każdy wieszak ubraniowy, na którym wisieć będzie elegantsza odzież, powinien posiadać swój pokrowiec. Ochroni on ubranie przed ewentualnym zakurzeniem. 

Innymi akcesoriami - poza sporą liczbą wieszaków - które idealnie odnajdą się w garderobie, są skrzynie i pudełka oraz różnego rodzaju organizery. Dzięki nim posortujemy bieliznę, galanterię, paski i inne dodatki krawieckie. W garderobie możemy również przechowywać pasty do butów, odświeżacze do ubrań i rolki do czyszczenia materiałów. Mając dostęp do organizerów zadbamy o porządek i własny komfort korzystania z garderoby.

Wybierz odpowiednie lustro

Jeśli posiadamy wystarczającą ilość miejsca, świetnym pomysłem będzie umieszczenie w garderobie lustra. Najlepiej aby było ono wąskie i wysokie, dzięki czemu obejrzymy całą stylizację na sobie. Przy małych garderobach można oczywiście zdecydować się na mniejsze lustro lub całkowicie z niego zrezygnować. Wówczas dobrze, aby znajdowało się ono w pomieszczeniu obok, np. w sypialni, jeśli do garderoby wchodzimy właśnie przez nią.

Podziel garderobę na strefy

Urządzając garderobę najlepiej podzielić ją na tematyczne strefy. Najgłębiej (lub w miejscach, do których mamy gorszy dostęp) układamy ubrania, których nie nosimy zbyt często. Mogą to być ciężkie, zimowe płaszcze lub garnitury / wyjściowe kreacje. W rzeczywistości podział na strefy jest kwestią indywidualną - każdy z nas ma swój sprawdzony system, którego się trzyma. Można podzielić garderobę na 4 części - lato, jesień, zima, wiosna, jak również na część elegancką i wyjściową oraz luźną, domową. 
 
Najważniejsze, aby sięganie po ubrania i dobieranie kreacji było dla nas wygodne.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu