Trwają prace projektowe nad wiaduktem kolejowym w Boronowie

Trwają prace projektowe nad wiaduktem kolejowym w Boronowie

18 kwietnia 2023, godz. 7:47
źródło: Zespół Prasowy PKP PLK S.A.
Udostępnij: Kopiuj link

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują prace projektowe dla zadania „LOT B – Prace na linii kolejowej 131 na odcinku Nakło Śląskie – Kalina” w ramach projektu „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odc. Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Karsznice Inowrocław – Bydgoszcz – Maksymilianowo”. Projektowany jest m.in. wiadukt kolejowy w Boronowie.

Dokumentacja projektowa poprzedza inwestycję, której efektem będą lepsze podróże i przewóz towarów między Nakłem Śląskim a Herbami Nowymi, czyli efektywniejsze przewozy kolejowe na linii nr 131 z południa na północ Polski – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

W dokumentacji przewidziano nowy przystanek – Tarnowskie Góry Osada Jana między Nakłem Śląskim a Tarnowskimi Górami, który zwiększy dostęp do kolei. Opracowane mają zostać również przebudowy stacji: Nakło Śląskie, Tarnowskie Góry, Kalety, Boronów oraz przystanków: Miasteczko Śląskie i Strzebiń.

Zakres projektu obejmuje ok. 86 km torów i sieci trakcyjnej. Planowane prace mają pozwolić na szybszą jazdę składów pasażerskich do 140, a towarowych do 120 km/h. Przewidziane są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, które przy realizacji inwestycji zwiększą przepustowość linii – będzie mogło kursować więcej pociągów. 

Sterowanie ruchem ma odbywać się z Lokalnego Centrum Sterowania w Tarnowskich Górach, wyposażonego w nowoczesny system komputerowy. Uwzględniono przyszłą przebudowę lub remont 63 obiektów inżynieryjnych i 6 przejazdów kolejowo-drogowych. Efektem przyszłej inwestycji będzie zwiększenie bezpieczeństwa na styku drogi i torów, m.in. dzięki projektowanemu wiaduktowi kolejowemu w Boronowie, który zastąpi obecny przejazd w poziomie szyn w ciągu drogi wojewódzkiej.

Wartość prac to ok. 37 mln zł netto. Dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac projektowych planowane jest w I kwartale 2024 roku. W kolejnych latach będzie możliwa realizacja robót budowlanych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu