Konta bankowe dla dzieci – po co się je zakłada?

Konta bankowe dla dzieci – po co się je zakłada?

13 lipca 2023, godz. 9:08
Artykuł sponsorowany / zdj. freepik.com
Udostępnij: Kopiuj link

Jak nauczyć dziecka odpowiedzialnego zarządzania własnymi pieniędzmi? Rodzice, niestety, nie mogą liczyć na to, że ich pociechy zdobędą tę wiedzę w ramach zajęć szkolnych – to zadanie opiekunowie muszą wykonać samodzielnie. Na szczęście istnieje kilka sposobów i metod, które stanowią nieocenioną pomoc podczas tego procesu. Do jednych z nich zalicza się umożliwienie podopiecznym korzystanie z rachunku bankowego już od ich najmłodszych lat. Co trzeba wiedzieć o kontach bankowych dla nieletnich?

Rachunek bankowy dla dziecka – wymogi

Opiekunowie prawni, którzy chcą założyć swojemu dziecku konto bankowe, muszą spełniać kilka wymogów narzucanych przez wybraną przez nich instytucję finansową. Służy to zachowaniu absolutnej pewności, że cały proces odbędzie się legalnie – w innym przypadku mogłoby dojść do pewnych nadużyć, które mogłyby skończyć się przykrymi konsekwencjami zarówno dla samych zainteresowanych, jak i przedstawicieli banku.

Przede wszystkim wymaga się, aby rodzice dysponowali rachunkiem w tej samej placówce, w której będzie istnieć konto dla nieletniego. Jest ono niezbędne, ponieważ to właśnie na nie będą trafiać wszystkie informacje na temat transakcji i działań wykonywanych przez dziecko. Ułatwia to dostęp do kluczowych informacji oraz zapewnia możliwość szybkiej reakcji w przypadku, w którym stanie się coś uznawanego powszechnie za niepokojące. 

Zdarza się, że banki domagają się od rodziców, aby na ich kontach bankowych znajdowało się określone w umowie saldo. Rachunki dla dzieci są zwykle całkowicie darmowe, a instytucje finansowe funkcjonują przecież wyłącznie po to, aby generować przychód. Innymi słowy, opłaty za używanie ROR przez nieletnich ponoszą opiekunowie prawni.

Ponadto zainteresowani muszą przygotować zestaw potrzebnych dokumentów. Dla zainteresowanych, chcących uzyskać więcej informacji na ten temat, przygotowany został artykuł, dostępny pod linkiem https://www.maluchy.pl/artykul/1324-Co-jest-potrzebne-do-zalozenia-konta-w-banku-dla-dziecka. Zawiera on kluczowe wiadomości, których znajomość pozwoli przygotować się do tego procesu od strony formalnej.

Dlaczego warto założyć konto w banku dla dziecka?

Założenie konta dla dziecka w banku to poważna decyzja. Przed podjęciem jej warto dowiedzieć się, dlaczego opłaca się to zrobić – ilość potencjalnych korzyści jest duża, a wiele z nich nie zalicza się do oczywistych. Świadomość o ich istnieniu może zachęcić do tego osoby, które mają obiekcje przed wykonaniem tego kroku.

Gotówka nie jest wygodna. Zajmuje dużo miejsca w portfelu lub kieszeniach spodni, a co nawet ważniejsze, łatwo się ją gubi. Problem ten nie ma aż takiego znaczenia w przypadku dorosłych, ale przedstawia się zupełnie inaczej w przypadku dzieci. Te kochają biegać, psocić, skakać, przewracać się i brudzić – pieniądze mogą wypaść niepostrzeżenie podczas wykonywania każdej z tych czynności. W sytuacji, w której nieletni zgubi kartę płatniczą nie stanie się nic złego. Wystarczy złożyć wniosek o nową, a w międzyczasie korzystać np. z NFC. Środki pieniężne nie przepadną na stałe. 

Stracić pieniądze trudniej także w przypadku kradzieży. Złodzieje, którym uda się zdobyć nieuczciwie cudzy portfel wypełniony gotówką, mogą niezwłocznie zająć się wydawaniem jej. Jeżeli jednak w ich ręce wpadnie karta płatnicza, zadanie to stanie się niemożliwe do wykonania, ponieważ nie będą znać kodu PIN. Niestety, to właśnie dzieci stają się często ofiarami przestępstw – są małe i bezbronne oraz ulegają łatwo rozproszeniu, a przywłaszczyciele nie mają żadnych skrupułów, aby to wykorzystywać.

Wartość edukacyjna

Przelewy, transakcje, wymiany walut, korzystanie z lokat oszczędnościowych – poprawne wykonanie tych zadań potrafi przysporzyć kłopotów nawet dorosłym. Jak skutecznie nauczyć się zarządzania finansami? Poprzez praktykę. Powszechnie wiadomo, że dzieci szybko przyswajają wiedzę. Rodzice powinni wykorzystać ten fakt i ułatwić swoim wychowankom życie w przyszłości. Nauczą się obsługiwania rachunków bankowych w mgnieniu oka, a warto pamiętać, że ROR zostały skonstruowane w sposób, aby uniemożliwiały popełnienie kosztownych błędów.

Korzystanie z rachunku bankowego nauczy także dziecka oszczędzania. Zauważy ono np. że pieniądze znajdujące się na koncie oszczędnościowym generują dodatkowy zysk, który da się przeznaczyć potem na zakup kolejnych słodyczy. Może nawet dojdzie do wniosku, że odkładanie małych sum zagwarantuje mu w przyszłości możliwość kupna upragnionej zabawki lub nowoczesnego sprzętu elektronicznego?

Konto bankowe dla dziecka – kto nim zarządza?

Dzieci powinny konsultować własne decyzje finansowe z rodzicami. Pomaga to uniknąć sytuacji, w której wychowanek działa pochopnie i w nieprzemyślany sposób. Czasami rodzice nie mają jak dowiedzieć się o każdym działaniu pieniężnym, które przeprowadza ich podopieczny. Zwłaszcza wtedy, gdy używa on gotówki.

Dziecko używające karty płatniczej tworzy historię transakcji, którą w każdej chwili przejrzeć mogą opiekunowie. To przydatne rozwiązanie gwarantujące rodzicom, że nie umknie im żadne podejrzane zachowanie, np. spowodowane chęcią wydania pieniędzy na towary i usługi nieodpowiednie dla najmłodszych. Konta bankowe dla nieletnich to niezwykle przydatne narzędzia, które rodzice mogą wykorzystać do wzmożonej kontroli nad swoimi wychowankami.

To rodzice zarządzają rachunkiem. Mają oni do niego całkowity dostęp, a ponadto dostają powiadomienia o wszystkich transakcjach. Nie muszą martwić się także tym, że dziecko skorzysta z usług takich jak kredytowanie, bo są one niedostępne dla niepełnoletnich.

Karta płatnicza dla dziecka poniżej 13. roku życia – czy to możliwe?

Wymogiem założenia konta bankowego dla dziecka jest to, że przekroczyło ono 13. rok życia. Czy oznacza to, że młodsi wychowankowie nie mogą dostać swojej własnej karty płatniczej? To zależy.

Dzieci nie dostaną karty płatniczej przypisanej do własnego rachunku bankowego; wszystkie banki działają zgodnie z przepisami prawnymi i nie ma co oczekiwać, że któryś z przedstawicieli instytucji finansowej przymknie na nie oko. Najmłodsi mogą dostać jednak kartę przedpłaconą. Ta działa jak zwykła płatnicza, z tą różnicą, że rodzice muszą zasilić ją samodzielnie pożądaną kwotą pieniędzy.

Konta bankowe dla dzieci zakłada się więc z dwóch powodów: dla wygody i szybkiej nauki oszczędzania oraz zarządzania finansami.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu