Obniż rachunki za ogrzewanie i ciesz się czystym powietrzem z rekuperatorem w domu

Obniż rachunki za ogrzewanie i ciesz się czystym powietrzem z rekuperatorem w domu

4 stycznia 2024, godz. 13:03
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Wysokie koszty ogrzewania domów sprawiają, że wiele osób poszukuje sposobów na obniżenie rachunków za opał. Jednym z nich jest montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki niej ogranicza się ucieczkę ciepłego powietrza z domu, co sprawia, że w środku panuje przyjemna, optymalna temperatura przez cały czas. Rekuperator pozytywnie wpływa również na ekosystemy, gdyż zmniejsza wytwarzanie smogu poprzez niższe zużycie paliw kopalnych do ogrzewania budynku.

 

1. Czym jest rekuperacja?
2. Jakie zalety ma rekuperacja?

Montaż rekuperacji w domach jednorodzinnych i firmach zyskuje na popularności. Z pomocą rekuperatora obniża się zużycie opału i chroni się środowisko naturalne. Z instalacji można korzystać w połączeniu z pompami ciepła, fotowoltaiką i innymi ekologicznymi systemami, by maksymalnie ograniczyć negatywny wpływ na przyrodę i stan powietrza. Dowiedz się więcej o wentylacji z odzyskiem ciepła.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to nowoczesna instalacja, dzięki której można odzyskiwać ciepło z powietrza w wentylacji. Innymi słowy, jest to wentylacja z odzyskiem ciepła, która można zamontować w domu lub firmie. Dzięki niej ogranicza się koszty ogrzewania i utratę ciepła. Rekuperator do domu wprowadza w ruch powietrze i kontroluje powietrze nawiewane i usuwane z pomieszczeń. Usuwa nieświeże, nagrzane dwutlenkiem węgla powietrze tak samo jak klasyczna wentylacja, jednak nie powoduje przy tym starty ciepła. Jak do możliwe? Montaż rekuperacji polega na przeprowadzeniu wielu kanałów wentylacyjnych o różnej średnicy, które odprowadzają nieświeże powietrze bez mieszania go z zimniejszym powietrzem wprowadzanym z zewnątrz. Ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń trafia do wymiennika ciepła, który zatrzymuje ciepło i wykorzystuje je następnie do podniesienia temperatury powietrza z zewnątrz. W ten sposób rekuperacja mieszkania sprawia, że w budynku utrzymuje się wysoki komfort termiczny przez cały rok.

Photogenica

Źródło: System rek

Rekuperacja domu sprzyja efektywnemu usuwaniu wilgoci z pomieszczeń bez konieczności częstego otwierania okien i wychładzania wnętrz. Rekuperacja obiektowa w firmach z kolei ułatwia utrzymanie specyficznego mikroklimatu, wymaganego w przypadku produkcji spożywczej, farmaceutycznej, elektronicznej itp. Rekuperator przynosi spore oszczędności, gdyż powietrze z zewnątrz jest wstępnie ogrzane. Nie trzeba zużywać dużo opału, by podnieść jego temperaturę, dlatego cena montażu rekuperatora szybko się zwraca.

Jakie zalety ma rekuperacja?

Koszt montażu rekuperacji jest dość wysoki, jednak korzyści finansowe z jej założenia są na tyle duże, że warto rozważyć wykonanie w domu takiego typu wentylacji. Oszczędności na ogrzewaniu pojawiają się już w pierwszym sezonie grzewczym. Odzysk ciepła sprawia, że w czasie pierwszych przymrozków można zrezygnować z ogrzewania przez całą dobę i jedynie na kilka godzin dziennie uruchamiać piec. Montaż rekuperacji to również jednorazowy wydatek na długie lata, gdyż system cechuje się wysoką trwałością i odpornością na różnego typu uszkodzenia.

Photogenica

Źródło: Montaż rek

Rekuperacja domu przyczynia się do poprawy jakości powietrza w okolicy. Rekuperator ogranicza zużycie paliw kopalnych i przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego. Co ważne, sprawdza się znakomicie w mieszkaniach alergików, którzy często nie mogą stosować tradycyjnego wietrzenia domu. System umożliwia rezygnację z nawiewników w oknach i budowania kominów wentylacyjnych, gdyż zapewnia efektywną wentylację bez otwierania okien. Zamknięte okna stanowią skuteczną ochroną przed owadami, pyłkami roślin i innymi czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju alergii.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu