W przyszłym tygodniu działania „bezpieczny pieszy”

W przyszłym tygodniu działania „bezpieczny pieszy”

23 stycznia 2024, godz. 10:48
Lubliniec.info, źródło: KPP Lubliniec / zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Lubliniecka policja zapowiada działania „bezpieczny pieszy” w Lublińcu i powiecie lublinieckim. Odbędą się one 31 stycznia od godziny 06:00 do godziny 14:00. Wcześniej takie działania odbyły się 22 stycznia.

Akcja jest ukierunkowana na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W jej trakcie funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na to, czy przechodnie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz postępują ostrożnie, korzystając z dróg i przejść dla pieszych.

Ta grupa użytkowników ruchu swoje nierozważne zachowanie często tłumaczy pośpiechem, bagatelizując stwarzane przez siebie zagrożenie. Niestety z policyjnych statystyk wynika, że zdarzenia drogowe z udziałem pieszych najczęściej kończą się dla nich tragicznie. Obecne warunki pogodowe, śliska nawierzchnia powodują, że droga harowania pojazdu znacznie się wydłuża, stąd szczególny apel do pieszych, aby trafnie oceniali odległość pojazdu od przejścia, zanim na nie wejdą – informuje KPP w Lublińcu.

Podczas przechodzenia przez jezdnię nie należy korzystać z telefonu. Należy się za to dokładnie rozejrzeć. Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, pieszy musi również stosować elementy odblaskowe.

Kierowcom przypomina się natomiast o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejść dla pieszych. Nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu czy też wyprzedzać przed przejściem lub na przejściu. 

W trakcie działań, które były prowadzone w dniu 22 stycznia, policjanci ujawnili łącznie 33 wykroczenia. Sprawcami 19 z nich byli kierujących pojazdami silnikowymi. Łącznie 16 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi, a w 3 przypadkach zastosowano pouczenie. Interwencje były podejmowane również wobec pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Efekt to 14 pouczeń. Policjanci podczas działań byli również 8 razy wzywani do obsługi zdarzeń drogowych - kolizji.

Komentarze

A
Andrzej 23 stycznia 2024, godz. 20:35
Zgłoś
Pieszy

droga harowania pojazdu....... czy ktoś to czyta przed publikacją???

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu