Jak bezpiecznie podreperować budżet?

Jak bezpiecznie podreperować budżet?

05.01.2015 10:05
Mateusz Piechaczek
Czytanie treści strony dostępne

Oszczędności w ramach wydatków, w zużyciu wody, prądu i innych mediów, a także szukanie dodatkowych środków w ramach np. karty kredytowej z odroczoną spłatą – to kilka propozycji na uzupełnienie domowego portfela.

Większe niż zwykle rachunki do opłacenia, naprawa samochodu, utrata pracy z dnia na dzień, choroba, wyprawka szkolna dla dziecka… przypadków, które w nieprzewidziany sposób potrafią zburzyć nam budżet domowy, jest wiele. Wyniki raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Związek Banków Polskich, nie są optymistyczne. Pod koniec września zadłużenie Polaków sięgnęło bowiem 41,55 mld zł. W tej kwocie mieści się również rekordzista, którego zobowiązania kształtują się już na poziomie 115 mln zł. Oznacza to, że blisko 2,4 mln mieszkańców naszego kraju ma problemy finansowe wynikające z różnych okoliczności (źródło: http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/dlugi-polakow-siegnely-na-koniec-wrzesnia-4155-mld-zl,2054362,4141). Zamiast załamywać się tym faktem, spróbujmy poszukać różnych rozwiązań.

Oszczędzamy

Domowy budżet można spróbować podreperować, zwracając większą uwagę na swoje wydatki, czyli dokładniej je kalkulując. Lepiej jest zrobić konkretną listę zakupów i trzymać się jej, niż wracać z niepotrzebnymi produktami. Lepiej też wyszukać artykuły w niższych cenach. Zaoszczędzić możemy również na zużyciu wody (czyli m.in. szybki prysznic zamiast kąpieli w pełnej wannie), prądu (np. wyłączać z trybu czuwania sprzęty RTV, gasić światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, zaopatrzyć się w energooszczędne urządzenia), ogrzewaniu (uszczelnić okna, nie zasłaniać kaloryferów, nie przegrzewać pomieszczeń etc.), paliwie (np. korzystać częściej z roweru, chodzić na piechotę).

Karta z odroczoną spłatą

Rozwiązaniem dla podreperowania domowego portfela może być również np. karta kredytowa z odroczoną spłatą, oferowana przez wiele instytucji bankowych. Można ją wykorzystać jako tymczasowe rozwiązanie problemów finansowych. Ten rodzaj środka płatniczego posiada limit kredytowy przyznawany indywidualnie przez bank na podstawie oceny zdolności kredytowej, czyli po wzięciu pod uwagę informacji na temat comiesięcznych wpływów na konto, wydatków na rachunki etc. Średnio w przypadku mieszkańców naszego kraju kształtuje się on na poziomie 3,5 tys. zł (źródło: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1104642.html).

Jest to więc pula dodatkowych środków, którą można wykorzystać – najlepiej w formie transakcji bezgotówkowych, za które nie są naliczane odsetki, jeśli ze spłatą zobowiązania zmieścimy się w wyznaczonym okresie. Najczęściej wynosi on od 51 do 59 dni. W przypadku wypłaty gotówki w bankomacie musimy się natomiast liczyć z tym, że zostanie za to pobrana dodatkowa prowizja.

Może się zdarzyć, iż spłatę zobowiązania wynikłego z użycia karty kredytowej będziemy mogli zrealizować dopiero w późniejszym okresie. Wówczas można złożyć specjalny wniosek w ramach opcji odroczenia płatności, czyli przesunięcia w czasie spłaty całej kwoty lub jej części. O zamrożenie tych należności można się starać w każdej chwili.

Szukający jeszcze innych rozwiązań mogą sięgnąć po więcej informacji: http://www.vanquis.pl.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu