Skąd bank czerpie informacje o kredytobiorcy? Bazy danych o płatnikach

Skąd bank czerpie informacje o kredytobiorcy? Bazy danych o płatnikach

22.03.2017 9:17
W.P.
Czytanie treści strony dostępne

Zanim bank udzieli kredytu, stara się możliwe najrzetelniej sprawdzić, czy potencjalny klient jest wiarygodny (czy będzie spłacał zobowiązanie terminowo). Korzysta przy tym z różnych źródeł informacji. Przygotowaliśmy dla was ich zestawienie.

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to chyba najbardziej znana w Polsce baza danych o kredytobiorcach. W bazie znajdują się dane na temat terminowo spłacanych zobowiązań, opóźnieniach i długach. Aktualne informacje finansowe zawsze na stronie Internetowy Portfel chwilówki. Na podstawie raportu z BIK można opracować ocenę punktową kredytobiorcy (tzw. scoring kredytowy). Każda osoba może sama zamówić raport na swój temat z BIK.

Jak to wygląda w praktyce? Można to przedstawić w kilku punktach:

  1. Klient składa wniosek o kredyt w banku.
  2. Bank wysyła do BIK zapytanie o historię kredytową klienta
  3. BIK wysyła do banku raport kredytowy o kliencie (który może świadczyć o pozytywnej albo negatywnej historii kredytowej – ewentualnie o jej braku, co również w oczach banku jest niekorzystne).
  4. Jeśli bank przyzna kredyt klientowi, a klient będzie zobowiązanie spłacał regularnie, bank prześle do BIK pozytywne informacje o kliencie, co jest równoznaczne z budowaniem pozytywnej historii kredytowej.

BIG ERIF (Biuro Informacji Gospodarczej) gromadzi informacje gospodarcze i udostępnia je podmiotom współpracującym. Gromadzone są tutaj dane o dłużnikach, którzy nie są konsumentami – do celów statystycznych. ERIF to także system wymiany informacji finansowej na temat zobowiązań konsumentów oraz podmiotów gospodarczych . Także w tej bazie publikowane są informacje negatywne i pozytywne.

KRD (Krajowy Rejestr Długów) to największa w Polce platforma do wymiany informacji gospodarczych. W bazie znajdują się informacje o zadłużeniach i terminowych spłatach, które mogą zgłaszać poza przedsiębiorcami także osoby fizyczne, gminy, jednostki organizacyjne – na podstawie tytułu wykonawczego.

BIG Infomonitor to polskie biuro informacji gospodarczej, które ma swoją siedzibę w Warszawie. Biuro zajmuje się przechowywaniem i udostępnianiem informacji gospodarczych o zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów. Publikuje też Infodług – ogólnopolski raport o zaległym zadłużeniu i niesolidnych dłużnikach.

ZBP to z kolei samorządowa organizacja, która zrzesza banki w Polsce. Z jego inicjatywy powstał pierwszy rejestr wymiany informacji o zobowiązaniach klientów banków. Mowa o działających do dzisiaj Systemie Bankowym Rejestr. ZBP ponadto przyczynił się do powstania innych systemów wymiany informacji między bankami, takich jak: System Dokumenty Zastrzeżone (do zastrzegania skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości), AMRON (System Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami), Pojazdy (rejestr pojazdów skradzionych i utraconych w innych okolicznościach, np. przez wyłudzenie), SWOZ (System Wymiany Ostrzeżeń o Zagrożeniach), ZORO (System Zdarzeń z Obszaru Ryzyka Operacyjnego).

Przedstawione zestawienie pokazuje, że istnieje wiele źródeł informacji o płatnikach – przy czym mogą z nich korzystać nie tylko banki, ale również przedsiębiorcy czy osoby fizyczne

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu