Oznaczenie grobów powstańców śląskich na cmentarzu parafialnym w Lublińcu

Oznaczenie grobów powstańców śląskich na cmentarzu parafialnym w Lublińcu

8 maja 2024, godz. 11:09
Lubliniec.info, źródło: IPN w Katowicach / zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

W czwartek 9 maja o godzinie 11:00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Plebiscytowej w Lublińcu odbędzie się uroczystość oznaczenia grobów powstańców śląskich:  śp. Jana Wieczorka oraz śp. Jana Nikodema Jaronia, znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Do udziału w wydarzeniu zaprasza Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miejski w Lublińcu.

Jan Wieczorek urodził się 8 czerwca 1905 r. w Kucobach (pow. oleski). Był synem Franciszka i Marii. Należał od 24 października 1920 r. do Polskiej Organizacji Wojskowej. W ramach swojej działalności w tej organizacji pełnił funkcję kuriera placówki Borki Wielkie. W 1921 r. brał udział w III powstaniu śląskim. Walczył w szeregach 3 baonu wojsk powstańczych na terenie pow. oleskiego. W okresie międzywojennym należał do Związku Powstańców Śląskich. W latach 1925-1927 odbywał służbę wojskową w 74 pułku piechoty w Lublińcu. W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. Po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do Związku Weteranów Powstań Śląskich, a w latach PRL-u należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Lublińcu. Został odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym (1970 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski  (1970 r.) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1965 r.). Zmarł 2 października 1979 r. Grób znajduje się na cmentarzu parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu. 

Jan Nikodem Jaroń urodził się 3 maja 1881 r. w Jastrzygowicach (pow. oleski). Używał pseudonimu Nikodem Arios. Na kartach historii zapisał się nie tylko jako uczestnik III powstania śląskiego, ale również jako wybitny poeta i dramatopisarz. Jako poeta zadebiutował w 1902 r. wierszem „Przyroda w jesieni”, który został opublikowany w gazecie „Górnoślązak”. W 1910 r. zamieszkał we Lwowie. Rok później zostało opublikowanych jego 7 opowiadań. W 1914 r. roku uzyskał tytuł doktora prawa na Uniwersytecie Lwowskim. Po wybuch wielkiej wojny zrzekł się obywatelstwa niemieckiego i zdecydował się wrócić na Śląsk. W latach 1918-1921 był zaangażowany w działalność propolską na Górnym Śląsku. Pisał wówczas też wiersze o charakterze patriotyczno-agitacyjnym. Był też zaangażowany w polską akcję plebiscytową na terenie Bytomia i powiatu kluczborskiego. W 1921 r. brał udział w III powstaniu śląskim. Walczył wówczas o wyzwolenie Olesna. Po zakończeniu walk powstańczych pracował jako aplikant sądowy w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł 1 sierpnia 1922 r. w Lublińcu.

źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, opr.: D. Mikoda

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu