Tuleja tapera – wszystko, co warto wiedzieć

Tuleja tapera – co to jest?

Tuleja tapera zwana także Taper Lock jest elementem niewielkich rozmiarów, który może być wykonany z żeliwa lub ze stali. Tuleja jest wyposażona w otwór o cylindrycznym kształcie, a także w rowek wypustowy. Za pomocą tego elementu możesz bardzo szybko i w prosty sposób zamocować i zdemontować różne części napędowe, takie jak koła pasowe mocowane na osi silnika. Ze wszystkich narzędzi, niezbędny będzie jedynie klucz imbusowy potrzebny do montażu i demontażu takich części.

Za pomocą tulei możesz również w łatwy sposób u bardzo precyzyjnie określić położenie kół pasowych na wale. Ponadto taki element jak tuleja pozwala na zamocowanie elementów, dzięki którym można przenieść napęd, jak i wysokie momenty obrotowe. Jest to możliwe ze względu na wysoką siłę zacisku.

 

Tuleja Taper Bush – jakie są jej cechy?

Taper Bush to rodzaj tulei mocująco-zaciskowych, będące jednym z narzędzi mechanicznych. Jeśli chodzi o budowę, to te modele składają się z mechanicznych elementów, a nacisk w nich pojawia się za sprawą zaciskających się specjalnych pierścieni. Możesz się przekonać o tym, że takie połączenie jest wyjątkowo łatwe w zamocowaniu, gdyż nie trzeba dokonywać żadnych dodatkowych obróbek.

Ponadto możesz zauważyć, że tuleje łatwo uda ci się ustawić w elementach napędowych, jak i w elementach sterowniczych. Jakie są tuleje mocujące – z pewnością to bardzo precyzyjne i dokładne mechanizmy o konkretnym przeznaczeniu. Mianowicie osadzasz je na wałach metrycznych i calowych. Wytwarza się je z wysokiej jakości żeliwa. Musisz również wiedzieć o tym, że takie tuleje są uniwersalne, gdyż idealnie pasują do:

  • kół łańcuchowych,
  • kół klinowych,
  • kół zębatych,
  • kół płaskich,
  • kół wielorowkowych.

Jakie jest zastosowanie Taper Bush?

TaperBush to inaczej tuleje stożkowe, których możesz z powodzeniem używać do mocowania kół napędowych na osiach. Warto zdecydować się na elementy tego typu, ponieważ umożliwiają wycentrowanie koła na wałku o każdej średnicy. To właśnie takie tuleje są pożądane praktycznie w każdej branży i wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłowych. Warto zauważyć, że tuleje mogą się między sobą różnić takimi parametrami, jak:

  • wielkość wymiarów,
  • typem śruby,
  • momentem dokręcania.

Możesz to szczególnie zaobserwować w tych elementach TaperBush, które są wykonane z żeliwa.

Tuleje zaciskowe – jakie są ich zalety?

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tulei zaciskowej, chcąc połączyć wał z piastą, przekonasz się, że takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musisz przygotowywać powierzchni w jakiś wymyślny sposób – zda się zwykła obróbka tokarska.

Ponadto, jeśli mówimy o obciążeniu dynamicznym, to wówczas nie dochodzi do wybijania bezluzowego połączenia. Kolejną zaletą jest to, że możesz ustawić tuleję bardzo dokładnie, kiedy będziesz ją mocować w elementach sterowniczych i napędowych.

Gdzie kupić tuleje tapera?

Z pewnością w pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę renomowane punkty, które oferują szeroki wybór takich elementów. Jednym z serwisów, w którym kupisz takie tuleje, jest sklep https://kolapasowe24.pl/.

tagi:
2018-08-03 09:08:09

Komentarze

TEN ARTYKUŁ JESZCZE NIE MA KOMENTARZY. BĄDŹ PIERWSZY, WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ!

Dodaj komentarz

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

x