Ruszyła budowa obwodnicy Olesna w ciągu S11

Ruszyła budowa obwodnicy Olesna w ciągu S11

29 marca 2021, godz. 7:47
źródło: GDDKiA
Udostępnij: Kopiuj link

W sąsiednim powiecie oleskim rozpoczęła się budowa obwodnicy Olesna. Miasto zyska obwodnicę, a na terenie woj. opolskiego powstanie pierwszy, blisko 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11, który połączy się razem z lublinieckim odcinkiem. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty przypieczętowano rozpoczęcie prac w terenie, których zakończenie planowane jest w IV kw. 2022 r.

- Rozpoczynamy budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S11, która w przyszłości będzie miała blisko 500 km długości i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. 25-kilometrowa obwodnica Olesna jest jednocześnie niemal połową długości całej S11 na terenie województwa opolskiego. Pracujemy nad kolejnymi odcinkami. W 2025 roku planujemy połączyć obwodnicę Olesna z S8, a całą S11 od Bałtyku po Śląsk chcielibyśmy udostępnić kierowcom w 2029 r. - podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowa w systemie Projektuj i buduj została podpisana 20 maja 2019 r. Jej wartość opiewa na kwotę 667 mln zł. Opracowano dokumentację projektową niezbędną do złożenia wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). 18 grudnia 2020 r. Wojewoda Opolski wydał decyzję ZRID. Wykonawca inwestycji po przekazaniu placu budowy przystąpił do prac przygotowawczych. Geodeci wytyczyli przebieg drogi w terenie, przeprowadzono wycinkę drzew i rozpoczęto odhumusowanie terenu budowy.

Zakres inwestycji 

Początek przebiegu nowej drogi ekspresowej będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Koniec zlokalizowany będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica. Docelowo dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś, zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami ekspresówki. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna trwa procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór opracowywane są możliwe warianty przebiegu i na jeden z nich zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Obiekty inżynierskie

Inwestycja przewiduje także budowę 24 obiektów mostowych, węzła Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami. Wśród zaprojektowanych obiektów mostowych największe z nich to dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry - Kluczbork o długości całkowitej odpowiednio około 135 m oraz 126 m.

Projekt przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

Korzyści wynikające z budowy obwodnicy

Nowa trasa zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc nowoczesne drogowe połączenie dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie S11 oraz w województwie opolskim.

Docelowo obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

Galeria: Ruszyła budowa obwodnicy Olesna w ciągu S11

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu