Reklama Lubliniec Info
news

Przestępstwa COVID-owe - są nowe zmiany w prawie karnym

23 maja 2021, godz. 11:13
Udostępnij: Kopiuj link

Niedawno odbyło się głosowanie sejmu nad zmianami w Ustawie Covidowej. Wzbudziło ono wiele kontrowersji, ponieważ ustawa ta wprowadza wiele modyfikacji w przepisach. Niektóre z nich uznawane są za sprzeczne z konstytucją.

Ustawa Covidowa

Pod koniec kwietnia parlamentarzyści przegłosowali pakiet zmian w przepisach. Niektóre z nich dotyczą modyfikacji treści Ustawy Covidowej. Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 242 posłów – głównie z Prawa i Sprawiedliwości, 210 było przeciw, natomiast 2 wstrzymało się. Zmiany objęły różne gałęzie prawa. Są one daleko idące i dotyczą głównie prawa karnego i wykroczeń. Ich analiza pozostawia wątpliwości czy są one zgodne z konstytucją.

Największe kontrowersje wzbudziły dwie zmiany – ta dotycząca zbiórek, a także istotne zmiany w prawie karnym zarówno materialnym, jak i procesowym.

Zmiany dotyczące zbiórek

Ustawa Covidowa wprowadza rozszerzony zakaz zbiórek. Nie jest trudno domyślić się, że chce tym sposobem ukarać osoby, które otwierały swoje branże mimo obostrzeń i zakazów rządu. Chodzi głównie o przedsiębiorców działających w ramach akcji #otwieramy.

Ustawa Covidowa zmienia brzmienie art. 57 §1 k.w., który obecnie brzmi następująco:

,,Kto organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar na uiszczenie grzywny orzeczonej za przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe albo nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel, podlega karze aresztu albo grzywny”

Po zmianie, czyli rozszerzeniu katalogu karalna jako wykroczenie będzie organizacja publicznej zbiórki na zapłatę:

  • grzywny orzeczonej za przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe,
  • świadczenia pieniężnego, 
  • przepadku przedmiotów stanowiących kwotę pieniężną, 
  • równowartości przepadku przedmiotów lub przedsiębiorstwa, 
  • przepadku korzyści majątkowej stanowiącej kwotę pieniężną, równowartości przepadku korzyści majątkowej, 
  • odszkodowania, 
  • zadośćuczynienia, nawiązki, 
  • podlegającej zwrotowi korzyści majątkowej stanowiącej kwotę pieniężną albo równowartości podlegającej zwrotowi korzyści majątkowej,
  • poręczenia majątkowego,
  • zabezpieczenia majątkowego.

Zmiany w prawie karnym

Równie kontrowersyjne są modyfikacje, które zajdą w prawie karnym. Jedną z nich jest uznanie, że w sprawach o przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica nie przekracza 5 lat, na rozprawie apelacyjnej sąd orzeka w składzie jednego sędziego, jeżeli w pierwszej instancji sąd orzekał w takim samym składzie.

Zmienione zostaną również przepisy dotyczące prawa karnego materialnego. Do Ustawy Covidowej dodano art. 15zzr[1] ust. 1, na podstawie którego:

,,w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 6 miesięcy po ich odwołaniu nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.”

Zmiany w prawie karnym wzbudzają wiele emocji również ze względu na fakt, iż nowe przepisy będzie się także stosować do czynów popełnionych przed wejściem Ustawy Covidowej w życie. Łamie to jedną z najważniejszych zasad prawa karnego, mówiącą, że obowiązuje zakaz stosowania ustawy nowej, gdy jest mniej względna dla sprawcy niż poprzednia. Tę zasadę można odnieść na przykład do przedawnienia karalności.

W czym pomoże adwokat?

Adwokat to osoba, która doskonale zna przepisy prawa oraz na bieżąco śledzi aktualne zmiany i modyfikacje. Ponadto, adwokat oprócz wiedzy teoretycznej posiada też dużą wiedzą praktyczną – na podstawie dotychczasowego orzecznictwa sądu wie jak organ ten postępuje w sprawach konkretnego typu. Dzięki temu, adwokat może sprawnie poprowadzić sprawę swojego klienta w taki sposób, aby zakończyła się ona dla niego pomyślnie. Wsparcie adwokata sprawia, że można poczuć się pewniej i bezpieczniej oraz lepiej przygotować się do rozprawy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu