Budżet Obywatelski Lublińca. Ruszyło głosowanie poparcia projektów

Budżet Obywatelski Lublińca. Rekordowa liczba głoszonych projektów

17 maja 2021, godz. 13:03
grafika: Urząd Miejski w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Mieszkańcy Lublińca zgłosili rekordowe 22 projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Od dzisiaj do 23 maja obywa się udzielanie poprarcia. Każdy projekt musi otrzymać 20 głosów, aby w kolejnym etapie komisja mogła go ocenić. Ostateczne głosowanie nad projektami odbędzie się w lipcu. Zamieszczamy listę z wnioskami do Budżetu Obywatelskiego

Lista projektów zgłoszonych do Urzędu

Projekty które oczekują na Twoje poparcie:
1. Wiaty dla pieszych przy przejazdach
Projekt dotyczy budowy wiat z ławkami dla pieszych oczekujących na otwarcie przejazdów kolejowych na ulicy Częstochowskiej oraz Oleskiej. W jego ramach zbudowane zostałoby zadaszenie chroniące przed opadami i słońcem oraz dające możliwość oczekiwania na otwarcie przejazdu na ławce.

2. Lubliniec miasto komandosów
Działania budujące wizerunek miasta Lubliniec są kierowane do wielu grup społecznych oraz akcentują różne „wyjątkowości” miasta. Jednym z nich jest posiadanie elitarnej formacji wojskowej, popularnie nazywanej „Lublińcem”. Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy o mieście jego ludziach i instytucjach. Będzie skutkować poprawą naboru kolejnych żołnierzy oraz zwiększoną liczbą gości na imprezach sportowych. Ma to bezpośrednie przełożenie na sytuację gospodarczą: wpływy z podatków, zwiększenie obrotu gospodarczego i inwestycje w mieście i okolicy. Cele będą zrealizowane poprzez wydanie: 1. Bezpłatnego e-booka specjalnej edycji bestsellera „LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie. Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej WP”. Będzie on przygotowany do bezpłatnego pobrania min. przez mieszkańców Lublińca oraz innych zainteresowanych tematyką osób. 2. E-book zostanie uzupełniony o rozdział zawierający rys historyczny, statystyczny i promocyjny miasta. Przygotowany przez UM w Lublińcu przy współudziale osoby z zewnątrz (stąd dodatkowy koszt) . Wydanie będzie dostępne i możliwe do pobrania na stronie Urzędu Miasta

3. Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora
Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora Ławka to artystyczny ozdobny miejski mebel, odporny na warunki atmosferyczne w formie otwartej książki. Projekt łączy w sobie kilka ważnych funkcji oraz elementów edukacyjnych. Jedną z nich jest upamiętnienie lublinieckiego historyka – amatora Jana Fikusa Seniora a także jego ukochanego miasta, gdyż projekt graficzny ławki będzie nawiązywał do tego autora oraz samego Lublińca. Jest to także promocja czytelnictwa - osoby zwiedzające mają okazję pobrać bezpłatne utwory literackie w formie audiobooka za pomocą kodów QR umieszczonych na tabliczkach opisujących każdą ławkę. Istotne są też urozmaicenie przestrzeni miejskiej oraz promocja miasta i Lubiteki, gdyż ławka znalazła by się na tarasie biblioteki przy Bulwarze Europejskim.

4. Budowa ogólnodostępnego parkingu przy ul. Lisowickiej z ul. Szafera
Budowa miejsc parkingowych przy ul. Lisowickiej z ul. Szafera w Lublińcu o nawierzchni z płyt ażurowych. Aktualnie nie ma w okolicy ogólnodostępnych miejsc parkingowych, natomiast gęstość zabudowań w tym rejonie jest bardzo wysoka, przez co występuje problem z parkowaniem samochodów. Proponowany teren to część działki nr 470/43, która jest nieużytkiem. Działka sąsiadująca z posesjami ul. Szafera 2F i 2Z.

5. Kontrola rowerów i hulajnog oraz wręczenie uczestnikom nalepek odblaskowych
Przegląd rowerów i hulajnog. Ponadto, dla każdego właściciele jednośladu uczestniczącego w przeglądzie będzie wręczana naklejka odblaskowa, służąca poprawie bezpieczeństwa w ruchu kołowym. Kontrola roweru/hulajnogi nie jest usługą serwisową, więc o wszelkich usterkach posiadacz roweru/hulajnogi zostanie jedynie poinformowany (błyskawiczne naprawy będą możliwe tylko w przypadku naprawdę drobnych awarii). Kontrola będzie świadczona przez wykwalifikowanych serwisantów rowerowych na terenie naszego miasta.

6. Wieża dla Jerzyków
Nie lubisz komarów? Świetnie, ten projekt jest dla ciebie. Nasz projekt zakłada postawienie wieży lęgowej dla Jerzyków. Ptaki te łapią od 10 do 20 tyś. owadów latających dziennie, ich sąsiedztwo to najłatwiejszy sposób na pozbycie się komarów i meszek. Gatunek ten jest zagrożony i podobne inwestycje, w ostatnim czasie, zwiększyły jego populację o około 20%. Wieże tej firmy stoją już w innych miastach i sprawują się dobrze. Wieża miałaby stać na nowej rewitalizowanej, trzeciej części bulwarów(za bulwarem Europejskim).

7. Drzewa na ul. Lompy
Zakup, ustawienie donic i wykonanie nasadzeń drzew i roślinności okrywowej w zakupionych pojemnikach. Proponowane miejsce ustawienia donic na ul. Lompy. Wzór donic dostosowany do estetyki miasta. Zakup i montaż ławek dopasowanych do donic tak aby tworzyły spójną całość. Gatunek roślin powinien być dostosowany do wymogów stanowiska i pojemników. Nasadzenie poprawi zarówno wygląd ulicy Lompy jak również poprawi jakość powietrza w ścisłym centrum miasta, ustawienie ławek stworzy nowe miejsce odpoczynku dla mieszkańców.

8. Pumptrack Unia
Projekt zakłada budowę utwardzonego toru rowerowego typu Pumptrack w Lublińcu na powierzchni zagospodarowania wynoszącej około 1000 m2, o długości toru 100-120m, który może być wykonany w całości lub części z surowców naturalnych, takich jak ziemia i kamień, może być asfaltowy lub modułowy. Dodatkowo wyposażony w plac odpoczynku z ławkami, koszem na śmieci i parkingiem dla rowerów. Pumptrack to specjalny tor, na którym możemy nabierać prędkości i jeździć na rowerze bez pedałowania, dzięki wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów “góra– dół” (tzw. pompowania). Pumptrack ma być ogólnodostępny i może być użytkowany przez cały rok. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku wyłączonego z ruchu ulicznego oraz zapewnić ciekawą zabawę poprzez ruch na świeżym powietrzu. Tor nie wyklucza żadnej grupy wiekowej, przeznaczony jest zarówno dla pasjonatów jak i profesjonalistów, może stać się nie lada atrakcją dla lublinieckich cyklistów, licznie korzystających z miejskich ścieżek rowerowych.

9. Huśtawka z ksiązką - naturalna strefa relaksu
Projekt dotyczy zamontowania huśtawko-ławeczki z pergolą oraz małej biblioteczki na Skwerze Rodziny Stein w Lublińcu. Będzie to kolejny element wzbogacający nasze miasto o miejsce relaksu wśród zieleni (pergolę można w przyszłości ubogacić zielonymi, pnącymi się roślinami). Dodatkowym atutem jest biblioteczka, do której mieszkańcy mogą przynosić książki, z której mogą je wyjmować i czytać właśnie na huśtawce, a nawet wypożyczać książki do domu. Projekt łączy w sobie elementy rekreacji, zamiłowania do natury i czytania książek, a także zwraca uwagę na postać patronki naszego miasta. Wzbudzi sympatię mieszkańców Lublińca i przyjezdnych gości. Stanie się kolejną piękną wizytówką miasta. Pozwoli także na odpoczynek i "złapanie" dystansu w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią koronawirusa. To zaproszenie do klimatycznego miejsca na chwilę wytchnienia.

10. Gromadzenie, archiwizowanie i udostępnianie zbiorów multimedialnych Lublińca i powiatu lublinieckiego.
Gromadzenie, archiwizowanie, digitalizacja i udostępnianie zbiorów dziedzictwa byłych i obecnych mieszkańców Lublińca i powiatu lublinieckiego. Projekt zakłada stworzenie technicznych warunków do tych działań w instytucjach kultury jakim jest Miejski Dom Kultury i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna LUBITEKA. MDK po digitalizacji swoich starych zbiorów przekazałby cyfrowe dane do zbiorów w LUBITECE, która mając odpowiednie warunki udostępniałaby je swoim czytelnikom w swojej siedzibie jak i online. LUBITEKA gromadziłaby zdjęcia, filmy, nagrania audio – wideo, pamiątki itp. od obecnych i byłych mieszkańców Lublińca i powiatu, jak i z kraju i zagranicy.

11. Schodki na Unii
Wyremontowanie starych trybun przy boisku dawnej Unii. Zrobienie z niej bezpiecznych schodków do siedzenia które będą sprzyjały wspólnym relacjom wszystkich mieszkańców. Miejsce do spotkań, odpoczynku czy w przyszłości jako trybuny gdyby powstały w pobliżu inne atrakcje. Bardzo wielu mieszkańców Lublińca ma wielki sentyment do tego miejsca.

12. Zielony Ekoparking nad Zalewem Droniowickim
Projekt polega na budowie min. 10 miejsc parkingowych dla korzystających z rekreacji nad Zalewem Droniowickim, na „Orliku”, placu zabaw, skateparku oraz dla rodziców uczniów SP 2 i wszystkich korzystających z zaplecza sportowego w Szkole Podstawowej nr 2 . Proponuję budowę ogólnodostępnego ekoparkingu, który wpisze się w zielony krajobraz tego miejsca, poprzez zastosowanie metody, która przekształci parking w zielony zakątek, zamiast tradycyjnej betonowej platformy . Budowa parkingu z miejscem do zawracania rozwiąże problem wzmożonego ruch samochodowego przy ul. Stawowej. Parkujące tam samochody, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa spacerujących , rowerzystów , rodzin z małymi dziećmi , jak również dzieci uczących się w SP 2, które uczęszczają tą drogą do szkoły. Zyskają również mieszkańcy sąsiednich ulic, ponieważ zmniejszy to ruch , który obecnie przebiega bezpośrednio pod ich oknami. Pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu pozwoli w pełni korzystać z atrakcji zlokalizowanych w tym rejonie miasta. Wykorzystanie metody eko polega na zastosowaniu poduszki żwirowo-piaskowej, następnie ułożeniu rusztów trawnikowych i zasypaniu całości oraz wysianiu trawy, co zapewni naturalną cyrkulację wodną.

13. Sensorycznie i aktywnie
Projekt zakłada budowę zewnętrznego boiska do piłki plażowej siatkowej i ręcznej oraz ścieżkę sensoryczną dla dzieci. Projekt zostanie zrealizowany na niezagospodarowanym teranie za halą gimnastyczną przy SP2, do którego będzie swobodny dostęp od strony ul. Stawowej. Teren ten już jest ogrodzony co z pewnością ułatwi dbałość o miejsce. Projekt uatrakcyjni tereny rekreacyjne przy Zalewie Droniowickim i pozwoli mieszkańcom na aktywny wypoczynek.

14. Pumptrack dla najmłodszych w Parku Grunwaldzkim
Pierwsza część projektu zakłada budowę 50-ciu metrów utwardzonej trasy ukształtowanej w kształt litery S. W kolejnych latach trasa będzie rozbudowywana o kolejne jej elementy. Projekt zakłada niewielkie wzniesienia, na których maluchy wykorzystując ciężar własnego ciała i siłę mięśni, będą mogły "pompować" ćwicząc koordynację i poprawiając kondycję. Projekt zakłada wykorzystanie: Projektu budowlanego Nasypów z kruszywa Prace ciężkim sprzętem Gumowych krawężników Bezpiecznych znaków Regulaminu Projekt wykona zewnętrzna firma: Radtrack, która od kilku lat buduje ( singletrack czy pumptrack) w Polsce i poza granicami kraju trasy dla pasjonatów jazdy na rowerze.

15. Altana miejska
Altana powstanie w Lublińcu przy Stadionie Unia w dalszej części Bulwaru Europejskiego. Altana, utrzymana w nowoczesnym stylu, będzie miała trwałą konstrukcję z drewna z dodatkami metalu. Projekt jest realizowany przez Młodzieżową Radę Miasta, dlatego na altanie zostanie powieszona mała tabliczka z ich logiem i rokiem kadencji. Wieczorami mieszkańcy miasta będą mogli w niej przebywać, ponieważ przewidziane jest oświetlenie.

16. Żywa architektura vol. 2
Projekt żywej architektury vol.2 ma za zadanie realizację kolejnych żywych altanek na bulwarze im. Grotowskiego. Projekt przewiduje powstanie dwóch altanek oraz żywego korytarza łączącego ciągi komunikacji ścieżek biegnących na bulwarze. Ekologicznej, rosnące, zazieleniające się elementy, które wzbogacą walory przyrodnicze naszego miasta.

17. Przystanek "Zająca"
Projekt ma na celu wzbogacenie walorów turystycznych miasta poprzez poprawę infrastruktury tras rowerowych. Trasa rowerowa "zająca" jest jedną z głównych tras rowerowych, oraz wizytówek miasta pod względem "weekendowych" rodzinnych aktywności. Uatrakcyjniając ścieżkę w przystanek rowerowy, wyposażony w stację naprawczą, można wzbogacić ofertę aktywności dla mieszkańców miasta.


Projekty które uzyskały poparcie 20 osób (na moment publikacji artykułu) i przeszły do kolejnego etapu:


1. Kaczkomat- automat z karmą dla kaczek i tablice informacyjne
Projekt obejmuje zakup i montaż dwóch kaczkomatów (automatów z karmą dla kaczek) i tablic edukacyjnych dotyczących prawidłowego karmienia kaczek. Proponowanymi miejscami są: - Teren przy Zalewie Droniowickim - Bulwar im. Franciszka Grotowskiego lub Bulwar Europejski. Projekt rozwiązuje problem niewłaściwego karmienia kaczek w naszym mieście. Tablice informacyjne spełniać będą funkcję edukacyjną, zarówno dla młodych, jak i najstarszych lublińczan.

2. Zakup i montaż latarni ulicznych wraz z linią zasilającą
Projekt zakłada zakup i montaż 2-3 latarni ulicznych wraz z linią zasilającą na ul. Skowronków w Lublińcu. Projekt jest ważny, gdyż mieszkańcy danej ulicy nie mają ani jednej latarni, co wieczorami i w okresie jesienno-zimowym jest znacznie utrudniające funkcjonowanie. Oświetlenie kończy się wraz z końcem ulicy Szczygłów. Projekt znacznie poprawiłby komfort mieszkańców danej ulicy.

3. Stop komarom
Dlaczego należy zadbać o jerzyki: Te małe ptaszki są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi owadami, przede wszystkim komarami i meszkami. Jerzyki większość swojego życia spędzają w locie, pojedynczy ptak potrafi w ciągu dnia zjeść kilka tysięcy latających owadów! (wg niektórych źródeł nawet 20 tysięcy). Są dużo bardziej skuteczne i tańsze niż środki chemiczne a przy tym nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Jerzyki są bardzo czystymi ptakami – odchody wynoszą z gniazda, przez co nie brudzą nimi elewacji. Dlaczego potrzebne są budki lęgowe: Ptaki te pierwotnie gnieździły się w szczelinach skalnych oraz w dziuplach wysokich drzew. Obecnie praktycznie cała populacja zamieszkuje osiedla ludzkie, gdzie gnieździ się na budynkach. Niestety w ciągu ostatnich lat w skutek termomodernizacji budynków (likwidacja szczelin i otworów wentylacyjnych) jerzyki zostały pozbawione miejsc w których mogły się zagnieździć. Termin realizacji: Montaż budek – najpóźniej m-c kwiecień 2022r.

4. Darmowa kastracja kotów i psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu.
Projekt dotyczy sfinansowania zabiegów kastracji kotek/kocurów, suk/psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu. Akcja będzie prowadzona we wszystkich gabinetach/przychodniach weterynaryjnych, które zgłoszą chęć przystąpienia do niej. Osoby zgłaszające swoje zwierzę do kastracji, będą mogły wybrać gabinet samodzielnie z zaproponowanej przez Urząd Miasta Lublińca listy. Procedury będą uproszczone i przyjazne dla mieszkańców. Zadbaj o swoje zwierzę! Kastracja likwiduje ryzyko wielu chorób, zatem wpływa pozytywnie na jakość i długość życia zwierzaka oraz jest najskuteczniejszym i najbardziej humanitarnym sposobem ograniczania problemu bezdomności kotów i psów.

5. Rozbudowa parkingu przy jednostce wojskowej.
Projekt dotyczy rozbudowy parkingu przy jednostce wojskowej wzdłuż drogi prowadzącej do Kanału Grunwaldzkiego od strony lasu. Będzie to uzupełnienie obecnego parkingu o nowe, kolejne 90 metrów poprzez wysypanie i wzmocnienie nawierzchni destruktem asfaltowym. Drzewa, które rosną na terenie planowanego parkingu zostaną zachowane. Projekt jest ważny, ponieważ rozbudowa parkingu zwiększy ilość miejsc do parkowania. Projekt rozwiązuje problem niedoboru miejsc parkingowych w bliskim sąsiedztwie jednostki wojskowej. Projekt będzie służył osobom pracującym w jednostce wojskowej lub w bezpośredniej okolicy, a także pomocny będzie dla mieszkańców Lublińca odwiedzających Park Leśny.

Swój głos poparcia można oddać przez Internet na stronie internetowej poświęconej Budżetowi Obywatelskiego pod adresem bo.lubliniec.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu