Szycie firan, zasłon na wymiar - jak obliczyć potrzebny materiał?

Szycie firan, zasłon na wymiar - jak obliczyć potrzebny materiał?

25 maja 2021, godz. 14:19
Udostępnij: Kopiuj link

Firany i zasłony to z jednej strony sposób na zachowanie prywatności w mieszkaniu, a z drugiej także wspaniała dekoracja okna. Mogą całkowicie zmieniać atmosferę pomieszczenia, dlatego warto je wybierać w przemyślany sposób. Zawsze powinny spełniać trzy warunki – odpowiadać naszym gustom, idealnie pasować do rozmiaru okna oraz współgrać ze stylem wnętrza. Najłatwiej jest uzyskać taki efekt, decydując się na zamówienie firan i zasłon szytych na miarę. Takie przedsięwzięcie wiąże się z koniecznością obliczenia ilości potrzebnego materiału, jednak nie należy się tego obawiać. Wystarczy poznać kilka zasad, by sprawnie dokonać wszystkich pomiarów.

Jak przygotować się do obliczenia ilości materiału?

Zanim przystąpimy do mierzenia wysokości i szerokości naszej przyszłej zasłony lub firany, musimy się zastanowić, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy zdecydujemy się na tradycyjną długość do parapetu, czy raczej postawimy na materiał sięgający podłogi, a może wręcz pokładający się na niej? W ostatniej formie doskonale sprawdzają się zasłony do sypialni czy salonu, które dodadzą im przytulności. Jeśli planujemy wieszanie firanek i zasłon razem, warto pamiętać o tym, że najlepszy efekt uzyskamy, gdy te pierwsze będą około 1 cm krótsze. Ważne jest także podjęcie decyzji, jak bardzo materiał będzie się marszczył. W tym przypadku powinniśmy połączyć nasze preferencje z charakterem wybranej tkaniny. Im większy wzór będzie znajdował się na naszych firankach, tym delikatniejsze powinno być marszczenie, a im bardziej delikatny i zwiewny materiał, tym może być ono większe.

W momencie, w którym przystąpimy do pomiarów, karnisz powinien być zamontowany na stałe, ponieważ będzie on naszym punktem odniesienia. Wysokość należy zawsze mierzyć na jego środku oraz po bokach, by uzyskane wyniki były jak najdokładniejsze.

Jak zmierzyć wysokość firan i zasłon?

Sposób, w jaki dokonamy pomiaru wysokości, zależy od tego, na jaki rodzaj firany i zasłony się zdecydujemy, a dokładnie od tego, w jaki sposób każda z nich będzie zawieszona. Jeśli w tradycyjny sposób na żabkach, jej wysokość mierzymy od ich połowy do punktu, do którego chcemy, by sięgała. W przypadku, gdy będzie zawieszona na szelkach, pomiaru dokonujemy od góry rurki karnisza. Natomiast w przypadku zasłony czy firany na przelotkach do uzyskanego w ten sposób wyniku należy dodać około 2,5-3 cm, które będą odpowiadać materiałowi nad kółkami.

Dokładnie dokonany pomiar wysokości, to jednak jeszcze nie wszystko. Jeśli nasze firany i zasłony będą sięgać podłogi, odległości między nią a karniszem powinnyśmy zmniejszyć o około 1-2 cm, natomiast jeśli materiał ma się na niej opierać lub planujemy go upinać, powinniśmy do uzyskanego wyniki dodać 5-20 cm. Dodatkowo musimy wziąć także pod uwagę zapas materiału, jaki będzie potrzebny na obszycie z góry i dołu. Standardowo przyjmuje się, że u góry jest to około 5 cm, a na dole 20 cm.

Jak zmierzyć szerokość firan i zasłon?

Podstawową szerokość materiału uzyskamy, mierząc długość karnisza. Następnie wynik powinniśmy przemnożyć przez odpowiednią liczbę, w zależności od tego, na jakich marszczeniach nam zależy. Najpopularniejsze są te podwójne – długość karnisza mnożymy razy 2. Jeśli zależy nam na delikatnym efekcie, możemy przemnożyć go przez 1,5, natomiast gdy marszczenia powinny być obfite i efektowne przez 2,5 czy nawet 3. W ten sposób uzyskamy szerokość firany i zasłony w całości. Gdy planujemy uszycie pary zasłon, wystarczy, że wynik podzielimy na pół. Dodatkowo musimy zarezerwować około 5 cm na obszycie boków zarówno firan, jak i zasłon, a więc do szerokości każdej z nich dodajemy po 10 cm.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu