news

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

7 czerwca 2021, godz. 8:09
Udostępnij: Kopiuj link

Najczęściej proces rekrutacji jest podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich to aplikacja na dane stanowisko, poprzez dostarczenie swojego CV i – gdy jest to wymagane – listu motywacyjnego lub portfolio. Drugi to rozmowa kwalifikacyjna, do której należy się bardzo dobrze przygotować.

Pierwsze wrażenie

Osoby poszukujące pracy wiedzą, jak istotne jest pierwsze wrażenie. Zdają sobie również sprawę, jak czasochłonne bywa poszukiwanie atrakcyjnych ofert pracy na portalach typu Pracuj.pl. Nic więc dziwnego, że gdy pracodawca zaprasza kandydata na rozmowę o pracę, chce on wypaść na niej jak najkorzystniej.

Propozycja spotkania z rekruterem z jednej strony jest więc dla kandydata szczęśliwym zrządzeniem losu, bowiem oznacza to, iż pracodawca uznał jego kompetencje oraz doświadczenie za atrakcyjne i odpowiednie na dane stanowisko. Z drugiej jednak wiąże się ze stresem. Aby tego uniknąć, warto więc dobrze przygotować się do takiej rozmowy.

Przygotowania do spotkania z rekuterem

W pierwszej kolejności ubiegający się na dane stanowisko powinien dogłębnie przyjrzeć się firmie, w której planuje rozpocząć swoją karierę. Chodzi tu przede wszystkim o sprawdzenie jej w Internecie – w tym w mediach społecznościowych. Warto przypomnieć sobie, czym dokładnie się ona zajmuje, jaki jest cel jej działań oraz ilu pracowników zatrudnia.

Dodatkowo należy przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – w tym te, dotyczące rozwoju, rozwiązywania konfliktów w zespole, wcześniejszego doświadczenia czy osobistych wymagań. Mile widziane jest również sporządzenie listy pytań do rekrutera. Dzięki temu żadna kwestia nie zostanie pominięta, a kandydat otrzyma wszelkie potrzebne mu informacje na temat pracy.

Przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną warto również przyjrzeć się swojemu wizerunkowi – zarówno temu fizycznemu, jak i tworzonemu w mediach społecznościowych. Już na tej podstawie można zweryfikować, czy kandydat spełnia kryteria zawarte w ofercie pracy.

O czym pamiętać, podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej staraj się zachować spokój i pozytywne nastawienie. Dzięki temu Twoja kandydatura zyska w oczach rekrutera. Pamiętaj, aby skrupulatnie i szczerze odpowiadać na postawione pytania. Nie bój się także dopytywać w razie ewentualnych wątpliwości. Istotna jest także prezencja – zwróć uwagę na schludny i profesjonalny ubiór, a także zadbaj o pozostałe cechy wyglądu zewnętrznego.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu