Budżet Obywatelski Lublińca - rozpoczęcie głosowania

Budżet Obywatelski Lublińca - rozpoczęcie głosowania

1 lipca 2021, godz. 12:34
Udostępnij: Kopiuj link

Od dzisiaj 1 lipca rozpoczęło się ostateczne głosowanie nad projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego Lublińca. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2022 roku. Głosowanie trwa do 19 lipca na specjalnej internetowej platformie.

Głosować można na stronie bo.lubliniec.pl

Poniżej przedstawiamy projekty, które przeszły pozytywnie wszystkie wcześniejsze etapy. 

Kaczkomat- automat z karmą dla kaczek i tablice informacyjne
Projekt obejmuje zakup i montaż dwóch kaczkomatów (automatów z karmą dla kaczek) i tablic edukacyjnych dotyczących prawidłowego karmienia kaczek. Proponowanymi miejscami są: - Teren przy Zalewie Droniowickim - Bulwar im. Franciszka Grotowskiego lub Bulwar Europejski. Projekt rozwiązuje problem niewłaściwego karmienia kaczek w naszym mieście. Tablice informacyjne spełniać będą funkcję edukacyjną, zarówno dla młodych, jak i najstarszych lublińczan.
Szacunkowy koszt: 26000.00

Stop komarom
Dlaczego należy zadbać o jerzyki: Te małe ptaszki są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi owadami, przede wszystkim komarami i meszkami. Jerzyki większość swojego życia spędzają w locie, pojedynczy ptak potrafi w ciągu dnia zjeść kilka tysięcy latających owadów! (wg niektórych źródeł nawet 20 tysięcy). Są dużo bardziej skuteczne i tańsze niż środki chemiczne a przy tym nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Jerzyki są bardzo czystymi ptakami – odchody wynoszą z gniazda, przez co nie brudzą nimi elewacji. Dlaczego potrzebne są budki lęgowe: Ptaki te pierwotnie gnieździły się w szczelinach skalnych oraz w dziuplach wysokich drzew. Obecnie praktycznie cała populacja zamieszkuje osiedla ludzkie, gdzie gnieździ się na budynkach. Niestety w ciągu ostatnich lat w skutek termomodernizacji budynków (likwidacja szczelin i otworów wentylacyjnych) jerzyki zostały pozbawione miejsc w których mogły się zagnieździć. Termin realizacji: Montaż budek – najpóźniej m-c kwiecień 2022r.
Szacunkowy koszt: 30800.00

Lubliniec miasto komandosów
Działania budujące wizerunek miasta Lubliniec są kierowane do wielu grup społecznych oraz akcentują różne „wyjątkowości” miasta. Jednym z nich jest posiadanie elitarnej formacji wojskowej, popularnie nazywanej „Lublińcem”. Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy o mieście jego ludziach i instytucjach. Będzie skutkować poprawą naboru kolejnych żołnierzy oraz zwiększoną liczbą gości na imprezach sportowych. Ma to bezpośrednie przełożenie na sytuację gospodarczą: wpływy z podatków, zwiększenie obrotu gospodarczego i inwestycje w mieście i okolicy. Cele będą zrealizowane poprzez wydanie: 1. Bezpłatnego e-booka specjalnej edycji bestsellera „LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie. Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej WP”. Będzie on przygotowany do bezpłatnego pobrania min. przez mieszkańców Lublińca oraz innych zainteresowanych tematyką osób. 2. E-book zostanie uzupełniony o rozdział zawierający rys historyczny, statystyczny i promocyjny miasta. Przygotowany przez UM w Lublińcu przy współudziale osoby z zewnątrz (stąd dodatkowy koszt) . Wydanie będzie dostępne i możliwe do pobrania na stronie Urzędu Miasta
Szacunkowy koszt: 42000.00

Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora
Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora Ławka to artystyczny ozdobny miejski mebel, odporny na warunki atmosferyczne w formie otwartej książki. Projekt łączy w sobie kilka ważnych funkcji oraz elementów edukacyjnych. Jedną z nich jest upamiętnienie lublinieckiego historyka – amatora Jana Fikusa Seniora a także jego ukochanego miasta, gdyż projekt graficzny ławki będzie nawiązywał do tego autora oraz samego Lublińca. Jest to także promocja czytelnictwa - osoby zwiedzające mają okazję pobrać bezpłatne utwory literackie w formie audiobooka za pomocą kodów QR umieszczonych na tabliczkach opisujących każdą ławkę. Istotne są też urozmaicenie przestrzeni miejskiej oraz promocja miasta i Lubiteki, gdyż ławka znalazła by się na tarasie biblioteki przy Bulwarze Europejskim.
Szacunkowy koszt: 16000.00

Wieża dla Jerzyków
Nie lubisz komarów? Świetnie, ten projekt jest dla ciebie. Nasz projekt zakłada postawienie wieży lęgowej dla Jerzyków. Ptaki te łapią od 10 do 20 tyś. owadów latających dziennie, ich sąsiedztwo to najłatwiejszy sposób na pozbycie się komarów i meszek. Gatunek ten jest zagrożony i podobne inwestycje, w ostatnim czasie, zwiększyły jego populację o około 20%. Wieże tej firmy stoją już w innych miastach i sprawują się dobrze. Wieża miałaby stać na nowej rewitalizowanej, trzeciej części bulwarów(za bulwarem Europejskim).
Szacunkowy koszt: 47500.00

Drzewa na ul. Lompy
Zakup, ustawienie donic i wykonanie nasadzeń drzew i roślinności okrywowej w zakupionych pojemnikach. Proponowane miejsce ustawienia donic na ul. Lompy. Wzór donic dostosowany do estetyki miasta. Zakup i montaż ławek dopasowanych do donic tak aby tworzyły spójną całość. Gatunek roślin powinien być dostosowany do wymogów stanowiska i pojemników. Nasadzenie poprawi zarówno wygląd ulicy Lompy jak również poprawi jakość powietrza w ścisłym centrum miasta, ustawienie ławek stworzy nowe miejsce odpoczynku dla mieszkańców.
Szacunkowy koszt: 26100.00

Pumptrack Unia
Projekt zakłada budowę utwardzonego toru rowerowego typu Pumptrack w Lublińcu na powierzchni zagospodarowania wynoszącej około 1000 m2, o długości toru 100-120m, który może być wykonany w całości lub części z surowców naturalnych, takich jak ziemia i kamień, może być asfaltowy lub modułowy. Dodatkowo wyposażony w plac odpoczynku z ławkami, koszem na śmieci i parkingiem dla rowerów. Pumptrack to specjalny tor, na którym możemy nabierać prędkości i jeździć na rowerze bez pedałowania, dzięki wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów “góra– dół” (tzw. pompowania). Pumptrack ma być ogólnodostępny i może być użytkowany przez cały rok. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku wyłączonego z ruchu ulicznego oraz zapewnić ciekawą zabawę poprzez ruch na świeżym powietrzu. Tor nie wyklucza żadnej grupy wiekowej, przeznaczony jest zarówno dla pasjonatów jak i profesjonalistów, może stać się nie lada atrakcją dla lublinieckich cyklistów, licznie korzystających z miejskich ścieżek rowerowych.
Szacunkowy koszt: 50000.00

Huśtawka z ksiązką - naturalna strefa relaksu
Projekt dotyczy zamontowania huśtawko-ławeczki z pergolą oraz małej biblioteczki na Skwerze Rodziny Stein w Lublińcu. Będzie to kolejny element wzbogacający nasze miasto o miejsce relaksu wśród zieleni (pergolę można w przyszłości ubogacić zielonymi, pnącymi się roślinami). Dodatkowym atutem jest biblioteczka, do której mieszkańcy mogą przynosić książki, z której mogą je wyjmować i czytać właśnie na huśtawce, a nawet wypożyczać książki do domu. Projekt łączy w sobie elementy rekreacji, zamiłowania do natury i czytania książek, a także zwraca uwagę na postać patronki naszego miasta. Wzbudzi sympatię mieszkańców Lublińca i przyjezdnych gości. Stanie się kolejną piękną wizytówką miasta. Pozwoli także na odpoczynek i "złapanie" dystansu w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią koronawirusa. To zaproszenie do klimatycznego miejsca na chwilę wytchnienia.
Szacunkowy koszt: 45000.00

Darmowa kastracja kotów i psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu.
Projekt dotyczy sfinansowania zabiegów kastracji kotek/kocurów, suk/psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu. Akcja będzie prowadzona we wszystkich gabinetach/przychodniach weterynaryjnych, które zgłoszą chęć przystąpienia do niej. Osoby zgłaszające swoje zwierzę do kastracji, będą mogły wybrać gabinet samodzielnie z zaproponowanej przez Urząd Miasta Lublińca listy. Procedury będą uproszczone i przyjazne dla mieszkańców. Zadbaj o swoje zwierzę! Kastracja likwiduje ryzyko wielu chorób, zatem wpływa pozytywnie na jakość i długość życia zwierzaka oraz jest najskuteczniejszym i najbardziej humanitarnym sposobem ograniczania problemu bezdomności kotów i psów.
Szacunkowy koszt: 40000.00

Schodki na Unii
Wyremontowanie starych trybun przy boisku dawnej Unii. Zrobienie z niej bezpiecznych schodków do siedzenia które będą sprzyjały wspólnym relacjom wszystkich mieszkańców. Miejsce do spotkań, odpoczynku czy w przyszłości jako trybuny gdyby powstały w pobliżu inne atrakcje. Bardzo wielu mieszkańców Lublińca ma wielki sentyment do tego miejsca.
Szacunkowy koszt: 49500.00

Zielony Ekoparking nad Zalewem Droniowickim
Projekt polega na budowie min. 10 miejsc parkingowych dla korzystających z rekreacji nad Zalewem Droniowickim, na „Orliku”, placu zabaw, skateparku oraz dla rodziców uczniów SP 2 i wszystkich korzystających z zaplecza sportowego w Szkole Podstawowej nr 2 . Proponuję budowę ogólnodostępnego ekoparkingu, który wpisze się w zielony krajobraz tego miejsca, poprzez zastosowanie metody, która przekształci parking w zielony zakątek, zamiast tradycyjnej betonowej platformy . Budowa parkingu z miejscem do zawracania rozwiąże problem wzmożonego ruch samochodowego przy ul. Stawowej. Parkujące tam samochody, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa spacerujących , rowerzystów , rodzin z małymi dziećmi , jak również dzieci uczących się w SP 2, które uczęszczają tą drogą do szkoły. Zyskają również mieszkańcy sąsiednich ulic, ponieważ zmniejszy to ruch , który obecnie przebiega bezpośrednio pod ich oknami. Pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu pozwoli w pełni korzystać z atrakcji zlokalizowanych w tym rejonie miasta. Wykorzystanie metody eko polega na zastosowaniu poduszki żwirowo-piaskowej, następnie ułożeniu rusztów trawnikowych i zasypaniu całości oraz wysianiu trawy, co zapewni naturalną cyrkulację wodną.
Szacunkowy koszt: 50000.00

Pumptrack dla najmłodszych w Parku Grunwaldzkim
Pierwsza część projektu zakłada budowę 50-ciu metrów utwardzonej trasy ukształtowanej w kształt litery S. W kolejnych latach trasa będzie rozbudowywana o kolejne jej elementy. Projekt zakłada niewielkie wzniesienia, na których maluchy wykorzystując ciężar własnego ciała i siłę mięśni, będą mogły "pompować" ćwicząc koordynację i poprawiając kondycję. Projekt zakłada wykorzystanie: Projektu budowlanego Nasypów z kruszywa Prace ciężkim sprzętem Gumowych krawężników Bezpiecznych znaków Regulaminu Projekt wykona zewnętrzna firma: Radtrack, która od kilku lat buduje ( singletrack czy pumptrack) w Polsce i poza granicami kraju trasy dla pasjonatów jazdy na rowerze.
Szacunkowy koszt: 50000.00

Altana miejska
Altana powstanie w Lublińcu przy Stadionie Unia w dalszej części Bulwaru Europejskiego. Altana, utrzymana w nowoczesnym stylu, będzie miała trwałą konstrukcję z drewna z dodatkami metalu. Projekt jest realizowany przez Młodzieżową Radę Miasta, dlatego na altanie zostanie powieszona mała tabliczka z ich logiem i rokiem kadencji. Wieczorami mieszkańcy miasta będą mogli w niej przebywać, ponieważ przewidziane jest oświetlenie.
Szacunkowy koszt: 38400.00

Żywa architektura vol. 2
Krótka charakterystyka projektu: Projekt żywej architektury vol.2 ma za zadanie realizację kolejnych żywych altanek na bulwarze im. Grotowskiego. Projekt przewiduje powstanie dwóch altanek oraz żywego korytarza łączącego ciągi komunikacji ścieżek biegnących na bulwarze. Ekologicznej, rosnące, zazieleniające się elementy, które wzbogacą walory przyrodnicze naszego miasta.
Szacunkowy koszt: 48600.00

Przystanek "Zająca"
Krótka charakterystyka projektu: Projekt ma na celu wzbogacenie walorów turystycznych miasta poprzez poprawę infrastruktury tras rowerowych. Trasa rowerowa "zająca" jest jedną z głównych tras rowerowych, oraz wizytówek miasta pod względem "weekendowych" rodzinnych aktywności. Uatrakcyjniając ścieżkę w przystanek rowerowy, wyposażony w stację naprawczą, można wzbogacić ofertę aktywności dla mieszkańców miasta.
Szacunkowy koszt: 43000.00

Galeria: Budżet Obywatelski Lublińca na rok 2022: 5 projektów wybranych do realizacji

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu