Budżet Obywatelski Lublińca na rok 2022: 5 projektów wybranych do realizacji

Budżet Obywatelski Lublińca na rok 2022: 5 projektów wybranych do realizacji

22 lipca 2021, godz. 8:26
źródło: BO Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Zakończył się Budżet Obywatelski Lublińca na rok 2022. W sumie 5 projektów otrzymało wymaganą liczbę głosów poparcia mieszkańców i będzie realizowana w przyszłym roku. Zobaczcie szczegóły.

W dniach od 01 lipca do 19 lipca 2021 r. przeprowadzono głosowanie na projekty złożone przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego.

Do głosowania zakwalifikowało się 15 projektów:

 1. Kaczkomat- automat z karmą dla kaczek i tablice informacyjne
 2. Stop komarom
 3. Lubliniec miasto komandosów
 4. Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora
 5. Wieża dla Jerzyków
 6. Drzewa na ul. Lompy
 7. Pumptrack Unia
 8. Huśtawka z ksiązką - naturalna strefa relaksu
 9. Darmowa kastracja kotów i psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu.
 10. Schodki na Unii
 11. Zielony Ekoparking nad Zalewem Droniowickim
 12. Pumptrack dla najmłodszych w Parku Grunwaldzkim
 13. Altana miejska
 14. Żywa architektura vol. 2
 15. Przystanek "Zająca"

Głosowanie odbyło się przy pomocy platformy cyfrowej https://bo.lubliniec.pl/
Łącznie oddano – 1374 głosów
Oddano głosów ważnych - 1369

 1. Pumptrack Unia - liczba głosów ważnych: 314
 2. Zielony Ekoparking nad Zalewem Droniowickim - liczba głosów ważnych: 186
 3. Darmowa kastracja kotów i psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu - liczba głosów ważnych: 158
 4. Stop komarom - liczba głosów ważnych: 125
 5. Wieża dla Jerzyków - liczba głosów ważnych: 124
 6. Huśtawka z ksiązką - naturalna strefa relaksu - liczba głosów ważnych: 70
 7. Zaczytana ławka Jana Fikusa seniora - liczba głosów ważnych: 67
 8. Pumptrack dla najmłodszych w Parku Grunwaldzkim - liczba głosów ważnych: 61
 9. Lubliniec miasto komandosów - liczba głosów ważnych: 60
 10. Schodki na Unii - liczba głosów ważnych: 55
 11. Kaczkomat- automat z karmą dla kaczek i tablice informacyjne - liczba głosów ważnych: 39
 12. Altana miejska - liczba głosów ważnych: 32
 13. Drzewa na ul. Lompy - liczba głosów ważnych: 28
 14. Przystanek "Zająca" - liczba głosów ważnych: 26
 15. Żywa architektura vol. 2 - liczba głosów ważnych: 24

Lista projektów wybranych do realizacji

Pumptrack Unia - liczba głosów ważnych: 314

Projekt zakłada budowę utwardzonego toru rowerowego typu Pumptrack w Lublińcu na powierzchni zagospodarowania wynoszącej około 1000 m2, o długości toru 100-120m, który może być wykonany w całości lub części z surowców naturalnych, takich jak ziemia i kamień, może być asfaltowy lub modułowy. Dodatkowo wyposażony w plac odpoczynku z ławkami, koszem na śmieci i parkingiem dla rowerów. Pumptrack to specjalny tor, na którym możemy nabierać prędkości i jeździć na rowerze bez pedałowania, dzięki wykorzystaniu balansu ciała i wykonywaniu intuicyjnych, skoordynowanych ruchów “góra– dół” (tzw. pompowania). Pumptrack ma być ogólnodostępny i może być użytkowany przez cały rok. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku wyłączonego z ruchu ulicznego oraz zapewnić ciekawą zabawę poprzez ruch na świeżym powietrzu. Tor nie wyklucza żadnej grupy wiekowej, przeznaczony jest zarówno dla pasjonatów jak i profesjonalistów, może stać się nie lada atrakcją dla lublinieckich cyklistów, licznie korzystających z miejskich ścieżek rowerowych.

Zielony Ekoparking nad Zalewem Droniowickim - liczba głosów ważnych: 186

Projekt polega na budowie min. 10 miejsc parkingowych dla korzystających z rekreacji nad Zalewem Droniowickim, na „Orliku”, placu zabaw, skateparku oraz dla rodziców uczniów SP 2 i wszystkich korzystających z zaplecza sportowego w Szkole Podstawowej nr 2 . Proponuję budowę ogólnodostępnego ekoparkingu, który wpisze się w zielony krajobraz tego miejsca, poprzez zastosowanie metody, która przekształci parking w zielony zakątek, zamiast tradycyjnej betonowej platformy . Budowa parkingu z miejscem do zawracania rozwiąże problem wzmożonego ruch samochodowego przy ul. Stawowej. Parkujące tam samochody, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa spacerujących , rowerzystów , rodzin z małymi dziećmi , jak również dzieci uczących się w SP 2, które uczęszczają tą drogą do szkoły. Zyskają również mieszkańcy sąsiednich ulic, ponieważ zmniejszy to ruch , który obecnie przebiega bezpośrednio pod ich oknami. Pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu pozwoli w pełni korzystać z atrakcji zlokalizowanych w tym rejonie miasta. Wykorzystanie metody eko polega na zastosowaniu poduszki żwirowo-piaskowej, następnie ułożeniu rusztów trawnikowych i zasypaniu całości oraz wysianiu trawy, co zapewni naturalną cyrkulację wodną.
Szacunkowy koszt: 50000.00

Darmowa kastracja kotów i psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu - liczba głosów ważnych: 158

Projekt dotyczy sfinansowania zabiegów kastracji kotek/kocurów, suk/psów, których właściciele mieszkają w Lublińcu. Akcja będzie prowadzona we wszystkich gabinetach/przychodniach weterynaryjnych, które zgłoszą chęć przystąpienia do niej. Osoby zgłaszające swoje zwierzę do kastracji, będą mogły wybrać gabinet samodzielnie z zaproponowanej przez Urząd Miasta Lublińca listy. Procedury będą uproszczone i przyjazne dla mieszkańców. Zadbaj o swoje zwierzę! Kastracja likwiduje ryzyko wielu chorób, zatem wpływa pozytywnie na jakość i długość życia zwierzaka oraz jest najskuteczniejszym i najbardziej humanitarnym sposobem ograniczania problemu bezdomności kotów i psów.
Szacunkowy koszt: 40000.00

Stop komarom - liczba głosów ważnych: 125

Dlaczego należy zadbać o jerzyki: Te małe ptaszki są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi owadami, przede wszystkim komarami i meszkami. Jerzyki większość swojego życia spędzają w locie, pojedynczy ptak potrafi w ciągu dnia zjeść kilka tysięcy latających owadów! (wg niektórych źródeł nawet 20 tysięcy). Są dużo bardziej skuteczne i tańsze niż środki chemiczne a przy tym nie są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Jerzyki są bardzo czystymi ptakami – odchody wynoszą z gniazda, przez co nie brudzą nimi elewacji. Dlaczego potrzebne są budki lęgowe: Ptaki te pierwotnie gnieździły się w szczelinach skalnych oraz w dziuplach wysokich drzew. Obecnie praktycznie cała populacja zamieszkuje osiedla ludzkie, gdzie gnieździ się na budynkach. Niestety w ciągu ostatnich lat w skutek termomodernizacji budynków (likwidacja szczelin i otworów wentylacyjnych) jerzyki zostały pozbawione miejsc w których mogły się zagnieździć. Termin realizacji: Montaż budek – najpóźniej m-c kwiecień 2022r.
Szacunkowy koszt: 30800.00

Wieża dla Jerzyków - liczba głosów ważnych: 124

Nie lubisz komarów? Świetnie, ten projekt jest dla ciebie. Nasz projekt zakłada postawienie wieży lęgowej dla Jerzyków. Ptaki te łapią od 10 do 20 tyś. owadów latających dziennie, ich sąsiedztwo to najłatwiejszy sposób na pozbycie się komarów i meszek. Gatunek ten jest zagrożony i podobne inwestycje, w ostatnim czasie, zwiększyły jego populację o około 20%. Wieże tej firmy stoją już w innych miastach i sprawują się dobrze. Wieża miałaby stać na nowej rewitalizowanej, trzeciej części bulwarów(za bulwarem Europejskim).
Szacunkowy koszt: 47500.00

Suma: 218 300,00 zł

Galeria: Budżet Obywatelski Lublińca na rok 2022: 5 projektów wybranych do realizacji

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu