Jaki jest okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas nieokreślony?

Jaki jest okres wypowiedzenia przy umowie o pracę na czas nieokreślony?

1 sierpnia 2021, godz. 8:25
Udostępnij: Kopiuj link

Rozwiązanie i wypowiedzenie umowy o pracę jasno regulują przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z nim umowa o pracę na czas nieokreślony może zostać rozwiązana na mocy porozumienia obu stron bądź poprzez oświadczenie woli jeden ze stron. W takim przypadku umowę o pracę na czas nieokreślony wypowiedzieć może zarówno pracodawca, jak i pracownik. Umowa może zostać rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia bądź bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony złożone może być przez każdą ze stron, zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Wypowiedzenie zawsze sporządzone musi być napisie i zawierać musi konkretne elementy, który określa Kodeks pracy. W wypowiedzeniu znaleźć musi się data i miejscowość, dane pracodawcy i pracownika, informacja o wypowiedzeniu umowy, informację na temat okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę podpisane musi być przez obie strony.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronie: https://inewi.pl/Blog/okres-wypowiedzenia-umowy-o-prace-podstawowe-informacje.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony a okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia również określony jest przez Kodeks pracy. Jego długość uzależniona jest od okresu zatrudnienia. Jeśli pracownik zatrudniony był przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodni. Jeśli czas pracy pracownika u danego pracodawcy przekroczył okres 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosić będzie już miesiąc. Znacznie dłuży okres wypowiedzenia obowiązuje w przypadku, w który pracownik zatrudniony był przez okres co najmniej 3 lat. Wówczas okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Bardzo istotny jest tu również moment rozpoczęcia okresu wypowiedzenia. W przypadku wypowiedzenia liczonego w wymiarze miesięcznym okres wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Natomiast w przypadku wypowiedzenia liczonego w wymiarze tygodniowym, okres wypowiedzenia rozpoczyna się od pierwszej niedzieli po dniu złożenia wypowiedzenia.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Wiedzieć trzeba, że w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony przez pracodawcę, jest on zobowiązany do podania przyczyny rozwiązania umowy. Wymagane jest, aby podana przyczyna była prawdziwa i konkretna. Co jednak ważne, takiego obowiązku nie ma po stronie pracownika. Jeśli to pracownik wypowiada umowę, to nie ma on żadnego obowiązku podawania żadnej przyczyny takiego kroku.

Wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony a świadectwo pracy

W przypadku rozwiązania umowy, pracodawca jest zobowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zrobić powinien to w ostatnim dniu pracy. Świadectwo pracy jest podsumowaniem okresu pracy pracownika. Na świadectwie pracy muszą znaleźć się informacje dotyczące trybu oraz podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy. Mowa tu o tym, czy umowa wypowiedziana została za porozumieniem stron, czy wypowiedziana została przez którąś ze stron bądź czy umowa rozwiązana została bez zachowania okresu wypowiedzenia. 

Umowa o pracę na czas nieokreślony wypowiedziana może zostać przez każdą ze stron. Jeśli umowę wypowiada pracodawca, musi swoją decyzję uzasadnić. Okres wypowiedzenia uzależniony jest od czasu pracy. Oprócz tego, aby wiedzieć, jak dokładnie przebiega wypowiedzenie umowy, również ważne jest to, aby wiedzieć, jak prawidłowo sporządzona powinna być umowa o pracę - umowa o pracę - wzór

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu