Terraria dla gekonów

Terraria dla gekonów

26 sierpnia 2021, godz. 9:01
Udostępnij: Kopiuj link

Jeśli chcesz mieć gekona, spotkasz się z nazwą gekon i eublefar. Jaka jest między nimi różnica i który z nich jest odpowiedni dla początkujących? Gekon i eublefar należą do rodziny gekonowatych. Są one bardzo podobne, a ich metody hodowli nie różnią się zbytnio. Główna różnica polega na tym, że gekony mają złączone, nieruchome i przezroczyste powieki. Eublefary mają ruchome powieki, które pozwalają im przymknąć oczy. 

Gekon płaczący
Gekon płaczący należy do mniejszych gatunków. Dorasta do długości około 12 centymetrów. Nie wymaga żadnych specjalnych warunków. W ciągu dnia szuka schronienia, ale w nocy lubi wspinać się i skrobać po szkle. Wydaje dźwięki podobne do zegara, aby komunikować się z innymi gatunkami. 
Gekon płaczący rozmnaża się przez partenogenezę, co oznacza, że samice składają samozapłodnione jaja, z których wylęgają się samice. Samice "kopulują" ze sobą, aby wywołać owulację. Nie są znane osobniki męskie w tym gatunku.

Eublefar tygrysi
Eublefar tygrysi dorasta do większej długości niż gekon płaczący - od 18 do 25 centymetrów. Podobnie jak gekon płaczący, jest aktywny wieczorem i w nocy. Chociaż dobrze się wspina, nie potrafi wspinać się po szkle. 
W terrarium powinien być trzymany tylko jeden samiec, ponieważ więcej samców cieżko znosi swoją obecność. Idealnie jest trzymać jednego samca z dwoma do czterech samic. Można też kupić tylko jedną jaszczurkę. Eublefar musi mieć w terrarium kryjówkę, w której będzie mógł się w każdej chwili schować. Istnieje wiele kolorowych form nocnego gekona.

Terrarium dla gekonów
Terrarium dla gekona, podobnie jak terrarium dla kameleona powinno jak najbardziej przypominać środowisko, w którym żyją one naturalnie, co jest możliwe tylko w większych terrariach. 

Wielkość terrarium
W zależności od rodzaju hodowanego gekona, terrarium powinno mieć wymiary co najmniej 40x30x40 centymetrów. Jako podłoże można zastosować podłoże do terrarium lub piasek. Na podłożu należy umieścić korę, aby zapewnić gekonom schronienie i grube gałęzie, po których będą mogły się wspinać.

Wyposażenie terrarium
W terrarium powinna znajdować się miska z wodą dla gekonów oraz mnóstwo kryjówek i dekoracji, które zapewnią gekonom schronienie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Gekony spędzają w tych schronieniach większą część dnia. Możesz uzupełnić terrarium roślinami, łupinami orzecha kokosowego, odwróconą doniczką z otworem, do którego gekon może się wczołgać, lub kamieniami i kawałkami drewna, ale dobrze je przymocuj, żeby nie spadły na niego. 

Ogrzewanie i oświetlenie
Ponieważ jaszczurki uwielbiają ciepło, w terrarium nie może zabraknąć źródła ciepła. Najlepiej użyć do tego celu kamienia grzewczego. Kamień grzewczy powinien utrzymywać ciepło w terrarium przez cały dzień, ale nie podczas zimowania. Konieczne jest również zapewnienie gekonom sztucznego oświetlenia i ogrzewania o różnej intensywności. Do oświetlenia terrarium stosuje się żarówki, których moc dobierana jest w zależności od wielkości terrarium i wymagań hodowanego gekona. 

Żywienie gekona
Gekonowate żywią się owadami. Mniejsze gatunki gekonowatych preferują świerszcze, karaluchy, szarańcze, muchy, chrząszcze itp. Większe gatunki zadowolą się również młodą mysza lub ślimakiem. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu