Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Zakończenie sezonu motocyklowego

Zakończenie sezonu motocyklowego

10 września 2021, godz. 14:50
KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja kierującym i na drogach wciąż można spotkać wielu motocyklistów. Nadchodząca jesień to jednak końcówka motocyklowego sezonu. Policja apeluje o zachowanie bezpieczeństwa na jego zakończenie.

Trwająca nadal ciepła i letnia pogoda powoduje, że na drogach powiatu lublinieckiego można spotkać wielu miłośników jednośladów. Policja przypomina o dbaniu o własne bezpieczeństwo swoje oraz innych – przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek na drodze dają gwarancję bezpiecznego podróżowania. Podróżowanie motocyklem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw powinno być dla bezpieczeństwo. 

Rozpędzenie motocykla do prędkości ponad 100 km/h często trwa zaledwie kilka sekund. Ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię. Łatwo jest się rozpędzić, ale bezpieczne zatrzymanie motocykla w sytuacji awaryjnej jest już umiejętnością, wymagającą doświadczenia i… sprawnego pojazdu. Motocykl nie wybacza błędów w technice jazdy, dlatego tak ważne jest, aby dostosować model do swojego wzrostu, wagi oraz oczywiście umiejętności.

Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem, drzewem, czy elementem infrastruktury drogowej, narażony jest na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma on żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa, czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, jest przyczyną zderzenia się z innym uczestnikiem ruchu i kończy się tragicznie.

Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się, czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” kierowców samochodów. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa, jaki i oni.

Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu