news

Czy warto kupować używany samochód?

25 września 2021, godz. 11:46
graf. www.freepik.com
Udostępnij: Kopiuj link

Każdemu może się to przydarzyć prędzej czy później. Stary gruchot na poboczu sapnął ostatnim dymnym tchnieniem, a Ty musisz stawić czoła kosztownej rzeczywistości: potrzebujesz nowego wozu. Błyszczący nowy samochód byłby atrakcyjny, ale twój znajomy wszystkowiedzący mówi, że kupowanie używanego jest mądrzejszym wyborem na dłuższą metę. Oto, jak zdecydować, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Zalety zakupu nowego samochodu

Nie da się zaprzeczyć urokowi zupełnie nowego samochodu, od zapachu nowego samochodu po błyszczącą farbę, czyste wnętrze i „och” i „ach”, gdy Twoi znajomi widzą go po raz pierwszy. W naszej kulturze konsumenckiej nowy samochód jest niezaprzeczalnym symbolem statusu, który informuje świat, że przybyłeś (dosłownie). Poza kosmetykami nowy samochód ma też inne zalety.

Niezawodność i ochrona gwarancyjna. Większość nowych samochodów ma dobre wyniki w zakresie niezawodności, a jeśli coś pójdzie nie tak, prawdopodobnie jest to objęte gwarancją producenta. Kupowanie nowego oznacza również, że nie masz obaw co do tego, jak pojazd był traktowany przed jego zakupem.

Bezpłatna pomoc drogowa. Wiele nowych samochodów jest wyposażonych w pomoc drogową . Dzięki temu możesz zaoszczędzić na kosztach samodzielnego płacenia za ubezpieczenie lub utknięciu z rachunkiem holowniczym, jeśli Twój samochód się zepsuje.

Najnowsze funkcje. Nowe samochody prawdopodobnie spełnią najnowsze normy efektywności paliwowej, a także będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa.

Atrakcyjne oferty finansowania. Wielu producentów samochodów i dealerów oferuje programy finansowania o niskim lub zerowym oprocentowaniu, jeśli masz dobry kredyt. To może sprawić, że sfinansowanie nowego samochodu będzie tańsze niż używanego.

Wady kupowania nowego samochodu

Oczywiście nowe samochody mają też kilka rzeczy, które nie przekonują.

Drogie w zakupie. Kupowanie nowego samochodu jest trudne dla portfela. Jeśli korzystasz z kredytu samochodowego w celu sfinansowania zakupu, najprawdopodobniej pożyczysz więcej niż w przypadku używanego samochodu i z czasem zapłacisz wyższe odsetki.

Szybka amortyzacja. Nowe samochody amortyzują się szybciej niż ich używane odpowiedniki. Pojazd traci największą wartość w ciągu pierwszych kilku lat posiadania – i to w znacznej części w ciągu pierwszych kilku sekund poza sprzedażą. Według niektórych szacunków natychmiastowa strata może wynosić 20% wartości samochodu. 1 Dzieje się tak, ponieważ kupując nowy samochód od dealera, płacisz cenę detaliczną. Gdy tylko zjedziesz z parkingu, samochód jest wart tylko niższej, hurtowej ceny. Jest to kwota, którą krupier byłby skłonny zapłacić, gdybyś odwrócił się i próbował ją odsprzedać.

Kosztowniejsze ubezpieczenie. Nowe samochody mają również wyższe koszty ubezpieczenia niż używane modele, ponieważ ich wartości zastępcze są wyższe.

Nie wiecznie nowy. Wreszcie, nowe samochody nie pozostają długo nowe. Za dzień, tydzień lub miesiąc dostaniesz swoje pierwsze zadrapanie. Pod koniec pierwszego roku podłoga może być poplamiona, drzwi skrzypiące, a słodki zapach nowego samochodu będzie tylko wspomnieniem. Oczywiście miesięczne płatności będą się utrzymywać przez lata.

Zalety zakupu używanego samochodu

„Pojazdom używanym”, używając żargonu marketingowego dla używanych samochodów, może brakować tajemniczości nowych samochodów. Ale mają pewne zalety.

Niższe ceny. Zanim pojazd pojawi się na rynku samochodów używanych, znaczna część jego amortyzacji już się dokonała (i została opłacona przez poprzedniego właściciela). Kupowanie używanego jest więc okazją do uzyskania większej ilości samochodu za swoje pieniądze.

Dostępne gwarancje. Niektóre pojazdy są teraz objęte gwarancjami, które obejmują najdroższe elementy układu napędowego samochodu na 200 000 mil. Jeśli kupisz certyfikowany samochód używany od dealera, prawdopodobnie otrzymasz gwarancję, która przedłuża pierwotną gwarancję producenta. (Certyfikowane samochody używane są zwykle droższe niż inne używane samochody, ale w razie potrzeby zostały również rygorystycznie sprawdzone i dopracowane.) Oczywiście, jeśli masz pod ręką klucz, to kup samochód, który potrzebuje mało czasu i uwagi może znacznie obniżyć koszty. 

Tańsze do ubezpieczenia. Chociaż dealer może wymagać pełnego ubezpieczenia nowego pojazdu, który finansujesz, możesz być w stanie wydać mniej na ubezpieczenie, jeśli płacisz gotówką za używany samochód.

Jeśli potrzebujesz sprawnego, dobrego samochodu używanego, warto skorzystać z oferty komisu samochodowego Warszawa.

Wady kupowania używanego samochodu

Niezależnie od tego, czy są objęte gwarancją, używane samochody nadal zawierają potencjalnie kosztowne niewiadome. Ponieważ nie wiesz, jak samochód był traktowany przez ostatniego właściciela ani dlaczego został sprzedany, zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że kupisz komuś problem. Kilka innych obaw:

Większy przebieg. Samochód używany prawdopodobnie będzie miał wyższy przebieg, co może skrócić jego żywotność. Jeśli kupisz samochód z większym przebiegiem, możliwe, że będziesz musiał go wymienić wcześniej niż później, co może zwiększyć koszty zakupu pojazdu.

Ograniczony wybór. Znalezienie używanego pojazdu z dokładnie takimi opcjami i funkcjami, jakich oczekujesz, może być trudne.

Mniejsza ochrona konsumentów. Jeśli okaże się, że kupiłeś cytrynę, możesz mieć mniej środków niż w przypadku nowego samochodu, ponieważ przepisy dotyczące cytryny często dotyczą tylko pojazdów w określonym wieku i z mniej niż określoną liczbą mil na liczniku.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu