Strażacy i policjanci ćwiczyli odnajdywanie osób zaginionych

Strażacy i policjanci ćwiczyli odnajdywanie osób zaginionych

7 października 2021, godz. 13:43
KPP Lubliniec, fot. PSP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Lublinieccy policjanci wspólnie ze strażakami i Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą OSP Solarnia, w której służą specjalnie wyszkolone psy wzięli udział w ćwiczeniach z zakresu odnajdywania osób zaginionych. Podczas wspólnych działań funkcjonariusze mieli okazję zapoznać się ze specyfiką pracy grup ratowniczych oraz ich sprzętem. Głównym celem ćwiczeń było zgranie wszystkich służb i zwiększenie skuteczności prowadzonych wspólnie akcji poszukiwawczych.

W środę 6 października policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu wzięli udział w ćwiczeniach w odnajdywaniu osób zaginionych, organizowanych przez strażaków i Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą OSP Solarnia. Przedsięwzięcie obywało się na terenie kompleksu leśnego w rejonie Lublińca. W czasie wspólnych działań policjanci mieli okazję poznać specyfikę prowadzenia akcji ratowniczych z udziałem specjalnie przeszkolonych i certyfikowanych psów ratowniczych - wykorzystywanych przez ratowników z GPR OSP Solarnia, jak również zapoznać się ze sprzętem, którym dysponują ratownicy, umożliwiającym koordynację poszczególnych patroli w trakcie prowadzonej akcji poszukiwawczej.

Głównym elementem wczorajszych ćwiczeń były wspólne działania służb w terenie. Założony scenariusz przewidywał jak najszybsze odnalezienie osób, które zagubiły się w lesie - rolę "zaginionych" powierzono pozorantom. Jak podkreślają organizatorzy tylko taka forma ćwiczeń pozwala w praktyce wykorzystać specjalistyczny sprzęt, przećwiczyć różne scenariusze wspólnych działań poszukiwawczych, a także w pełni wykorzystać potencjał, jakim dysponują ratownicy i ich psy.

We wczorajszych ćwiczeniach udział wzięli również przedstawiciele Nadleśnictwa Lubliniec oraz Gminy Pawonków. Na zakończenie, w trakcie podsumowania wszyscy uczestnicy podkreślali, że tego typu, wspólne przedsięwzięcia są doskonałą okazją do sprawdzenia obowiązujących algorytmów dysponowania grupami ratowniczymi w trakcie prowadzenia działań poszukiwawczych koordynowanych przez Policję.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu