Budynek MOPS Lubliniec

MOPS Lubliniec przygotował diagnozę problemu przemocy na terenie miasta

8 października 2021, godz. 10:35
Udostępnij: Kopiuj link

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował „Diagnozę problemu przemocy na terenie miasta Lubliniec”. Ma ona pomóc w dostosowaniu działań Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy. 

Diagnoza została przygotowana w okresie pandemii koronawirusa. Jak uważa MOPS Lubliniec, „pandemia oraz związane z nią obostrzenia spowodowały niewątpliwie, że zjawisko przemocy domowej, w jej różnorodnych formach nasiliło się, choć często pozostaje ukryte za drzwiami”. 

Diagnoza została przeprowadzona zarówno wśród dorosłych mieszkańców Lublińca, jak i tych młodszych. W przypadku osób dorosłych wynika z niej, że 34% badanych osób zadeklarowało znajomość w swojej miejscowości osób, które doświadczają przemocy, 19% przyznało się, że doświadczyło przemocy, a 12% podało, że ją stosowało. W przypadku stosowania przemocy, najczęściej wskazywanym jej rodzajem okazała się przemoc psychiczna, na drugim miejscu fizyczna, a na trzecim zaniedbanie. Cyberprzemocy doświadczyło natomiast 42% dorosłych mieszkańców Lublińca.

Wyniki badań przeprowadzonych na uczniach lublinieckich szkół wskazują, że do doświadczenia przemocy przyznało się 52% badanych (co drugi uczeń). 56% uczniów zadeklarowało, że doznaje cyberprzemocy, a 48% przyznało, że przemoc występuje w ich szkole.

Zebrany materiał badawczy ma pomóc w dostosowaniu działań w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie do rzeczywistych problemów związanych z występowaniem przemocy zdiagnozowanych na terenie Lublińca. 

Szczegółowe informacje oraz dokładne wyniki badań można znaleźć na stronie MOPS Lubliniec.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu