MOPS Lubliniec przygotował diagnozę problemu przemocy na terenie miasta
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował „Diagnozę problemu przemocy na terenie miasta Lubliniec”. Ma ona pomóc w dostosowaniu działań Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy.
Diagnoza została przygotowana w okresie pandemii koronawirusa. Jak uważa MOPS Lubliniec, „pandemia oraz związane z nią obostrzenia spowodowały niewątpliwie, że zjawisko przemocy domowej, w jej różnorodnych formach nasiliło się, choć często pozostaje ukryte za drzwiami”.
Diagnoza została przeprowadzona zarówno wśród dorosłych mieszkańców Lublińca, jak i tych młodszych. W przypadku osób dorosłych wynika z niej, że 34% badanych osób zadeklarowało znajomość w swojej miejscowości osób, które doświadczają przemocy, 19% przyznało się, że doświadczyło przemocy, a 12% podało, że ją stosowało. W przypadku stosowania przemocy, najczęściej wskazywanym jej rodzajem okazała się przemoc psychiczna, na drugim miejscu fizyczna, a na trzecim zaniedbanie. Cyberprzemocy doświadczyło natomiast 42% dorosłych mieszkańców Lublińca.
Wyniki badań przeprowadzonych na uczniach lublinieckich szkół wskazują, że do doświadczenia przemocy przyznało się 52% badanych (co drugi uczeń). 56% uczniów zadeklarowało, że doznaje cyberprzemocy, a 48% przyznało, że przemoc występuje w ich szkole.
Zebrany materiał badawczy ma pomóc w dostosowaniu działań w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie do rzeczywistych problemów związanych z występowaniem przemocy zdiagnozowanych na terenie Lublińca.
Szczegółowe informacje oraz dokładne wyniki badań można znaleźć na stronie MOPS Lubliniec.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!