Dział zbiorów archiwalnych w Lubitece i MDK? Jest taka propozycja

Dział zbiorów archiwalnych w Lubitece i MDK? Jest taka propozycja

15 października 2021, godz. 12:14
Udostępnij: Kopiuj link

„Lubliniecka Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta i jego Mieszkańców” – interpelację z wnioskiem na stworzenie takiego działu złożył w imieniu „Forum Samorządu Lublinieckiego” radny Jan Springwald. Funkcją takiego miejsca miałoby być gromadzenie, archiwizowanie i udostępnianie zbiorów pamiątek.

Zgłoszone przez radnego zadanie miałoby polegać na stworzeniu w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej i w MDK Lubliniec warunków do gromadzenia, archiwizowania i udostępniania zbiorów zdjęć, filmów, nagrań audio, archiwalnych map, listów, wydawnictwa i pamiątek. Zbiory pochodziłyby od mieszkańców, którzy postanowiliby udostępnić zgromadzone przez siebie pamiątki. 

Projekt związany jest ze zbliżającym się 750-leciem miasta Lubliniec. W interpelacji radny Springwald pisze: „… jest to wspaniały projekt mający na celu zachowanie dziejów naszej Małej Ojczyzny, w której mieszkali ludzie różnych narodowości krzewiących różnorodność architektoniczną i kulturową.”

Na interpelację odpowiedział burmistrz Edward Maniura, który poinformował, że aktualnie nie ma możliwości wprowadzenia takiego zadania do projektu budżetu miasta na rok 2022. Powodem są duże koszty realizacji, a także sytuacja finansowa gminy Lubliniec. Propozycja miałaby zostać rozważona ponownie, „… gdy już wyjaśni się sprawa ewentualnego wzrostu zasilania finansowego wydatków bieżących dla samorządów oraz po ostatecznej ocenie skutków wprowadzenia takowych regulacji, a dotyczących w szczególności Polskiego Ładu” – czytamy w odpowiedzi.

Burmistrz podkreślił jednak, że Biblioteka posiada warunki do gromadzenia materiałów bibliotecznych, do których zalicza się: książki, czasopisma, materiały kartograficzne, ikonograficze, audiowizualne, dokumenty życia społecznego, rękopisy, starodruki. 

W odpowiedzi czytamy również, że kompromisowym rozwiązaniem byłoby powołanie osobnego stowarzyszenia, które będzie miało za zadanie utworzenie i prowadzenie punktu gromadzenia, archiwizowania i udostępniania zbiorów zdjęć, filmów, nagrań audio, listów, pamiątek itd., dotyczących historii miasta i jego mieszkańców.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu