Piknik Ekologiczny w Lubitece

Piknik Ekologiczny w Lubitece. Nie brakowało atrakcji [ZDJĘCIA]

20 marca 2024, godz. 7:58
inf. pras. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

Za nami Trzeci Rodzinny Piknik Ekologiczny. Odbył się on 16 marca w Lubitece. Nie zabrakło pozytywnych emocji i dobrej zabawy połączonej z edukacją. Organizatorami Pikniku byli: Urząd Miejski w Lublińcu, Ekodoradca, konsultant Czystego Powietrza i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy przy współpracy z Miejskim Domem Kultury oraz Zakładem Wodociągów i Usług Komunalnych.

Celem Pikniku było budowanie postaw proekologicznych wśród małych i dużych mieszkańców naszego miasta. Miał on za zadanie przypomnieć wszystkim o obowiązku opieki nad planetą i jej darami, ponieważ największym zagrożeniem dla przyrody są nie tyle ludzie, ile niewiedza i nieświadomość skutków działania. Dzięki poznaniu właściwych relacji pomiędzy człowiekiem a naturą, możemy nie tylko chronić środowisko i zadbać o czystą ziemię, ale przekazać ją naszym dzieciom, wnukom i prawnukom, by również one mogły wzrastać i żyć w zdrowym otoczeniu. 

Piknik otworzył Burmistrz Miasta Lublińca - Edward Maniura wraz z Przewodniczącym Rady Miasta - Gabrielem Podbiołem, zapraszając wszystkich zgromadzonych  na program artystyczny przygotowany przez dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1,  Przedszkola Miejskiego Nr 2, Przedszkola Miejskiego Nr 4 i z Przedszkola Miejskiego Nr 7, który nawiązywał do działań proekologicznych. 

Przedszkolaki występujące w swoim proekologicznym przedstawieniu

nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Podczas trwania Pikniku działało 13  stanowisk. Wydarzenie prowadziła konferansjerka - Katarzyna Suchara, która opisywała poszczególne stanowiska i zachęcała do udziału w proponowanych formach aktywności. 

Przez kilka godzin trwania Pikniku, uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością, zręcznością, pomysłowością, wiedzą, umiejętnościami plastycznymi i ogrodniczymi. Dostępne były warsztaty: sadzenia roślin antysmogowych i malowania doniczek, tworzenia świec z wosku pszczelego, kwiatów z wikliny, bomb nasiennych, eko-zwierzątek z włóczki i eko-biżuterii ze sznurków, malowania toreb i szydełkowania. Dzięki zajęciom z kodowania i programowania pt. „Moda ekologiczna”, najmłodsi  mogli sprawdzić, jak łączyć wiedzę o ekologii z techniką i dobrą zabawą. Można było również skorzystać z eko-gier: „Smogowa zagrywka” i „Eko Memo – Jakość powietrza” oraz uczestniczyć w spotkaniu edukacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”. Dużym powodzeniem cieszył się kącik kreatywny malowania twarzy. 

Uczestnicy pikniku uczestniczący w warsztatach robienia toreb

nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

Realizacja zadania przyczyniła się do poszerzenia wiedzy z zakresu ochrony środowiska – czystego powietrza. Uczestnicy uzyskali informacje o zasadach udziału w programie „Czyste Powietrze”, oferującym m.in.: dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, instalacje odnawialnych źródeł energii oraz szeroko pojęte termomodernizacje, a także o aktualnych programach dofinansowań do wymiany źródła ciepła, odnawialnych źródłach energii, dofinansowaniach do termomodernizacji i programach powiązanych, jak również ogólne porady ekologiczne.  Mieszkańcy poznali tajniki powietrza, grożące mu zanieczyszczenia i potrzebę jego ochrony oraz tajniki wiatru i różne sposoby pozyskania z niego energii, a także czym jest biomasa, jak można pozyskać z niej energię na różne sposoby i jak ważne jest, by jej nie marnować. 

Podczas wydarzenia można było również zwiedzić wystawę dr Justyny Kierat pt. „Przyroda w rysunkach”, która przedstawia fakty i ciekawostki z życia zwierząt, jak również zagadnienia związane z ochroną przyrody w lekkim komiksowym stylu. 

Uczestnicy pikniku zwiedzający wystawę komiksów Justyny Kierat

nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu

W czasie Pikniku odbyła się kampania promująca picie dostępnej w każdym domu wody pod hasłem „Pij kranówkę” w Lublińcu, która ma wymiar ekologiczny, bowiem każde 1000 l wody butelkowanej, to około 33 kg plastikowych odpadów. Jeśli możemy zaoszczędzić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla środowiska, to warto się nad tym zastanowić. Do picia wody z kranu zachęcali ci, którzy są już przekonani do jej jakości. Lubliniecka woda ma dobrą jakość i, co również istotne, jest dużo tańsza od wód butelkowanych. 

Największym powodzeniem,  zarówno wśród młodszych, jak i starszych, cieszyła się strefa darmowej waty cukrowej. Organizatorzy zadbali także o przekąski, które były dostępne dla wszystkich uczestników spotkania edukacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”, które odbyło się w czasie trwania Pikniku i było dofinansowane  z programu „Czyste Powietrze”. Dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom za zaangażowanie, wsparcie i pomoc przy organizacji „Trzeciego Rodzinnego Pikniku Ekologicznego". Dofinansowany w części ze środków Programu Life „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Galeria: III Rodzinny Piknik Ekologiczny

III Rodzinny Piknik Ekologiczny w Lubitece / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu III Rodzinny Piknik Ekologiczny w Lubitece / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu III Rodzinny Piknik Ekologiczny w Lubitece / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu III Rodzinny Piknik Ekologiczny w Lubitece / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu III Rodzinny Piknik Ekologiczny w Lubitece / zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu