Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Uwaga na dzikie zwierzęta podczas jazdy przez las – policja ostrzega

Uwaga na dzikie zwierzęta podczas jazdy przez las – policja ostrzega

22 października 2021, godz. 8:25
KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Lublinieccy policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy przez tereny, gdzie można się natknąć na dzikie zwierzęta. W ostatnim czasie na drogach powiatu lublinieckiego doszło do trzech zdarzeń z udziałem zwierzyny leśnej. Pamiętajmy, że zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach biegnących w okolicy lasów i pól uprawnych do niech przylegających. Nie wolno lekceważyć znaku drogowego A-18b, który ostrzega uczestników ruchu o możliwości napotkania na drodze lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie dzikich zwierząt. Pamiętajmy, że jadący ze znaczną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia takiej niespodziewanej przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta, zwolnijmy - to nam da większe szanse w chwili, gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany "gość".

Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni, na drogach powiatu lublinieckiego doszło do trzech kolizji spowodowanych wtargnięciem na drogę dzikiej zwierzyny. W środę 20 października, w godzinach wieczornych, na ulicy Asfaltowej w Woźnikach kierujący samochodem osobowym marki Toyota zderzył się z sarną, która nagle wbiegła na drogę. Do podobnych zdarzeń doszło również 21 października. Na polnym odcinku drogi prowadzącej z Molnej na Nowy Dwór oraz na DW 906 pomiędzy Koszęcinem a Strzebiniem. Na szczęście żaden z kierujących nie doznał obrażeń.

Pamiętajmy, by w okolicach terenów zalesionych i pól uprawnych zachować szczególną ostrożność na drogach, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby omijania, może wbiec wprost pod koła samochodu lub uderzyć w bok naszego pojazdu. Nie zapominajmy także o tym, że dzikie zwierzęta najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, jest duże prawdopodobieństwo, że za chwilę może pojawić się kolejne.

Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy o zdarzeniu poinformować służby dzwoniąc na numer alarmowy 112. Z uwagi na własne bezpieczeństwo nigdy nie powinniśmy dotykać rannego lub martwego zwierzęcia!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu