news

Kursy kryptowalut – jak się kształtują i od czego zależą?

19 listopada 2021, godz. 10:38
Materiał zewnętrzny, graf. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Kryptowaluty zadomowiły się w gospodarce już na dobre. W świadomości wielu osób są one tak samo realne, jak tradycyjny pieniądz. Często jednak nie zastanawiamy się, jak to się dzieje, że kryptowaluty kosztują tyle, ile kosztują i jakie mechanizmy za tym stoją. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jak kształtują się obecnie kursy kryptowalut i od czego one zależą.

Od czego zależą kursy kryptowalut?

Kursy kryptowalut zależne są od czynników rynkowych bardzo podobnych do tych, od których zależne są kursy walu tradycyjnych. Przede wszystkim kształtuje je więc zasada popytu i podaży. Im większe zainteresowanie kursami kryptowalut i im więcej ich na rynku, tym ceny będą wyższe. Można to obserwować bardzo dobrze w dzisiejszych czasach na przykładzie najstarszej i najpopularniejszej kryptowaluty – doskonale wszystkim znanego Bitcoina. Jego cena czasem rośnie, a czasem zalicza gwałtowne spadki, ale zasadniczo utrzymuje tendencję wzrostową, to znaczy, w skali czasu jego cena jest coraz wyższa. Świadczy to o tym, że generalnie zainteresowanie tą walutą i zaufanie do niej są również coraz wyższe.

Warto pamiętać o tym, że ze względu na swoją naturę, kryptowaluty są całkowicie odporne na inflację (nie można ich dodrukować, jak zwykłego pieniądza, a wzrost dostępnej ich ilości zależny jest tylko od dostępnej mocy obliczeniowej). W związku z tym zainteresowanie nimi jest swego rodzaju wskaźnikiem stabilności danej gospodarki. Kiedy ma się ona dobrze, więcej ludzi zainteresowanych jest różnorodnymi inwestycjami – również w kryptowaluty. Z drugiej jednak strony wysoka inflacja sprawia, że chętniej wybiera się możliwość przeprowadzania transakcji kryptowalutami. Wszystkie te czynniki przekładają się na wzrost zainteresowania walutami kryptograficznymi. Najłatwiej zmiany ich wartości prognozować przyglądając się dokładnie wskaźnikom takim, jak ilość transakcji na rynku przy pomocy kryptowalut i zainteresowanie nimi. Aktualne kursy dostępne są na: https://kursy-walut.info.pl/kursy-kryptowalut/

Należy pamiętać również o tym, że ze względu na to, że ilość użytkowników kryptowalut jest nieporównywalnie mniejsza, niż ilość użytkowników tradycyjnego pieniądza, to są one o wiele bardziej podatne na rynkowe wahania. Nagłe wzrosty i spadki wartości mogą więc często przybierać zaskakujące wartości, co nie zmienia faktu, że ogólna tendencja jest wzrostowa. Oprócz tego nie należy zapominać, że ilość dostępnych obecnie na rynku kryptowalut jest dość duża. Czasy, w których był to tylko Bitcoin i kilka alternatywnych kryptowalut dawno już minęły. Obecnie pojawiają się one w ekspresowym tempie. Nie wszystkim oczywiście się udaje i część będzie miała charakter efemeryczny – pojawią się, zyskają pewną wartość, po czym szybko ją stracą i znikną. Nie zmienia to faktu, że niektóre nowe kryptowaluty wydają się mieć obecnie dość stabilną pozycję.

Jak kształtują się kursy najpopularniejszych kryptrowalut?

Kurs dużych i znanych kryptowalut pozostaje od jakiegoś czasu dość stabilny i notuje się niewielki wzrost. Najdroższy pozostaje oczywiście Bitcoin, za którego trzeba zapłacić około 266 tys. złotych, a jego wartość wzrosła ostatnio o około jedną dziesiątą procenta. Na drugiej pozycji plasuje się niezmiennie Etshereum, którego wartość wzrosła o około pięć setnych procenta i wynosi obecnie niespełna dziewiętnaście tys. złotych. Warto na pewno zwrócić uwagę na kryptowaluty, które w przeciągu ostatnich tygodni zaliczyły duży wzrost. Są to na przykład waluty takie, jak Binance Coin, Dogecoin, Solana, czy Polkadot. Z całą pewnością inwestorzy, którzy zdecydowali się na zakup właśnie tych walut, zarobili na nich niemało. Obraz ten byłby niepełen, gdyby nie wskazać również kryptowalut, które zaliczyły spektakularne spadki. Należą do nich na przykład Cardano, Bitcoin Cash i Stellar. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mniej stabilnych kryptowalut wzrosty i spadki w krótkim okresie są jak najbardziej możliwie i nie muszą wcale świadczyć o pojawiających się większych tendencjach. Wielu inwestorów przyzwyczaiło się więc nie przykładać do nich wielkiej wagi.

Czy na kryptowalutach można dzisiaj zarobić?

Pytaniem, które z całą pewnością warto zadać, jest to, czy w dzisiejszych czasach można jeszcze na kryptowalutach zarobić. Wydaje się, że jak najbardziej tak. Gospodarka na świecie wydaje się coraz mniej stabilna, co z całą pewnością prowadzi do poszukiwania przez inwestorów nowych rozwiązań. Jednym z nich są kryptowaluty. Warto jednak wiedzieć, że inwestowanie w kryptowaluty ma również swoją ciemniejszą stronę. Żeby ktoś mógł zarobić, ktoś inny musi w tym samym czasie stracić. Do skutecznego inwestowania konieczny jest więc odpowiedni kapitał i umiejętności.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu