Liczne próby wyłudzenia danych przez SMS. Policja apeluje o ostrożność

Liczne próby wyłudzenia danych przez SMS. Policja apeluje o ostrożność

17 grudnia 2021, godz. 9:35
KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W okresie przedświątecznym oszuści nie odpuszczają i wykorzystują nasz pośpiech, nieuwagę, czy też niewiedzę. Przestępcy doskonale wiedzą, że wielu z nas zrobi przedświąteczne zakupy w Internecie, dlatego nagminnie rozsyłają na nasze telefony krótkie wiadomości tekstowe sms, informujące o wysłanej do nas przesyłce. Niestety pomimo wielu akcji informacyjnych, nadal wielu daje się złapać w sidła oszusta – informuje KPP w Lublińcu. 

Na pierwszy rzut oka otrzymany sms wydaje się wiarygodny – informuje o zmianie statusu przesyłki, podając się za firmę kurierską lub o umieszczeniu paczki w punkcie odbioru. Gdy mu się jednak bardziej przyjrzymy, nie dostrzeżemy znaków interpunkcyjnych, polskich liter, czasem występują też błędy ortograficzne. Kluczowym przy tego rodzaju oszustwie jest link dołączony do wiadomości (przykład: zdjęcie). Gdy w niego klikniemy, najczęściej jesteśmy zachęcani do pobrania aplikacji lub do kliknięcia w kolejne podejrzane linki - w ten sposób możemy nawet nieświadomie pobrać złośliwe oprogramowanie, które będzie śledziło każdy nasz ruch, w tym również podczas logowania do bankowości internetowej. Tym sposobem złodziej otrzyma dostęp do naszego konta.

Policja apeluje o szczególną ostrożność i niezwłoczne przekazywanie podejrzanej wiadomości zawierającej link do zespołu CERT Polska na numer 799 448 084 po to, by można było jak najszybciej zablokować do niej dostęp i uchronić inne osoby. Gdy zostanie zablokowana, użytkownik po kliknięciu w link otrzyma ostrzeżenie, że ta strona zawiera zagrożenie. Jeśli nie mamy pewności, czy wiadomość jest fałszywa, czy prawdziwa, skontaktujmy się bezpośrednio z nadawcą przesyłki i przewoźnikiem.

Komentarze

T
Ty 17 grudnia 2021, godz. 16:37
Zgłoś
Wy

Warto śledzić niebezpiecznik.pl na Twitterze. Tam można dowiedzieć się o najnowszych zagrożeniach i oszustwach.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu