Oficjalnie otwarto przebudowaną drogę Woźniki-Lubsza

Oficjalnie otwarto przebudowaną drogę Woźniki-Lubsza

20 grudnia 2021, godz. 9:42
Starostwo Powiatowe w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

W piątek 17 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie drogi powiatowej Woźniki – Lubsza. To trasa umożliwiająca dojazd do autostrady A1.

Przebudowa drogi, będącej łącznikiem z autostradą A1,  miała na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, poprawę komfortu jazdy i bezpieczeństwa pieszych. Pięciokilometrowy odcinek drogi został wyremontowany dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Lublińcu i gminy Woźniki, przy wsparciu finansowym pochodzącym z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Łączny koszt inwestycji to 4,6 mln złotych. Powiat lubliniecki i gmina Woźniki przeznaczyły na ten cel po niemal 254 tys. złotych, środki unijne to ponad 3 mln złotych, środki z budżetu państwa to ponad 922 tys. zł.

Prace trwały prawie rok. W ramach inwestycji  wykonano wzmocnienie konstrukcji jezdni poprzez wykonanie poszerzeń i wzmocnień miejsc o niewystarczającej nośności. Na całej szerokości drogi ułożone zostały dwie warstwy bitumiczne. W celu  skutecznego odprowadzenia wód opadowych z korony drogi wykonano 3665 m rowów oraz 135 m przepustów. Wykonano również kanalizację deszczową w miejscach, gdzie jej nie było i wyremontowano kanalizację już istniejącą.  Powstały również chodniki dla pieszych. Dokonano przebudowy wszystkich kolidujących z inwestycją sieci energetycznych i telekomunikacyjnych. Usunięto stare i zagrażające użytkownikom drzewa przydrożne. Wykonano też oznakowanie pionowe i poziome.

– To ważny dzień dla samorządów, zarówno Powiatu jak i gminy Woźniki, a przede wszystkim dla naszych mieszkańców – mówił starosta Joachim Smyła. Inwestycja mogła zostać zrealizowana dzięki bardzo dobrej współpracy Powiatu Lublinieckiego z gminą Woźniki i oczywiście dzięki środkom pochodzącym z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Na uroczystość przybyli: starosta Joachim Smyła, wicestarosta Tadeusz Konina, burmistrz Woźnik Michał Aloszko, wiceburmistrz Beata Bacior, radni Radu Powiatu: Alojzy Cichowski, Jarosław Kacorzyk, Ernest Pogoda, radni Rady Miasta i Gminy Woźniki oraz przedstawiciele wykonawcy - firmy Bitum Sp. z.o.o. 
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu