13.  Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała 2021 rok

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała 2021 rok

14 stycznia 2022, godz. 12:23
13. ŚBOT
Udostępnij: Kopiuj link

W 2021 roku żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zwalniali tempa. Pandemia koronawirusa wciąż kreowała nowe zadania, jednak jednym z największych wyzwań w tym roku okazało się wspieranie innych służb mundurowych na granicy polsko – białoruskiej. 

Śląscy terytorialsi w ramach „Trwałej odporności” wspierali szpitale i placówki medyczne, a także działania funkcjonariuszy Policji, mając na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i tym samym zminimalizowania ryzyka zakażenia i liczby chorych – Policja i żołnierze 13. Brygady odbyli razem prawie 20 tysięcy patroli. W związku z działaniami związanymi z  pandemią, w całym roku 2021 żołnierze 13ŚBOT pobrali aż 105 tysięcy wymazów. 

Konflikt na granicy zaangażował Straż Graniczną, Policję i Wojska Operacyjne. Podczas operacji pod kryptonimem „Silne wsparcie” żołnierze 13ŚBOT wykorzystywali bezzałogowe statki powietrzne, wystawiali patrole, posterunki obserwacyjne oraz punkty kontrolne. Wyposażeni w sprzęt termowizyjny i noktowizyjny patrolowali obszar przygraniczny i będą kontynuować podjęte działania również w nowym roku. Mimo różnych mundurów, wszystkie służby łączy ta sama biało – czerwona flaga. Ich wspólnym celem jest ochrona wschodniej granicy Polski i zapewnienie bezpieczeństwa ojczyźnie. 

- Każdy z nas wiedział na co się decyduje wypowiadając słowa Roty Przysięgi Wojskowej. Żołnierzem się jest, a nie bywa. To zaszczyt móc służyć Ojczyźnie, rodzina bardzo mnie wspiera i wie jakie to dla mnie ważne – mówi kpr. Karol Świerad ze 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu.

Lokalna społeczność codziennie pokazuje żołnierzom swoją wdzięczność za ich służbę. Do śląskich terytorialsów wciąż napływa wiele kartek z podziękowaniami od dzieci, które motywują w ciężkich momentach służby. 

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, w 2021 roku odbyło się 99 szkoleń rotacyjnych, liczne szkolenia GPR K-9, która przygotowywała się do szkolenia innych brygad w kolejnym roku, a także wiele szkoleń w ramach współpracy z innymi jednostkami, między innymi z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. W poprzednim roku dzięki dziewięciu szkoleniom podstawowym i wyrównawczym zwiększył się stan osobowy 13. Brygady - obecnie służy w niej 1505 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. 

W przeciągu minionego roku terytorialsi z 13ŚBOT wspierali lokalną społeczność przez współpracę m. in. z fundacją „Wolne Miejsce”. Dzięki ich zaangażowaniu w Wielkanoc oraz Wigilię samotni i biedni mieszkańcy Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymali ciepły posiłek. 

- Co roku chętnie włączamy się w tą akcję, by dać trochę ciepła każdemu potrzebującemu. Taka właśnie jest nasza misja, pomoc lokalnej społeczności – mówi Anna Bargiel, koordynator przedsięwzięcia z ramienia 13ŚBOT.

Żołnierze nie zapominali również o dzieleniu się sobą w dosłownym tego słowa znaczeniu – w 2021 roku oddali ponad 700l krwi. 

Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2021 roku było wręczenie Sztandaru Wojskowego. Sztandar jest widocznym znakiem Państwa Polskiego, symbolem najwyższych wartości ducha i ciała, których Polska Wymaga od swoich obywateli. Sztandar Wojskowy spaja najwyższe wartości żołnierzy i nadaje służbie wojskowej najgłębszy obywatelski i patriotyczny wymiar. Niedługo potem, na ręce Dowódcy – płk. Tomasza Białasa została także wręczona Chorągiew Wojska Polskiego.

Galeria: 13. ŚBOT podsumowała 2021 rok

fot. 13. ŚBOT fot. 13. ŚBOT fot. 13. ŚBOT fot. 13. ŚBOT
Zobacz całą galerię

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu