13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowała 2021 rok
W 2021 roku żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zwalniali tempa. Pandemia koronawirusa wciąż kreowała nowe zadania, jednak jednym z największych wyzwań w tym roku okazało się wspieranie innych służb mundurowych na granicy polsko – białoruskiej.
Śląscy terytorialsi w ramach „Trwałej odporności” wspierali szpitale i placówki medyczne, a także działania funkcjonariuszy Policji, mając na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i tym samym zminimalizowania ryzyka zakażenia i liczby chorych – Policja i żołnierze 13. Brygady odbyli razem prawie 20 tysięcy patroli. W związku z działaniami związanymi z pandemią, w całym roku 2021 żołnierze 13ŚBOT pobrali aż 105 tysięcy wymazów.
Konflikt na granicy zaangażował Straż Graniczną, Policję i Wojska Operacyjne. Podczas operacji pod kryptonimem „Silne wsparcie” żołnierze 13ŚBOT wykorzystywali bezzałogowe statki powietrzne, wystawiali patrole, posterunki obserwacyjne oraz punkty kontrolne. Wyposażeni w sprzęt termowizyjny i noktowizyjny patrolowali obszar przygraniczny i będą kontynuować podjęte działania również w nowym roku. Mimo różnych mundurów, wszystkie służby łączy ta sama biało – czerwona flaga. Ich wspólnym celem jest ochrona wschodniej granicy Polski i zapewnienie bezpieczeństwa ojczyźnie.
- Każdy z nas wiedział na co się decyduje wypowiadając słowa Roty Przysięgi Wojskowej. Żołnierzem się jest, a nie bywa. To zaszczyt móc służyć Ojczyźnie, rodzina bardzo mnie wspiera i wie jakie to dla mnie ważne – mówi kpr. Karol Świerad ze 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu.
Lokalna społeczność codziennie pokazuje żołnierzom swoją wdzięczność za ich służbę. Do śląskich terytorialsów wciąż napływa wiele kartek z podziękowaniami od dzieci, które motywują w ciężkich momentach służby.
Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, w 2021 roku odbyło się 99 szkoleń rotacyjnych, liczne szkolenia GPR K-9, która przygotowywała się do szkolenia innych brygad w kolejnym roku, a także wiele szkoleń w ramach współpracy z innymi jednostkami, między innymi z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. W poprzednim roku dzięki dziewięciu szkoleniom podstawowym i wyrównawczym zwiększył się stan osobowy 13. Brygady - obecnie służy w niej 1505 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.
W przeciągu minionego roku terytorialsi z 13ŚBOT wspierali lokalną społeczność przez współpracę m. in. z fundacją „Wolne Miejsce”. Dzięki ich zaangażowaniu w Wielkanoc oraz Wigilię samotni i biedni mieszkańcy Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymali ciepły posiłek.
- Co roku chętnie włączamy się w tą akcję, by dać trochę ciepła każdemu potrzebującemu. Taka właśnie jest nasza misja, pomoc lokalnej społeczności – mówi Anna Bargiel, koordynator przedsięwzięcia z ramienia 13ŚBOT.
Żołnierze nie zapominali również o dzieleniu się sobą w dosłownym tego słowa znaczeniu – w 2021 roku oddali ponad 700l krwi.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w 2021 roku było wręczenie Sztandaru Wojskowego. Sztandar jest widocznym znakiem Państwa Polskiego, symbolem najwyższych wartości ducha i ciała, których Polska Wymaga od swoich obywateli. Sztandar Wojskowy spaja najwyższe wartości żołnierzy i nadaje służbie wojskowej najgłębszy obywatelski i patriotyczny wymiar. Niedługo potem, na ręce Dowódcy – płk. Tomasza Białasa została także wręczona Chorągiew Wojska Polskiego.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!