Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Delegacja z Wrocławia odwiedziła Lubliniec. Powodem spotkania była Edyta Stein

Delegacja z Wrocławia odwiedziła Lubliniec. Tematem spotkania była Edyta Stein

4 lutego 2022, godz. 8:55
fot. Anna Jonczyk-Drzymała/Facebook
Udostępnij: Kopiuj link

Rok 2022 został ustanowiony przez Wrocław Rokiem Edyty Stein. Współorganizatorzy obchodów postanowili odwiedzić Lubliniec – miasto, w którym pamięć o tej wyjątkowej postaci również jest pielęgnowana.

O spotkaniu poinformowała w mediach społecznościowych zastępca burmistrza Lublińca Anna Jonczyk-Drzymała. Spotkanie z przedstawicielami ośrodka „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia odbyło się 2 lutego w Urzędzie Miejskim w Lublińcu. Nasze miasto zostało zaproszone do włączenia się w cykl wydarzeń artystycznych i naukowych. 

Delegację z Wrocławia reprezentowali: Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, pełniący również funkcję pełnomocnika prezydenta Wrocławia ds. obchodów Roku Edyty Stein, Marek Kosendiak i Joanna Hajłasz - zespół Działu Przedsięwzięć Instytucjonalnych Centrum Historii „Zajezdnia”, a także Andrzej Kosendiak - dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Joanna Bogdańska, producentka i managerka z NFM.

- Zintensyfikowanie wydarzeń w ramach obchodów nastąpi w sierpniu i październiku br. Te związane z 80. rocznicą śmierci w Auschwitz – 9 sierpnia odbędą się na terenie obozu koncentracyjnego oraz we Wrocławiu. W sierpniu też w kilku miastach, m.in. Paryżu, Kolonii, holenderskim Echt, ale także w Lublińcu (w dniu 7 sierpnia) odbędą się koncerty zatytułowane „Gwiazda Europy” dla uczczenia patronki kontynentu. W tym okresie planujemy również zorganizować Tydzień Edyty Stein, w trakcie którego odbywać się będą inne wydarzenia artystyczne dedykowane naszej patronce – napisała Anna Jonczyk-Drzymała.

Według zapowiedzi, Lubliniec również planuje włączyć się w obchody Roku Edyty Stein organizowanego przez miasto Wrocław:

- Miejski Dom Kultury chciałby zaprezentować wrocławianom spektakl plenerowy Teatru po Pracy „Alejchem Szalom”, Lubiteka - wystawę grafik Hansa-Joachima Uthke „Edyta Stein” oraz spotkanie autorskie z Marią Dziuk. Państwowa Szkoła Muzyczna w Lublińcu planuje koncert muzyki chrześcijańskiej i żydowskiej w wykonaniu nauczycieli i starszych uczniów, natomiast Zespół Szkół im. Św. Edyty Stein odtworzenie filmu o Edycie Stein pt. Edyta Stein - patronka Europy patronką Lublińca”, który 12 maja 2012 roku, podczas finałowej gali XXVII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2012”, otrzymał Grand Prix – dodaje zastępca burmistrza.

Dodatkowo, burmistrz Edward Maniura otrzymał zaproszenie prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka do udziału w Komitecie Honorowym obchodów Roku Edyty Stein. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu