Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego. Jak przygotować dziecko na spotkanie z dentystą?

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego. Jak przygotować dziecko na spotkanie z dentystą?

22 lutego 2022, godz. 12:38
Udostępnij: Kopiuj link

Z pewnością wielu dorosłym wizyta w gabinecie dentystycznym kojarzy się z nieprzyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Jednak spotkania ze stomatologiem dziecięcym wcale nie muszą być przykrym przeżyciem dla dziecka i rodziców. Wszystko zależy od odpowiedniego nastawienia i przygotowania. Dzięki nim maluch nie będzie obawiał się kolejnych wizyt w przyszłości. Kiedy udać się z pociechą na pierwszą konsultację do dentysty? Co zrobić, by dziecko nie bało się gabinetu? Podpowiadamy.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza konsultacja u stomatologa dziecięcego?

Przychodzi taki moment kiedy ząbki naszego dziecka powinien zobaczyć stomatolog dziecięcy - Warszawa to lokalizacja, w której bez problemu znajdziemy profesjonalny gabinet dostosowany do najmłodszych pacjentów. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się wtedy, gdy u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki. Jest to czas między 6. a 8. miesiącem życia. Wówczas dentysta sprawdza ogólny stan jamy ustnej malucha i kontroluje wyrżnięte już ząbki. Dodatkowo omawiane są wszelkie wątpliwości dotyczące ząbkowania, kwestie związane z poprawnym dbaniem o higienę i zapobieganiem rozwijania się poważnych chorób uzębienia. Warto skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym także w przypadku późnego ząbkowania. Brak pojawienia się zębów do 12. miesiąca życia może być oznaką poważnych zaburzeń, dlatego nie powinno się go lekceważyć.

Wizyta adaptacyjna - co to takiego?

Wizyta adaptacyjna to spotkanie ze stomatologiem dziecięcym, podczas którego maluch ma okazję zapoznać się z wyposażeniem gabinetu i specyfiką pracy dentysty. Spotkanie adaptacyjne powinno zostać przeprowadzone wspólnie z rodzicami podczas którejś z kolei konsultacji, najlepiej wtedy, gdy maluch jest bardziej zainteresowany miejscem, w którym się znajduje, czyli około 1. roku życia.

Głównym celem adaptacji jest zminimalizowanie lęku dziecka przed kolejnymi wizytami. Dzięki niej dziecko dokładnie wie, czego może się spodziewać, a co za tym idzie - przestaje się bać. Co więcej, z doświadczenia wielu stomatologów dziecięcych z Warszawy wynika, że tego rodzaju wizyta jest również bardzo ważnym etapem budowania przyjaznej relacji między maluchem, rodzicami i lekarzem.

Jak przebiega wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna w towarzystwie stomatologa dziecięcego i rodziców powinna przyjmować formę zabawy, bez wykonywania jakichkolwiek zabiegów leczniczych. Podczas jej trwania dentysta opowiada o wyposażeniu swojego gabinetu oraz przeznaczeniu znajdujących się tu urządzeń i akcesoriów. Zwieńczeniem spotkania adaptacyjnego jest zazwyczaj przegląd jamy ustnej dziecka. Cały proces zapoznawania się z gabinetem odbywa się w przyjaznej atmosferze, na poziomie dostosowanym do wieku malucha.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu