Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego. Jak przygotować dziecko na spotkanie z dentystą?
Z pewnością wielu dorosłym wizyta w gabinecie dentystycznym kojarzy się z nieprzyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Jednak spotkania ze stomatologiem dziecięcym wcale nie muszą być przykrym przeżyciem dla dziecka i rodziców. Wszystko zależy od odpowiedniego nastawienia i przygotowania. Dzięki nim maluch nie będzie obawiał się kolejnych wizyt w przyszłości. Kiedy udać się z pociechą na pierwszą konsultację do dentysty? Co zrobić, by dziecko nie bało się gabinetu? Podpowiadamy.
Kiedy powinna odbyć się pierwsza konsultacja u stomatologa dziecięcego?
Przychodzi taki moment kiedy ząbki naszego dziecka powinien zobaczyć stomatolog dziecięcy - Warszawa to lokalizacja, w której bez problemu znajdziemy profesjonalny gabinet dostosowany do najmłodszych pacjentów. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się wtedy, gdy u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki. Jest to czas między 6. a 8. miesiącem życia. Wówczas dentysta sprawdza ogólny stan jamy ustnej malucha i kontroluje wyrżnięte już ząbki. Dodatkowo omawiane są wszelkie wątpliwości dotyczące ząbkowania, kwestie związane z poprawnym dbaniem o higienę i zapobieganiem rozwijania się poważnych chorób uzębienia. Warto skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym także w przypadku późnego ząbkowania. Brak pojawienia się zębów do 12. miesiąca życia może być oznaką poważnych zaburzeń, dlatego nie powinno się go lekceważyć.
Wizyta adaptacyjna - co to takiego?
Wizyta adaptacyjna to spotkanie ze stomatologiem dziecięcym, podczas którego maluch ma okazję zapoznać się z wyposażeniem gabinetu i specyfiką pracy dentysty. Spotkanie adaptacyjne powinno zostać przeprowadzone wspólnie z rodzicami podczas którejś z kolei konsultacji, najlepiej wtedy, gdy maluch jest bardziej zainteresowany miejscem, w którym się znajduje, czyli około 1. roku życia.
Głównym celem adaptacji jest zminimalizowanie lęku dziecka przed kolejnymi wizytami. Dzięki niej dziecko dokładnie wie, czego może się spodziewać, a co za tym idzie - przestaje się bać. Co więcej, z doświadczenia wielu stomatologów dziecięcych z Warszawy wynika, że tego rodzaju wizyta jest również bardzo ważnym etapem budowania przyjaznej relacji między maluchem, rodzicami i lekarzem.
Jak przebiega wizyta adaptacyjna?
Wizyta adaptacyjna w towarzystwie stomatologa dziecięcego i rodziców powinna przyjmować formę zabawy, bez wykonywania jakichkolwiek zabiegów leczniczych. Podczas jej trwania dentysta opowiada o wyposażeniu swojego gabinetu oraz przeznaczeniu znajdujących się tu urządzeń i akcesoriów. Zwieńczeniem spotkania adaptacyjnego jest zazwyczaj przegląd jamy ustnej dziecka. Cały proces zapoznawania się z gabinetem odbywa się w przyjaznej atmosferze, na poziomie dostosowanym do wieku malucha.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!