Budowa, zakup domu, a może myślisz o kupie mieszkania w bliźniaku?

Budowa, zakup domu, a może myślisz o kupie mieszkania w bliźniaku?

25 kwietnia 2022, godz. 8:00
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Na przestrzeni ostatniego roku wszyscy możemy zauważyć niestabilność cen materiałów budowlanych. Pociągnęło to również za sobą wzrost cen robocizny, usług transportowych oraz działek i nieruchomości. Najmocniej, niestety te zmiany odczuli inwestorzy będący w trakcie realizacji swojego wymarzonego domu, gdy mając przeznaczoną odpowiednią kwotę na wybudowanie domu, okazało się iż w wielu przypadkach będzie niewystarczająca. Na szczęście dla tych którzy stoją jeszcze przed decyzją o budowie domu, są jeszcze wyjścia alternatywne.

BUDOWA DOMU - PRZEANALIZUJ ZA I PRZECIW

Podejmując decyzję o budowie domu, musimy być przygotowani na wiele ewentualności koniecznych do zrealizowania, nim wbijemy przysłowiową łopatę. Pierwszym krokiem może okazać się wybór działki, który z natury nie jest dość łatwy. Jeżeli zdarzy się, że działkę już posiadamy, to musimy przejść przez pracę dokumentacyjną, czyli wybrać odpowiedni projekt typowy(lub zlecić wykonanie indywidualnego) , wykonać adaptację projektu do działki, i uzyskać pozwolenie na budowę. Tutaj warto sobie przyjąć na ten etap kilka miesięcy, oraz pewną sumę gotówki. Następnym krokiem będzie wybór odpowiedniej firmy, która zrealizuje dla Nas dom, lub decyzja o budowie systemem gospodarczym - wtedy ,musimy sami wraz z najbliższymi zaangażować się w proces budowlany, co może nas narazić na pewne uchybienia lub koszty, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Rozpoczynając inwestycję w chwili obecnej, niestety każdy z inwestorów musi być przygotowany na mocne wahania w cenach materiałów budowlanych oraz robocizny. Rynek surowców potrzebnych do budowy domu, wykazuje się znaczną niestabilnością i zmiennością. Podwyżki, niekiedy bardzo drastyczne obserwujemy z częstotliwością czasami kilka razy na miesiąc. Do głównych materiałów objętych znacznymi podwyżkami należą: stal zbrojeniowa, drewno, styropiany, wełny, pustaki, beton konstrukcyjny. Realizując inwestycję z mocnym swoim zaangażowaniem, na pewno wartością dodaną pozostanie satysfakcja, gdy ukończymy budowę i wprowadzimy się do własnego domu. 

MIESZKANIE W BLIŹNIAKU ALTERNATYWĄ DLA BUDOWY DOMU

Świetną alternatywą dla ryzyka budowy własnego domu, może być zakup domu gotowego. Oczywistą rzeczą jest, że wraz z wzrostem cen materiałów budowlanych wzrosły również ceny gotowych nieruchomości, dlatego może okazać się że nie stać Nas na zakup gotowego domu z działką w wymarzonej okolicy. Jednak istnieje jeszcze korzystniejsze wyjście, a mianowicie zakup domu bliźniaka w Poznaniu. Inwestycje bliźniacze na ogół są bardzo korzystne, i są wspólnym mianownikiem dla własnego domu lub mieszkania. Doświadczamy komfortu mieszkania w własnym domu, najczęściej mamy do dyspozycji również działkę , co prawda często o niewielkich rozmiarach, ale dzięki temu jest ekonomiczna w utrzymaniu. Jeżeli chodzi o sąsiedztwo, jest ono znacznie uboższe jak w mieszkaniu w bloku, i może się nawet okazać dobrym towarzystwem do wspólnego weekendowania. Koszty utrzymania mieszkania w bliźniaku, również są niższe jeżeli w domu, a mamy za tą cenę swoją prywatność. To co jest najważniejsze, to zrealizowana inwestycja - czyli od początku wiemy ile nas mieszkanie będzie kosztować, więc możemy rozplanować odpowiednio swój budżet planując meblowanie domu. Jeżeli chodzi o ceny domów bliźniaków w Poznaniu, na pewno okażą się znacznie niższe niż ceny pojedynczych domów z działką. Uwarunkowania cenowe, pozwolą na zakup mieszkania  w bliźniaku rodzinom/osobom nawet o niższej zdolności kredytowej. Pamiętajmy również o zaoszczędzonym czasie, ewentualnych kłopotach z realizacją itp. - pozostaje Nam najprzyjemniejsza część czyli urządzenie domu. 

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu