Budowa, zakup domu, a może myślisz o kupie mieszkania w bliźniaku?

Budowa, zakup domu, a może myślisz o kupie mieszkania w bliźniaku?

25.04.2022 8:00
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Czytanie treści strony dostępne

Na przestrzeni ostatniego roku wszyscy możemy zauważyć niestabilność cen materiałów budowlanych. Pociągnęło to również za sobą wzrost cen robocizny, usług transportowych oraz działek i nieruchomości. Najmocniej, niestety te zmiany odczuli inwestorzy będący w trakcie realizacji swojego wymarzonego domu, gdy mając przeznaczoną odpowiednią kwotę na wybudowanie domu, okazało się iż w wielu przypadkach będzie niewystarczająca. Na szczęście dla tych którzy stoją jeszcze przed decyzją o budowie domu, są jeszcze wyjścia alternatywne.

BUDOWA DOMU - PRZEANALIZUJ ZA I PRZECIW

Podejmując decyzję o budowie domu, musimy być przygotowani na wiele ewentualności koniecznych do zrealizowania, nim wbijemy przysłowiową łopatę. Pierwszym krokiem może okazać się wybór działki, który z natury nie jest dość łatwy. Jeżeli zdarzy się, że działkę już posiadamy, to musimy przejść przez pracę dokumentacyjną, czyli wybrać odpowiedni projekt typowy(lub zlecić wykonanie indywidualnego) , wykonać adaptację projektu do działki, i uzyskać pozwolenie na budowę. Tutaj warto sobie przyjąć na ten etap kilka miesięcy, oraz pewną sumę gotówki. Następnym krokiem będzie wybór odpowiedniej firmy, która zrealizuje dla Nas dom, lub decyzja o budowie systemem gospodarczym - wtedy ,musimy sami wraz z najbliższymi zaangażować się w proces budowlany, co może nas narazić na pewne uchybienia lub koszty, jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Rozpoczynając inwestycję w chwili obecnej, niestety każdy z inwestorów musi być przygotowany na mocne wahania w cenach materiałów budowlanych oraz robocizny. Rynek surowców potrzebnych do budowy domu, wykazuje się znaczną niestabilnością i zmiennością. Podwyżki, niekiedy bardzo drastyczne obserwujemy z częstotliwością czasami kilka razy na miesiąc. Do głównych materiałów objętych znacznymi podwyżkami należą: stal zbrojeniowa, drewno, styropiany, wełny, pustaki, beton konstrukcyjny. Realizując inwestycję z mocnym swoim zaangażowaniem, na pewno wartością dodaną pozostanie satysfakcja, gdy ukończymy budowę i wprowadzimy się do własnego domu. 

MIESZKANIE W BLIŹNIAKU ALTERNATYWĄ DLA BUDOWY DOMU

Świetną alternatywą dla ryzyka budowy własnego domu, może być zakup domu gotowego. Oczywistą rzeczą jest, że wraz z wzrostem cen materiałów budowlanych wzrosły również ceny gotowych nieruchomości, dlatego może okazać się że nie stać Nas na zakup gotowego domu z działką w wymarzonej okolicy. Jednak istnieje jeszcze korzystniejsze wyjście, a mianowicie zakup domu bliźniaka w Poznaniu. Inwestycje bliźniacze na ogół są bardzo korzystne, i są wspólnym mianownikiem dla własnego domu lub mieszkania. Doświadczamy komfortu mieszkania w własnym domu, najczęściej mamy do dyspozycji również działkę , co prawda często o niewielkich rozmiarach, ale dzięki temu jest ekonomiczna w utrzymaniu. Jeżeli chodzi o sąsiedztwo, jest ono znacznie uboższe jak w mieszkaniu w bloku, i może się nawet okazać dobrym towarzystwem do wspólnego weekendowania. Koszty utrzymania mieszkania w bliźniaku, również są niższe jeżeli w domu, a mamy za tą cenę swoją prywatność. To co jest najważniejsze, to zrealizowana inwestycja - czyli od początku wiemy ile nas mieszkanie będzie kosztować, więc możemy rozplanować odpowiednio swój budżet planując meblowanie domu. Jeżeli chodzi o ceny domów bliźniaków w Poznaniu, na pewno okażą się znacznie niższe niż ceny pojedynczych domów z działką. Uwarunkowania cenowe, pozwolą na zakup mieszkania  w bliźniaku rodzinom/osobom nawet o niższej zdolności kredytowej. Pamiętajmy również o zaoszczędzonym czasie, ewentualnych kłopotach z realizacją itp. - pozostaje Nam najprzyjemniejsza część czyli urządzenie domu. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu