Mikrofony gamingowe - jak wybrać najlepszy?

Mikrofony gamingowe - jak wybrać najlepszy?

25 kwietnia 2022, godz. 8:40
Materiał zewnętrzny, fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Wybierając mikrofon do grania w gry mamy bardzo wiele opcji, z których możemy skorzystać. Urządzenie może być elementem wbudowanym w słuchawki, a możemy także zdecydować się na samodzielny model. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu gamingowego? Jakie urządzenie sprawdzi się do rozmawiania podczas rozgrywki, nagrywania i streamowania gier, a także po prostu komunikacji z innymi osobami?

1. Mikrofony gamingowe - jak wpływają na rozgrywkę?
2. Mikrofon gamingowy - czym powinien się charakteryzować?
3. Mikrofony dynamiczne a mikrofony pojemnościowe - czym się różnią?
4. Mikrofon w headsecie czy osobno - która opcja jest lepsza?
5. O czym pamiętać przy zakupie mikrofonu?

Mikrofony gamingowe - jak wpływają na rozgrywkę?

Nie da się ukryć, że granie w gry jest bardzo angażującą formą rozrywki. Jeżeli wybieramy tytuły multiplayer lub po prostu chcemy podczas zabawy rozmawiać ze znajomymi, zaopatrzenie się w dobrej jakości mikrofon jest bardzo istotne. W innym wypadku możemy mieć trudność w porozumieniu się z członkami naszego zespołu, a nasz przekaz może zostać niezrozumiany lub też całkiem pominięty. Co więcej, drogi mikrofon nie zawsze jest jednoznaczny z wysoką jakością przekazywanego dźwięku, w związku z czym zamiast portfelem, lepiej przy okazji zakupu kierować się specyfikacją upatrzonego przez nas sprzętu.

Mikrofon gamingowy - czym powinien się charakteryzować?

W wyborze mikrofonu do gier pomoże nam przede wszystkim precyzyjne określenie tego, czego od niego oczekujemy. Musi on przenosić nasz głos czysto, wyraźnie i bez żadnych zakłóceń ani szumów w tle. Jeżeli chcemy, aby był on odrębnym urządzeniem, warto zastanowić się czy chcemy modelu na kabel, czy takiego niewymagającego dodatkowego zasilania. W sytuacji, gdy wybierzemy opcję przewodową należy również pamiętać o tym, by przewód był dość długi oraz dopasowany do naszego stanowiska, jak na przykład mikrofon Tracer USB. Warto również sprawdzić, z jakiej odległości urządzenie zbiera dźwięk - podczas rozgrywki niekoniecznie będziemy pamiętać o tym, aby się do niego nachylić.

Mikrofony dynamiczne a mikrofony pojemnościowe - czym się różnią?

Podstawowym podziałem, z jakim zetkniemy się przy zakupie, jest rozróżnienie na modele pojemnościowe oraz dynamiczne. Mikrofon dynamiczny cechuje się mniejszą czułością, ale za to lepiej przenosi głośniejsze dźwięki. Z tego powodu jest dość często wykorzystywany przez artystów do występów na scenie, gdzie to, jak donośny będzie głos jest bardzo istotne. Takie urządzenie będzie również mniej podatne na sprzężenia i zakłócenia dźwiękowe. Mikrofon pojemnościowy z kolei jest dużo bardziej dokładny. Ma większe pasmo przenoszenia, dzięki czemu wychwytuje nawet bardzo subtelne, ciche dźwięki z całego otoczenia. Ma to niestety swoje wady, bo o ile nasz głos będzie bardzo wyraźny, tak przyjdzie nam uważać na to, by urządzenie nie przeniosło również dźwięku naszego oddechu, przełknięcia śliny czy szumów z otoczenia.

Mikrofon w headsecie czy osobno - która opcja jest lepsza?

Bardzo popularnym wyborem wśród osób grających w gry jest zakup headsetu, czyli słuchawek połączonych z mikrofonem w jedno urządzenie. Dla przeciętnego gracza jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie zajmuje wiele miejsca i nie musimy trzymać przed sobą kolejnego urządzenia, które ogranicza nam często ruchy. Jeżeli jednak chcemy lepszej jakości, zajmujemy się streamowaniem rozgrywki lub po prostu wbudowany mikrofon nam nie wystarcza, model podłączany oddzielnie, jak na przykład mikrofon gamingowy HyperX, będzie dla nas lepszym wyborem. O ile headset jest rozwiązaniem kompaktowym, łatwiejszym w transporcie i zajmującym mniej przestrzeni, o tyle z mikrofonem stacjonarnym będzie nas lepiej słychać ze względu na lepiej przechwytywane fale dźwiękowe. Znajdzie on także wiele innych zastosowań, niż tylko sama rozrywka.

O czym pamiętać przy zakupie mikrofonu?

Wybierając mikrofon HyperX lub inny musimy przede wszystkim pamiętać o tym, jak działa mikrofon danego rodzaju oraz czy będzie on dla nas odpowiednim modelem. Mikrofony dynamiczne lepiej sprawdzą się podczas gier, ponieważ pozwolą nam na wycięcie niepożądanych dźwięków z tła, co ułatwi czystą i zrozumiałą komunikację. Z kolei mikrofony pojemnościowe lepiej wypadną u osób, dla których gaming to tylko jedna z wielu rzeczy, do jakich wykorzystują urządzenie. Taki model wymaga dokładniejszego ustawienia, jednak będzie bardziej uniwersalny i umożliwi nam też tworzenie profesjonalnych materiałów video czy podcastów. Ostatnią rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest sposób podłączania sprzętu do komputera. Najpopularniejszą opcją jest złącze USB, jednak nie musi być ono regułą - dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, upewnijmy się że będziemy w stanie z niego swobodnie korzystać.

Istnieje wiele różnych mikrofonów gamingowych, które pozwolą nam w pełni cieszyć się rozrywką. Mamy do dyspozycji opcje bezprzewodowe, na kabel, w statywie i łączone ze słuchawkami. Wybór odpowiedniego powinien być podyktowany nie tylko specyfikacją techniczną danego urządzenia, ale również naszymi osobistymi preferencjami - dzięki temu będzie się nam z niego wygodnie korzystało.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu