Sterowanie domem z telefonu i inne rozwiązania przydatne w smart home

Sterowanie domem z telefonu i inne rozwiązania przydatne w smart home

9 maja 2022, godz. 10:57
Źródło zdjęć: Adobe Stock
Udostępnij: Kopiuj link

Inteligentne gniazdko, system BMS, system zarządzania energią w inteligentnym domu i wiele więcej – wszystkie rozwiązania smart home mają swoje znaczenie i zastosowanie. Które z nich warto wykorzystać, by zapewnić sobie wygodną obsługę inteligentnych urządzeń i redukcję zużycia energii?

Co to jest inteligentny dom?

Na początek warto przyjrzeć się nieco bliżej samej idei smart home. Inteligentny dom to budynek, w którym funkcjonują liczne zaawansowane rozwiązania technologiczne – przede wszystkim różne czujniki i detektory połączone z centralnym systemem zarządzania. Rozwiązania smart home obejmują również m.in. sprzęty AGD smart, na przykład lodówki czy kuchenki, systemy alarmowe, inteligentne oświetlenie domu czy urządzenia służące do kontroli temperatury w pomieszczeniach. Automatyka domowa odgrywa tutaj kluczową rolę, stanowiąc wraz z produktami IoT („Internet of Things” – internet rzeczy; koncepcja zakładająca komunikację pomiędzy różnymi sprzętami) podstawę wszystkich systemów smart home.

Ze względu na możliwości, jakie oferuje taka instalacja, inteligentny dom to rozwiązanie wykorzystywane przez coraz więcej osób. Jedną z najważniejszych korzyści jest bardzo efektywne zarządzanie zasobami takimi jak energia czy woda. Wdrożenie takiego systemu wiąże się ze stosunkowo dużymi kosztami na samym starcie – minimalna cena inteligentnego domu jest określana na około 200 zł/m2. To jednak inwestycja, która już po kilku latach może się zwrócić, by później zapewniać stałe ograniczenie wydatków – głównie ze względu na zmniejszenie zużycia prądu. Nie można przy tym pominąć kwestii wygody: możemy postawić nawet na sterowanie domem z telefonu, dzięki czemu będziemy mogli obsłużyć wszystkie inteligentne sprzęty z dowolnego miejsca.

Sterowanie domem z telefonu

Automatyka domowa może być obsługiwana w bardzo wygodny sposób z poziomu smartfona. Inteligentne oświetlenie domu, urządzenia AGD, kamery, bramy czy panele fotowoltaiczne – wszystkie z tych elementów możemy podłączyć do odpowiedniej aplikacji, która umożliwi nam zdalne zarządzanie całym systemem smart home. Tego typu oprogramowanie można znaleźć w różnych wersjach. Część programów pozwalających na sterowanie domem z telefonu obsługuje szeroki zakres urządzeń od różnych producentów, podczas gdy inne rozwiązania są dedykowane sprzętom konkretnej firmy. Ostateczny wybór będzie zatem zależeć przede wszystkim od tego, jak wygląda nasza instalacja smart home.

System BMS i system zarządzania energią w inteligentnym domu

Wśród najważniejszych komponentów inteligentnego domu z pewnością należy wyróżnić oprogramowanie, które umożliwia zbieranie informacji i kontrolowanie pracy urządzeń. Niektóre aplikacje umożliwiające sterowanie domem z telefonu mogą z powodzeniem sprawdzić się w roli takiego oprogramowania; często jednak lepszym wyborem będzie dedykowany system BMS. Skrót ten oznacza „Building Management System”, czyli system zarządzania budynkiem. Jak to działa? Podłączone urządzenia na bieżąco gromadzą dane o swoim stanie i parametrach pracy, by umożliwić przygotowywanie różnego rodzaju statystyk oraz automatyczne kontrolowanie działania sprzętów.

Istotną częścią takiego rozwiązania jest także system zarządzania energią w inteligentnym domu. Jego zadaniem jest z kolei zapewnienie optymalnego wykorzystania nadwyżek energii generowanych w momentach, w których pozyskujemy najwięcej mocy. Dotyczy to przede wszystkim instalacji fotowoltaicznych, których efektywność zmienia się w trakcie dnia. Podczas gdy w normalnych warunkach nadmiarowy prąd wraca do sieci, odpowiedni system umożliwia na przykład automatyczne włączanie sprzętów, by spożytkować wyprodukowaną energię.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu