Uprawnienia energetyczne dla kogo?

Uprawnienia energetyczne dla kogo?

22 czerwca 2022, godz. 12:28
fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Zawsze warto podnosić swoje umiejętności, nabywać nową wiedzę. W zależności od branży, w której chcemy poszerzyć swoje kwalifikacje wybieramy odpowiednie szkolenia. Uprawnienia energetyczne będą przydatne dla osób, które mają do czynienia z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych. Warto więc wyjaśnić, co to są uprawnienia energetyczne, jakie są ich kategorie i czego dotyczą.

Uprawnienia energetyczne to nic innego jak kwalifikacje potwierdzone świadectwem przez uprawnione do tego komisje. Są przeznaczone dla osób obsługujących sieci, urządzenia i instalacje energetyczne. Wymóg posiadania uprawnień wynika z art. ust. 1 ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. wraz z późniejszymi zmianami. Z kolei Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. mówi o szczegółowych zasad stwierdzania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. W rozporządzeniu określa się rodzaje prac, stanowisk oraz urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, przy których eksploatacji wymagane jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i świadectwa potwierdzenia zdobytych kwalifikacji. W załączniku do wyżej wymienionego rozporządzenia z 2003 r. wyróżnione są rodzaje urządzeń, instalacji i sieci.

Pod symbolami g1, g2 i g3 kryją się konkretne uprawnienia energetyczne:
- uprawnienia energetyczne g1 pozwalające na eksploatację urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną
- uprawnienia energetyczne g2 umożliwiające eksploatację urządzeń wytwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz inne urządzenia energetyczne
- uprawnienia energetyczne g3 zezwalające na eksploatację urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających, magazynujących i zużywających paliwa gazowe.

Na polskim rynku szkoleń i kursów można znaleźć wiele firm oferujących profesjonalne szkolenia potwierdzone świadectwem nabycia uprawnień energetycznych. Na stronach internetowych łatwo znajdziemy potrzebne nam szkolenie. Wiele firm wprowadza ułatwienia dla potencjalnych klientów by łatwo odnaleźli to czego poszukują. To bardzo proste opcje, które bez trudu wykona każdy posiadacz komputera, laptopa z czynnym łączem internetowym. Zawsze taka strona posiada wyszukiwarkę. Wpisujemy nazwę interesującego nas kursu - klik i gotowe. Otwiera się przed zainteresowanym strona z konkretnymi szkoleniami. Warta polecenia jest polska firma SEKA S.A., która posiada możliwości wyszkolenia i zdobycia świadectwa potwierdzającego nabycie uprawnień energetycznych. Działa ona od 1988 r. i zajmuje się szkoleniami prawie na całym obszarze Polski. Kalendarium szkoleń przedstawione jest w przejrzystej formie. Nazwa szkolenia, miejsce gdzie się odbędzie i oczywiście data.

Kursy odbywają się pod okiem wykfalifikowanych wykładowców posiadających wykształcenie i prawo do przeprowadzania takich szkoleń. Można je odbyć stacjonarnie w wybranym miejscu lub online.

Wybór należy do zainteresowanego klienta. Jednym słowem dla chcącego nic trudnego. Każda zdobyta wiedza procentuje na przyszłość. W zmieniającym się stale obrazie naszego rynku pracy, nowych wyzwań związanych z transformacją energetyczną trzeba dbać o rozwijanie swoich możliwości, stanu wiedzy i umiejętności. To również przełoży się na naszą osobistą satysfakcję i lepsze wynagrodzenie w pracy.

uprawnienia-energetyczne.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu